Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Obama nařkl policistu, že „jednal hloupě“. Teď ho zve na pivo

  22:20aktualizováno  22:20
Americký prezident Barack Obama zmírnil svou ostrou kritiku na adresu bílého policisty, který zatkl černošského profesora Harvardovy univerzity. Na adresu strážců pořádku řekl, že "jednali hloupě". "Slova jsem volil nešťastně," vysvětlil Obama a pozval policistu i profesora na pivo na usmířenou.

Americký prezident Barack Obama | foto: Reuters

"Situace se vyostřila a já jsem zjevně přispěl k jejímu vyostření," uvedl podle agentury AP Obama. Dodal, že svá slova volil nešťastně a měl je vybírat jinak. Neměl prý v úmyslu policii a jejího příslušníka nijak pomlouvat a očerňovat. Za své kritické výroky se ale přímo neomluvil.

Omluvu po něm požadovaly policejní svazy. Policie v pátek proti jeho ostrým výrokům protestovala a ve Spojených státech se v souvislosti s jeho slovy rozhořela i debata o rasové diskriminaci.

Usmíření proběhne u piva

Americký prezident oběma aktérům - profesorovi Henrymu Lousi Gatesovi i policistovi Jamesi Crowleymu - telefonoval. Pozval je "na pivo do Bílého domu". Telefonáty pomohly podle Obamy situaci vyjasnit. Přesvědčil se prý také o tom, že Crowley je "vynikající policista a dobrý člověk".

Harvardský profesor Louis GatesProfesor Gates k pozvání "na pivo na usmířenou" s policejním důstojníkem u prezidenta oznámil, že se těší. "Potěšilo mě, že prezident hodlá využít mojí zkušenost jako ponaučení a pokud se na pivu u prezidenta setkám i se seržantem Crowleym, pak to splnilo svůj účel. S radostí pozvání přijímám," uvedl Gates. Crowley se zatím k nabídce na pivo s Obamou a Gatesem nevyjádřil.

Obama také oznámil, že v telefonickém rozhovoru s policistou řekl, že s ním soucítí kvůli davu novinářů u jeho domu. Crowley si prý postěžoval, že reportéry nemůže dostat ze svého trávníku. Chtěl od prvního muže USA vědět, jak by se mohl médií zbavit. "Informoval jsem ho o tom, že ani já nemůžu dostat novináře ze svého trávníku," zažertoval Obama.

Tajemný případ s nádechem rasismu

Crowley zatkl známého černošského profesora Gatese minulý týden u jeho domu poblíž univerzity. Hlídku zavolala sousedka. Myslela si totiž, že se do profesorova domu snaží vloupat dva černoši. Ve skutečnosti se domů snažil dostat profesor se svým kolegou. Porouchané dveře ale nešly otevřít, takže musel použít sílu.

Policista James CrowleyCo se přesně stalo, není jasné. Podle policie Gates odmítl ukázat průkaz totožnosti a nařkl policistu z rasismu. Poté byl kvůli údajnému nepřiměřenému chování zatčen a obviněn z výtržnictví.

Obvinění už bylo staženo. Policista podle profesora vstoupil bez povolení do jeho domu a zatkl ho poté, co se dotazoval na jeho jméno a číslo odznaku.

Obama ve středu uvedl, že policie "jednala hloupě". Podle něj zatkla člověka, který doložil, že je ve svém vlastním domě. Prezident ale tehdy podotkl, že o případu nemá podrobné informace.

Řekl také, že v zemi "je dlouhá historie" nepřiměřeného policejního kontrolování Afroameričanů a Latinoameričanů. To, že jeho slova vzbudila takový poprask, podle něj dokládá, že jde stále o velmi citlivé téma.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Turci a Kurdové se přetahují o Afrín, umírají civilisté i ozbrojenci

Operace Olivová ratolest je namířena proti ozbrojencům z turecké Strany...

Turecké pozemní síly se v neděli probojovaly do severosyrské oblasti Afrín. Oznámil to podle tureckého rozhlasu premiér...

Velbloud způsobil v poušti další smrtelnou nehodu, Izrael plánuje čipování

Velbloudy člověk v Izraeli potká téměř na každém kroku. (14. března 2012)

Izraelští zákonodárci chtějí beduínům nařídit, aby registrovali a očipovali své velbloudy. Mohutná toulající se zvířata...

Palestinská rodina zavraždila příbuzného, podle Hamasu donášel Izraeli

Ilustrační snímek

Členové vlivné palestinské rodiny zavraždili jednoho ze svých členů na doporučení militantní organizace Hamas....

Najdete na iDNES.cz