Barack Obama během pondělního vystoupení v Hannoveru (25. dubna 2016)

Barack Obama během pondělního vystoupení v Hannoveru (25. dubna 2016) | foto: AP

USA vyšlou do Sýrie 250 členů speciálních jednotek. Budou cvičit opozici

  • 361
Spojené státy vyšlou do Sýrie dalších 250 členů speciálních jednotek, aby tam přispěli k boji proti organizaci Islámský stát. Řekl to prezident Barack Obama během své návštěvy Německa. Odpoledne čeká amerického prezidenta jednání s Angelou Merkelovou, Davidem Cameronem a Françoisem Hollandem.

Obama označil Islámský stát za jednu z hlavních hrozeb pro bezpečnost celého světa. Teroristé ze skupiny se podle něj snaží útočit na města i na občany západních zemí, a Západ tedy musí udělat vše pro to, aby je zastavil.

Americký prezident také připomněl, že do boje proti Islámskému státu se zapojili všichni členové Severoatlantické aliance, a to nejen přímým podílem na střetech, ale i snahou o humanitární pomoc Syřanům. Boj je podle Obamy úspěšný a daří se vytlačovat Islámský stát z území, které ovládá.

Islámský stát

Specialisté z USA mají pomáhat s výcvikem desítek bojovníků syrské umírněné opozice, kteří v zemi bojují proti ozbrojencům z Islámského státu. S výcvikem Spojené státy začaly koncem roku 2013 v Turecku. Na program původně vyčlenily asi půl miliardy dolarů (zhruba 12 miliard korun), ale několik desítek lidí, kteří jím prošli, nebylo schopno účinně se zapojit do bojů v Sýrii.

První skupina padesátky vycvičených příslušníků umírněné opozice odjela z Turecka do Sýrie loni v létě, ale během několika dní většinu zabila, nebo unesla radikální fronta an-Nusra, která se hlásí k al-Káidě (více zde). Postupně část zajatců propustila a varovala ostatní povstalce, aby se do amerického programu nezapojovali. Američané poté program výcviku přepracovali a zhruba před měsícem oznámili jeho obnovení.

USA se do bojů v Sýrii zapojily spolu s několika arabskými zeměmi v září 2014, kdy začaly bombardovat tamní pozice Islámského státu.

Jednotná Evropa a uprchlická krize

Obama na dopoledním vystoupení v Hannoveru hovořil také o tom, že současný svět, navzdory konfliktům a celé řadě problémů, žije v nejmírumilovnější době v historii. „Stoupá tolerance, zatlačujeme předsudky. Kdybyste si měli vybrat, v jaké historické době byste se chtěli narodit, zvolili byste si dnešek,“ prohlásil Obama.

Zmínil také „barbarské teroristické útoky v Paříži a Bruselu“ a konflikty v Africe, které posilují uprchlickou krizi. Agrese Ruska podle něj ohrožuje pokrok posledních let v budování vzájemných vztahů. Je pro zachování současných sankcí proti Rusku.

Strachu a frustrací společnosti z aktuálního dění se podle Obamy snaží využít mnozí politici, kteří jdou proti základním myšlenkám spojené Evropy. Tito politici obrací svou nenávist proti uprchlíkům a muslimům. Podle Obamy bychom však neměli vše svalovat právě na uprchlíky a muslimy

Vyjádřil se také k současné krizi Evropské unie, která v červnu projde zkouškou během britského referenda o vystoupení (více o něm zde). „Co se stane na tomto kontinentu, bude mít důsledky pro lidi na celém světě,“ myslí si Obama. Prosperující, jednotná Evropa je podle něj kriticky důležitá pro řešení současných světových problémů.

Jednání s Merkelovou i představiteli EU

Odpoledne bude šéf Bílého domu jednat v hannoverském paláci Herrenhausen s kancléřkou Merkelovou, britským premiérem Davidem Cameronem, francouzským prezidentem Françoisem Hollandem a italským premiérem Matteem Renzim. Tématem bude zřejmě boj proti terorismu, migrace, Ukrajina nebo Sýrie.

Kromě toho Obamu čekají nejméně dvě schůzky s představiteli Evropské unie a německými politiky o chystané dohodě o volném obchodu TTIP. Německo je poslední zastávkou na Obamově šestidenní cestě, která jej zavedla do Saúdské Arábie a do Británie. Z Hannoveru se americký prezident dnes vrací do vlasti.

Už v neděli Obama poděkoval německé kancléřce za způsob, jak postupuje v migrační krizi. „Dějiny vám dají za pravdu. V globalizovaném světě je velmi těžké pouze stavět zdi,“ řekl také (více čtěte zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video