Obama v Ghaně: Nejste mimo světové dění, ujistil Afričany

  • 10
Americký prezident Barack Obama v Ghaně ujistil Afriku, že je součástí světového dění. A Ghanu samotnou označil za model demokracie pro další země kontinentu. Obama byl na své první návštěvě subsaharské Afriky ve funkci šéfa Bílého domu. V Akkře se sešel s ghanským prezidentem, promluvil v parlamentu a navštívil pevnost, kde se obchodovalo s otroky.

Americký prezident přiletěl do Ghany už v pátek z Itálie, kde byl na summitu zemí G8. Afričané ho přivítali jako hrdinu. Šéf Bílého domu je totiž z poloviny "jejich" - jeho otec byl Keňan. Americký prezident přijel i s manželkou Michelle a oběma dcerami.

Ghanská Accra vítá Baracka Obamu s maželkou a dcerami  (10. července 2009)

Ghanská Accra vítá Baracka Obamu s maželkou a dcerami (10. července 2009)

V sobotu se byl podívat v nemocnici v Akkře a sešel se s ghanským prezidentem Johnem Attou Millsem. "Chci ujistit Afriku, že nestojí mimo světové dění," řekl po schůzce. "To, co se tady děje, má dopad všude."

"Chtěli jsme přijet do africké země po G8 a po schůzkách v Moskvě, abychom zdůraznili, že Afrika není oddělena od světového dění," prohlásil Obama. Ghana coby fungující demokracie podle něj může být "mimořádným modelem úspěchu pro celý světadíl".

Ghaňané vítají amerického prezidenta Baracka Obamu (11. července 2009)

Ghana je opravdu jednou z nejméně problémových zemí Afriky. Jako první se osvobodila z koloniálního područí, nezávislost na Británii získala už v roce 1957. Teď tu fungují demokratické instituce a volby jsou transparentní. Ty poslední, z loňského prosince, vysadily do prezidentského sedla právě opozičního kandidáta Millse.

Jak je důležité míti demokracii

Po schůzce s prezidentem se Obama přesunul do parlamentu, kde přednesl projev. Zopakoval v něm, že Afrika je důležitou součástí světových událostí. Hranice států jsou překonány, lidé jsou propojeni a budoucnost světa se bude formovat v Římě, Moskvě či ve Washingtonu stejně tak jako v Ghaně, řekl.

Vyzdvihl důležitost demokraticky fungujících institucí a zdůraznil, že "demokracie nejsou jen volby, ale také to, co se děje mezi nimi". "Dějiny nestojí na straně těch, kteří využívají převraty a mění ústavu, aby se udrželi u moci," prohlásil. "USA podpoří ty, kdo se chovají zodpovědně, a naopak izolují ty, kteří tak nečiní. Přesně to Spojené státy udělají."

Americký prezident Barack Obama s manželkou Michelle na návštěvě nemocnice v ghanské Akkře (11. července 2009)

Obama a jeho žena Michelle na návštěvě nemocnice v Akkře

Šéf Bílého domu mluvil o boji s korupcí a také o dalším obrovském problému černého kontinentu: o zdravotnictví. Afrikou se šíří virus HIV a nemoc AIDS, sužují ji moskyti, malárie a mnoho dalších chorob, kterým se dá předejít. Obama proto slíbil na pomoc globálnímu zdravotnictví 63 miliard dolarů.

Obama přijel nastartovat vztah se „svým“ kontinentem

přečtěte si analýzu cesty amerického prezidenta do Afriky

A prohlásil, že v návaznosti na úsilí svého předchůdce George Bushe bude bojovat proti HIV a AIDS. Právě boj se smrtelnou chorobou byl skutečně jedním z větších úspěchů Bushových osmi let v Bílém domě. Obamův předchůdce sice odcházel z Oválné pracovny s rekordně nízkou podporou veřejnosti, ale zásluhy v tažení proti AIDS mu neupírali ani jeho kritikové.

Až moc Afričanů zná války a konflikty

"Pro příliš mnoho Afričanů je konflikt součástí života," řekl také Obama. "Válčí se o půdu, válčí se o přírodní zdroje. A pro lidi bez svědomí je pořád až moc jednoduché vmanipulovat celé komunity do bojů mezi vírami a kmeny."

Americký prezident Barack Obama v Ghaně (11. července 2009)

Americký prezident Barack Obama v Ghaně (11. července 2009)

"Tyto konflikty jsou mlýnským kamenem na krku Afriky. Africká různorodost by měla být zdrojem síly, nikoliv příčinou rozdělení," dodal. Je prý zodpovědností Spojených států podporovat "rozvoj, který přinese příležitosti pro více lidí". "Dárfúr nebo Somálsko nejsou jen problémy Afriky, ale celého světa. A vyžadují globální reakci," prohlásil šéf Bílého domu.

Barack Obama přijel do subsaharské Afriky poprvé jako prezident. A to až po půlroce v úřadu. Po projevu v parlamentu se vrtulníkem přesunul do pevnosti Cape Coast, kterou britská koloniální správa v 17. století přeměnila v místo obchodu s otroky a která je - jak připomněl britský deník The Times - připomínkou jedné z nejtemnějších kapitol afrických a amerických dějin.

"Tak bolestné, jak to je, nám to všem pomáhá učit se dělat vše pro boj proti zlu, jež na tomto světě bohužel pořád existuje. Nejen na tomto kontinentě, ale na celé planetě," řekl zasmušile vyhlížející prezident reportérům. Prapředkové jeho manželky Michelle přišli do USA jako otroci.

Obama kromě Ghany žádnou jinou africkou zemi nenavštívil. Po necelých 24 hodinách odletěl zpátky do Washingtonu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue