Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Obama spojencům: Chceme schopnější Evropu

  14:12aktualizováno  14:12
Americký prezident Barack Obama přiváží do Evropy na summit NATO jasný vzkaz a zopakoval jej ještě před zahájením summitu na schůzce se svým francouzským protějškem ve Štrasburku. "Chceme silné spojence, chceme Evropu, která by byla mnohem schopnější," řekl po schůzce Obama.

Barack Obama (27. března 2009) | foto: Reuters

Obama přijel do Evropy seznámit spojence s novou strategií USA pro Afghánistán. Podle něj ale nejde jen o navyšování jednotek a zdrojů pro Afghánistán. "S prezidentem Sarkozym jsme jednali nejen o větším zapojení Francie, ale všech spojenců v Afghánistánu. Ale nejde jen o to mít více zdrojů, jde o to efektivněji využívat ty, které máme," řekl Obama a naznačil, že možností, jak se zapojit do rekonstrukce Afghánistánu, je více - od vojenských přes diplomatické až po rozvojovou pomoc.

Prezident Sarkozy po schůzce jasně řekl, že Francie více jednotek do Afghánistánu nepošle, to už učinila loni. "Jsme nicméně připraveni udělat více, pokud jde o hospodářskou pomoc či o poskytnutí policejních jednotek," předeslal Sarkozy cestu, kterou se vydá asi většina spojenců. Právě o začlenění policejních sborů do operace NATO by se měla závěrečná summitová deklarace zmiňovat.

I když s plánovaným navýšením počtu amerických vojáků na necelých 70 tisíc v Afghánistánu jich tam budou mít USA jednou tolik co všichni ostatní spojenci, trvá prezident Obama na tom, že nejde o americkou operaci. "Nejde o misi USA, jde o mezinárodní úsilí," řekl Obama s tím, že by právě proto rád viděl v Evropě "silnějšího spojence". "Čím schopnější bude Evropa, tím spokojenější budou USA a tím lépe budeme moci na našich aktivitách spolupracovat," vzkázal Obama. To chce zopakovat přímo šéfům vlád během samotného summitu, kde má téma mise v Afghánistánu patřit k těm nejdiskutovanějším.

Summit NATO k 60. výročí založení Aliance začne pracovní večeří dnes večer a vyvrcholí zasedáním Severoatlantické rady zítra ráno.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Týden (pro)ruských dezinformací: Agentka KGB, Írán a nezdravá Ukrajina

Litevská prezidentka Dalia Grybauskaité na summitu lídrů osmadvacítky v...

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

Týden (pro)ruských dezinformací: Mazlíčci šelmám, žloutenka a vděk Rusku

Dezinformace ruského státního serveru Sputnik

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

Poplach pro stíhače. Britové a Belgičani startovali k ruským bombardérům

Ruské bombardéry Tu-160 v mezinárodním vzdušném prostoru směřovaly k...

Dvojice blížících se ruských strategických bombardérů Tu-160 „Blackjack“ v pondělí dopoledne zalarmovala britské...

Najdete na iDNES.cz