Dalajlama po setkání s Barackem Obamou promluvil k novinářům (18. února 2010)

Dalajlama po setkání s Barackem Obamou promluvil k novinářům (18. února 2010) | foto: AP

Obama přijal dalajlamu. Kvůli protestu Číny ale bez lesku a oficialit

  • 85
Americký prezident Barack Obama i přes protesty Pekingu přivítal v Bílém domě tibetského duchovního vůdce dalajlamu. Aby si ale příliš nerozházel vztahy s největším americkým věřitelem, tak ho nepřijal v Oválné pracovně a neobjevili se společně na veřejnosti.

Bílý dům udělal po výhružkách Číny všechno pro to, aby celá schůzka působila jako soukromé, ne politické setkání. Obama tak tibetského duchovního vůdce nepřivítal v Oválné pracovně, ale v takzvané Map Room, kde obyčejně přijímá soukromé návštěvy.

THE TIMES O SCHŮZCE

"Dva držitelé Nobelovy ceny se sejdou v Bílém domě u rozhovorů, které mohou USA stát více než obě války dohromady."

Po asi hodinové schůzce nenásledovala tisková konference a Bílý dům vydal jen tiskové prohlášení. Smůlu měli i fotoreportéři, kteří chtěli mít na jednom snímku dva držitele Nobelovy ceny míru.

I přesto ale dalajlama, který si do sídla amerických prezidentů vyšel v sandálech, promluvil k novinářům u západních křídla Bílého domu a jeho vystoupení živě vysílaly americké televize. Obamovi prý při schůzce řekl, že obdivuje USA jako "šampiony demokracie, svobody a lidský práv".

Dalajlama zavítal do Bílého domu jen v sandálech (18. února 2010)

Dalajlama zavítal do Bílého domu jen v sandálech (18. února 2010)

Obama naproti tomu pochválil dalajlamu za jeho nenásilný postoj a snahu o dialog s čínskou vládou. "Prezident vyjádřil svou silnou podporu uchování jedinečné náboženské, kulturní a jazykové identity Tibetu a ochraně lidských práv Tibeťanů v Čínské lidové republice," uvedl Bílý dům po schůzce.

Schůzka pod drobnohledem Pekingu

PROBLÉMY MEZI USA A ČÍNOU

Google - Čína odmítá, že by byla za kyberútokem na americký internetový vyhledávač Google.
Tchaj-wan - Čínu rozzlobil plánovaný prodej zbraní na Tchaj-wan za více než šest milionů dolarů.
Tibet - Čína pohrozila USA, že setkání s dalajlamou podkope vztahy obou zemí.
Obchod - Neshody ohledně exportu masa, pneumatik a také některých surovin.
Írán - Washington se obává, že Čína nepodpoří v Radě bezpečnosti OSN tužší sankce proti Teheránu za jeho nukleární program.
Klima - USA jsou zklamané čínskou pozicí na summitu v Kodani.

Celá schůzka byla pod drobnohledem Pekingu. "Optika celé této věci je pro Číňany neuvěřitelně důležitá," připomněl Michael Green, bývalý poradce pro Asii prezidenta George Bushe. "Čínskou vládu velmi zajímá protokol a to, jak věci vypadají," dodal.

Důležitost americké schůzky shrnuly lapidárně britské Timesy: "Dva držitelé Nobelovy ceny se sejdou v Bílém domě u rozhovorů, které mohou USA stát více než obě války dohromady." Narážely na to, že je Čína největším americkým věřitelem a před schůzkou dlouho varovala. (o čínských výhružkách čtěte zde)

I přes spíše soukromý charakter schůzky si podle médií Bílý dům zřejmě vylepší svou pověst mezi bojovníky za lidská práva, včetně těch čínských. První schůzka Obamy s dalajlamou se koná v okamžiku, kdy Spojené státy opouštějí vstřícný postoj k Číně z minulého roku.

Ještě na podzim se Obama před návštěvou Číny s dalajlamou, kterého Peking považuje za separatistu, na rozdíl od všech svých předchůdců od roku 1991 odmítl setkat, když nechtěl popudit čínské vůdce.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video