Irácký šíitský chlapec s portrétem nejvyššího íránského vůdce ajatolláha...

Irácký šíitský chlapec s portrétem nejvyššího íránského vůdce ajatolláha Chamaneího (20. června 2014) | foto: AP

Amerika řeší Obamův dopis ajatolláhovi Chameneímu, Izrael se durdí

  • 53
Boj proti Islámskému státu nelze spojovat s íránským jaderným programem. Taková je reakce židovského státu na nabídku, kterou americký prezident Barack Obama údajně v říjnu učinil vůdci Íránu Alímu Chameneímu v „tajném“ dopise.

„Nemáme právo radit americkému prezidentovi, ale v tomto bodě se neshodujeme. Jsme proti spojování boje proti Islámskému státu s jednáním o íránském jaderném programu. Írán je nepřijatelný jako člen jakékoli koalice pro boj proti islamistům. Írán není partnerem pro žádný dialog na Blízkém východě,“ prohlásil šéf izraelské diplomacie Avigdor Lieberman na páteční tiskové konferenci po jednání se šéfkou diplomacie Evropské unie Federikou Mogheriniovou.

Islámský stát

Barack Obama v dopise pro Chameneího podle The Wall Street Journal napsal, že oba státy sdílejí zájem v boji proti Islámskému státu, nicméně jakákoliv spolupráce je závislá na dohodě ohledně jaderného programu Teheránu. Jednání o něm mají přinést definitivní dohodu do 24. listopadu.

Obamova administrativa uvedla, že ukončení jednání vidí „padesát na padesát“. Americký ministr zahraničí John Kerry bude v neděli o jaderných ambicích Íránu jednat se svým íránským protějškem Džavádem Zarífem v Ománu.

Bílý dům existenci dopisu nepotvrdil a „soukromou korespondenci“ prezidenta odmítl komentovat. Obama údajně dopis zaslal bez konzultace s americkými spojenci. Podle amerického listu Obama od roku 2009, kdy se ujal úřadu, Chameneímu napsal nejméně čtyři dopisy.

Americký prezident v dopise zmiňuje, že operace proti Islámskému státu v Sýrii nejsou zaměřeny na sesazení prezidenta Bašára Asada, který je považován za íránského spojence, nebo proti ozbrojeným silám jeho režimu. A schytal za to kritiku ze strany republikánů. Senátoři John McCain a Lindsey Graham se nechali slyšet, že Obama vlastně dopisem Asadovi i šíitskému hnutí Hizballáh vyjádřil podporu, co oni prý považují za „hrozné“.

Mluvčí americké Rady národní bezpečnosti Bernadette Meehanová listu The Jerusalem Post řekla, že v otázce vojenské spolupráce s Teheránem se ve Washingtonu nic nemění. „S Íránem se vojensky nekoordinujeme a nebudeme koordinovat. Řekli jsme také jasně, že rozhovory o jaderném programu jsou od aktivit týkajících se boje proti islamistům odděleny,“ prohlásila.

Doplnila však, že teroristická skupina Islámský stát představuje hrozbu nejen pro USA, ale pro především celý region. „Věříme, že všechny státy bez ohledu na jejich rozdíly by se měly zaměřit na úplné zničení Islámského státu,“ upřesnila.

Mluvčí Bílého domu John Earnest tvrdí, že je jasné, že Írán má zájem na boji proti Islámskému státu. Jen Psakiová z amerického ministerstva zahraničí uvádí, že s Íránci boj proti islamistům řešili na okraji jednání o jaderném programu. Bavili se i o akcích íránské armády v Iráku (o íránském zapojení se dočtete zde).

Boje v Kobani

Zatímco Amerika spekuluje o námluvách mezi Teheránem a Washingtonem, na severu Sýrie kurdské jednotky nadále bojují s bojovníky Islámského státu o kontrolu nad městem Kobani. Agentura Reuters v pátek informovala, že iráčtí pešmergové, kteří do téměř obklíčeného města přijeli minulý týden a přivezli s sebou obrněná vozidla a těžké zbraně, pomohli zmírnit nápor islamistů. 

Bojové linie se však moc nezměnily, východní část města kontroluje Islámský stát, západní pešmergové a jejich spojenci. „Není tam vlastně žádná změna. Pešmergové možná dobyli jednu či dvě ulice a pak je zase ztratili,“ řekl Ramí Abdar Rahmán z exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která válku sleduje z Velké Británie. Podle něj pešmergové stále potřebují težké zbraně a lepší koordinaci se spojeneckými leteckými údery.

Idris Nassan, místní úředník z Kobani, tvrdí, že přítomnost pešmergů pomáhá, protože ostřelují pozice islamistů, zabíjí jejich bojovníky a ničí jejich zbraně. „Díky ostřelování jsme zastavili postup Islámského státu v západních venkovních oblastech, stejně tak na východě a na jihovýchodní bojové linii,“ upřesnil.

Pešmergové v Kobani spolupracují se Svobodnou syrskou armádou (FSA), která představuje syrskou umírněnou opozici. Nassan tvrdí, že vzájemná spolupráce funguje. Avšak upozorňuje, že Islámský stát do města stále přesouvá další bojovníky a zbraně. 

Území v Iráku a Sýrii ovládaná bojovníky Islámského státu


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video