Barmanka Tiffany Nelsonová sleduje amerického prezidenta Baracka Obamu při

Barmanka Tiffany Nelsonová sleduje amerického prezidenta Baracka Obamu při přednášení tradiční zprávy o stavu Unie. (24. ledna 2012) | foto: AP

Obama: Těm, kdo tvrdě pracují, se musí dařit. Viníky krize potrestáme

  • 441
Americký prezident Barack Obama přednesl tradiční zprávu o stavu Unie. V předvolebně laděném projevu se snažil zapůsobit na Američany a slíbil jim spravedlivější ekonomiku a pracovní místa. Kromě toho hovořil o zvýšení daní pro bohaté a slíbil, že požene před soud ty, kteří způsobili americkou hypoteční krizi.

Prezident, který čelí nízké popularitě a vysoké nezaměstnanosti, prakticky vyzval k obnovení amerického snu, byť toto slovní spojení ve více než hodinovém projevu k oběma komorám amerického parlamentu nezaznělo.

Podle Obamy nicméně ve Spojených státech opět musí platit hodnoty, na jejichž základě i současná generace, stejně jako ty předchozí, bude moci uskutečňovat svůj sen o prosperitě. Každému, kdo tvrdě pracuje, by se mělo dařit tak, aby mohl založit rodinu, vlastnit dům, poslat děti na univerzitu a spořit si na důchod.

Příkladem běžným Američanům podle něj mohou být ozbrojené síly, díky jejichž odvaze, nezištnosti a týmové práci se podařilo zneškodnit vůdce teroristické sítě al-Káida Usámu bin Ládina a zvrátit nástup hnutí Tálibán v Afghánistánu.

Obama chce daňové pravidlo Warrena Buffetta

Šéf Bílého domu dále zopakoval, že bohatí Američané by měli platit vyšší daně, aby jejich podíl na společnosti byl spravedlivější a zvrátil se hrozivý vývoj amerického zadlužení. Platit by prý mělo pravidlo nazvané podle miliardáře Warrena Buffetta. "Pokud vyděláváte více než milion dolarů ročně, neměli byste platit méně než třicetiprocentní daň," uvedl Obama k nelibosti republikánů, kteří jakékoliv zvyšování daní pro bohaté odmítají.

Zpráva o stavu Unie

Tradici zpráv o stavu Unie založil první americký prezident George Washington. Stalo se tak 8. ledna 1790. Poselství o stavu Unie upravuje druhý článek americké ústavy, kde se hovoří o tom, že "prezident podává vždy po určité době Kongresu informaci o stavu Unie a doporučuje mu k uvážení opatření, která považuje za nutná a užitečná".

Prezident s dalšími demokraty ovšem argumentuje, že současné zákony bohatým umožňují z vysokých příjmů platit daně podle nižší sazby, než jaká se vztahuje na mnoho lidí ze střední vrstvy. Typickým příkladem je republikánský kandidát na prezidenta a multimilionář Mitt Romney, který například loni danil své příjmy sazbou zhruba 14 procent, protože pocházely z investic, a ne ze mzdy.

Obama také uvedl, že nepovažuje za spravedlivé, když Buffettova sekretářka, jež byla při projevu přítomná v Kongresu, má vyšší daňovou sazbu než její zaměstnavatel. To už před časem kritizoval sám Buffett, na kterého se americký prezident odkazuje. Kromě toho, že Američané s příjmy nad milion dolarů ročně by měli platit daň z příjmu nejméně 30 procent, by naopak daně neměly vůbec růst pro 98 procent Američanů vydělávajících méně než čtvrt milionů dolarů ročně.

Nová jednotka požene k zodpovědnosti viníky krize

Kromě toho Obama uhodil na další ve Spojených státech citlivou strunu a slíbil, že vyšetří nekalé praktiky, které způsobily americkou hypoteční krizi. Ta před několika lety odstartovala hlubokou finanční krizi, s jejímiž následky se svět potýká dodnes. Nemalou část Američanů připravila o celoživotní úspory a v podstatě nikdo za ni nebyl potrestán.

Bílý dům chce nyní zřídit zvláštní skupinu federálních i státních žalobců. "Tato nová jednotka požene k zodpovědnosti ty, kdo porušili zákon, urychlí pomoc majitelům domů a pomůže nám překonat éru lehkomyslnosti, jež zranila tolik Američanů," nechal se slyšet Obama. Zároveň oznámil, že hodlá zřídit jednotku na vyšetřování finančních zločinů. Měli by ji tvořit vyšetřovatelé, kteří budou zasahovat proti rozsáhlým podvodům a chránit investice lidí.

Obama zároveň apeloval na to, aby se začala zmenšovat ekonomická nerovnost, která podle něj stále více rozděluje Američany. "Můžeme se buď smířit se zemí, kde se opravdu dobře daří stále menšímu počtu lidí, zatímco stále více Američanů se jen tak tak protlouká. Anebo můžeme obnovit ekonomiku, kde má každý rovnou šanci, na níž se každý spravedlivě podílí, a kde každý hraje podle stejných pravidel."

Podpora firem, které vytvoří práci pro Američany

Prezident Američanům dále slíbil podporu pro lidi, kteří mají kvůli špatné ekonomické situaci problémy se splácením hypotéky, a vytvoření nových pracovních míst, což by měly umožnit peníze ušetřené na ukončeném válečném konfliktu v Iráku a stahování vojsk z Afghánistánu.

Obama rovněž vyzval k obnově amerického výrobního sektoru po vzoru záchrany automobilového průmyslu, který se po vypuknutí finanční krize ocitl na pokraji záhuby. Znovu upozornil na to, že výrobu aut ve Spojených státech zachovaly vládní zásahy.

Nyní šéf Bílého domu například chce, aby skončily daňové výhody pro firmy, jež vyvážejí pracovní místa do zahraničí. Stát by podle něj měl naopak podporovat společnosti, které budou vytvářet práci pro Američany. Za důležité také Obama považuje podporu vzdělávání Američanů a rovné příležitosti pro každého.

"Znamená to, že bychom měli podporovat každého, kdo je ochotný pracovat, a každého člověka ochotného riskovat a podnikat, jenž se chce stát novým Stevem Jobsem," připomněl loni zesnulého spoluzakladatele veleúspěšné společnosti Apple zákonodárcům, mezi nimiž byla jako host i vdova po Jobsovi Laurene.

Americký prezident chce také podporovat americký export a zároveň se postarat o to, aby firmy ze Spojených států měly ve světě srovnatelné podmínky s podniky z jiných států. Hodlá proto mimo jiné založit zvláštní vyšetřovací skupinu, jež se bude zabývat nekalými obchodními praktikami zemí, jako je Čína. Američané jí vytýkají měnový dumping a tolerování masivní výroby padělků.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video