Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Obama se v Kodani o klimatu dohodl s klíčovými státy, chudé země jsou proti

  22:07aktualizováno  19. prosince 7:31
Prezident USA Barack Obama dosáhl na závěr klimatické konference v Kodani dohody s lídry důležitých rozvojových zemí - Číny, Indie a Jižní Afriky. Dohodu, která není právně závazná a obsahuje jen obecné limity pro omezení vypouštění skleníkových plynů, musí ještě schválit 192 zúčastněných států. Rozvojové státy ale proti dohodě ostře vystoupily.

Americký prezident Obama se v Kodani dohodl se zástupci rozvojových zemí. Dohoda však podle Obamy není právně závazná. | foto: AP

Noční jednání ukázalo, že se smysluplnou dohodu souhlasí klíčové země, které dohromady reprezentují více než polovinu světového znečištění. Některé menší rozvojové země ale vystoupily ostře proti.

"Je mi líto, že musím oznámit, že Tuvalu nemůže tento dokument přijmout," řekl Ian Fry, delegát malého ostrovního státu v jihozápadní části Tichého oceánu. "Naše budoucnost není na prodej," dodal. Kromě něj dohodu pohřbili i delegáti z Venezuely nebo Súdánu.

Dohoda v nedohlednu

Aby se jakákoli dohoda z dánské metropole proměnila v pakt, tak jí musí jednomyslně schválit všech 193 delegátů OSN. To je ale zřejmě v nedohlednu. Podle agentury Reuters pak dohodu mohou schválit jen ti, kteří ji podporují.

Celonoční jednání v Kodani zmohla nejednoho delegáta (19. listopadu 2009)

Celonoční jednání v Kodani zmohla nejednoho delegáta (19. listopadu 2009)

Text z Kodaně, na kterém se Barack Obama dohodl s klíčovými rozvojovými mocnostmi Čínou, Indií a Jižní Afrikou stanovuje jen obecný závazek, že růst teploty na planetě nemá překročit dva stupně ve srovnání s předindustriální érou. Neobsahuje žádné konkrétní závazky snižování emisí a smlouva není právně závazná.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy ještě před půlnocí tvrdil, že s dohodou souhlasí celé mezinárodní společenství. Podle něj německá kancléřka Angela Merkelová do půl roku uspořádá další mezinárodní schůzku ke klimatu, která se bude konat v Bonnu.

Je to historický průlom, řekl Obama a odjel

CO OBAMA DOJEDNAL

- Jak kontrolovat vypouštění emisí a financovat boj proti změnám ovzduší.
- Součástí dohody je prý cíl, aby se globální oteplování udrželo pod hladinou dvou stupňů Celsia oproti předindustriální éře.
- Její součástí ale zřejmě není cíl konkrétních omezení emisí do roku 2020 ani do roku 2050.
- Závazek, že rozvojové státy budou ročně dostávat na boj s klimatickými změnami 100 miliard dolarů, a to nejpozději do roku 2020.

Prezident Sarkozy uvedl, že všechny státy včetně Číny budou muset do ledna 2010 předložit plány, jak budou omezovat vypouštění skleníkových plynů.

Součástí dohody je podle Sarkozyho závazek, že rozvojové státy budou ročně dostávat na boj s klimatickými změnami 100 miliard dolarů, a to nejpozději do roku 2020.

Obama v souvislosti s dosaženou dohodou řekl, že je to poprvé v historii, co hlavní světové ekonomiky podniknou společnou akci proti změnám klimatu. Podle něj jde o "smysluplný a bezprecedentní průlom". Dodal ale, že mezinárodní společenství musí urazit ještě dlouhou cestu.

"Bude to velmi tvrdé a bude to ještě nějakou dobu trvat," řekl Obama v souvislosti s tím, že zatím nebude uzavřena právně závazná dohoda. Prezident USA se ale nezúčastní závěrečného hlasování summitu, protože kvůli bouřlivému počasí odlétá zpět do USA. Historickou schůzku už opustili i někteří další státníci.

EU je nakonec pro dohodu

Večer nebylo ani jasné, jestli dohodu podpoří Evropská unie. Obavy ale potom rozptýlili její lídří. Německá kancléřka Angela Merkelová a britský premiér Gordon Brown na tiskové konferenci prohlásili, že souhlasili s dosaženou dohodou, i když od ní očekávali více.

"Není to dokonalá dohoda, není takové povahy, aby odpovídala na klimatickou hrozbu. Ale je to začátek, na kterém musíme stavět," řekl švédský premiér Frederick Reinfelt, jehož země předsedá EU.

BLOG ČESKÉ DELEGACE V KODANI

Čeští zástupci informují o dění v Kodani na iDNES.cz

Ani náznak optimismu ale nedávají nevládní organizace. "Kodaň se dnes stala svědkem zločinu a viníci odjíždějí na letiště," řekl ředitel britské pobočky Greenpeace John Sauven. Podle něj je jen málo dnešních politiků schopno dohlédnout za horizont vlastních úzkých zájmů.

Summit měl skončit už včera

Jednání státníků se protahovala celou noc a stále není jisté, jestli nezkrachují úplně. Jedním z důvodů, proč téměř dvě stovky světových lídrů nebyly schopny dosáhnout na největší ekologické konferenci v dějinách dohody byly i rozpory mezi USA a Čínou. - čtěte také Summit balancuje na hraně selhání

Spojené státy slíbily chudým zemím pomoc se zaváděním čistší a ekologičtější technologie pod podmínkou, že velké rozvíjející se ekonomiky, jako je Čína, umožní mezinárodní kontrolu svého omezování exhalací. To bylo pro Čínu dlouho problematické.

Summit, který trval dva týdny, měl skončit v pátek v šest hodin večer. Zmatek a chybějící kompromis ho však neplánovaně protáhly. - čtěte Dohoda v Kodani se vzdaluje

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

TÝDEN OBRAZEM: Cvičená opice, Chaplin na ulici či stoupající dým

STOUPAJÍCÍ KOUŘ. Fotka pořízena Mezinárodní vesmírnou stanicí zobrazuje...

Zatímco v Německu a ve Švýcarsku si lidé užívají zimní radovánky, v Číně lidé obdivují cvičené opice. A ve Španělské...

Ministři arabských států odsoudili Trumpa, navrhují i sankce na USA

Mimořádná schůzka ministrů zahraničí arabských zemí (9.12.2017).

Ministři zahraničí arabských zemí v sobotu ve společném prohlášení odsoudili rozhodnutí amerického prezidenta Donalda...

Jižní Korea uvalila další sankce na severokorejské subjekty

Severokorejský vůdce Kim Čong-un sleduje test rakety Hwasong-15 (29. listopadu...

Jižní Korea uvalila sankce na dvacet dalších severokorejských subjektů a 12 jedinců. Informovala o tom agentura Jonhap....Najdete na iDNES.cz