Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Obama, Medveděv a Klaus. Český prezident díky summitu povyrostl

  0:56aktualizováno  0:56
Zatímco americký a ruský prezident mohli důležitou smlouvu podepsat kdekoliv jinde, pro Václava Klause jsou tyto dny jedním z vrcholů kariéry. Přízeň světových státníků hledal zpočátku jen těžko.

Prezidenti Dmitrij Medveděv, Václav Klaus a Barack Obama při společném focení v zahradách Pražského hradu. (8. dubna 2010) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Ještě v roce 2006 musel Václav Klaus na "rodinné focení" účastníků summitu NATO v Rize přijít o pár minut dříve, aby se mohl postavit vedle značky pro amerického prezidenta George W. Bushe. Mohl s ním tak prohodit několik slov.

Nyní už něco takového nemá zapotřebí. Dnešní šéf Bílého domu Barack Obama ho na Pražském hradě navštěvuje vždy počátkem jara. A letos přivezl i druhého nejvýznamnějšího muže světa, ruského prezidenta Dmitrije Medveděva. Na slavnostním obědě seděl Klaus mezi nimi. Krátce pohovořil s ním, krátce s oním. Ovládá ruštinu i angličtinu.

Summit v Praze

Poslední hodiny byly pro českého prezidenta, který si stále více potrpí na ceremonie, jedny z nejdůležitějších v kariéře. Už žádné vítání na letišti, o které se ještě před rokem hádal s tehdejším premiérem Mirkem Topolánkem. Stačilo počkat si v útrobách Pražského hradu a světoví státníci se mu tam promenovali jak na orloji.

"Jsem rád, že jsem měl opravdu dlouhou příležitost hovořit s oběma prezidenty, a myslím, že velmi oceňují atmosféru, kterou zde v Praze našli, a také náš příspěvek k tomu, jak se to všechno zdařilo," chválil si Klaus pražský summit včera po slavnostním obědě.

Tři kamarádi

Začalo to už ve středu večer. Pravda, s lehčím zpožděním. Medveděv se příliš dobře bavil na koncertě Alexandrovců v Bratislavě, takže se o čtyřicet minut opozdil.

Českému prezidentovi to však ještě tentýž večer bohatě vynahradil. Půl hodiny strávili rozhovorem mezi čtyřma očima, další hodinu na společné večeři a dvacet minut ve svatovítské katedrále. Když Medveděvova kolona odjížděla směrem k hotelu Four Seasons, zbývala hodina do půlnoci.

"Hovořili jsme především o nezbytnosti, aby se dopředu dostaly naše ekonomické vztahy s ruskou federací. Mluvili jsme o několika projektech: dostavba jaderné elektrárny Temelín byla zmíněna jako jedna z věcí, ale nebylo to zásadní téma. Daleko víc se hovořilo o výstavbě silnic, železnic a tak dále," líčil Klaus, co probírali nad večeří.

Středeční setkání s Medveděvem však bylo jen předkrmem proti tomu, co přišlo včera. Pražský hrad se už brzy ráno zaplnil více než třemi stovkami zpravodajů z celého světa a Klaus jako by povyrostl celosvětovou pozorností.

Před desátou přivítal oba prezidenty na nádvoří, zavedl je na pár minut do útrob Hradu a pak si je odvedl na společné fotografování vedle Zámeckých schodů.

Před kamerami působili jako tři dobří známí. Když ukazoval Obamovi okna své pracovny, chytil ho americký prezident přátelsky kolem ramen a usmíval se přitom do objektivů.

Slavnostní přípitek po podpisu smlouvy START. (8. dubna 2010)

Slavnostní přípitek po podpisu smlouvy START. (8. dubna 2010)

Pak už se však musel prezident se svými přáteli rozloučit: následovala ta skutečně důležitá jednání – bez doprovodu, kdy si Barack Obama a Dmitrij Medveděv vyměňovali své názory na svět.

Podepisování smlouvy už byla jen jejich show. Prezident jim k tomu dokonce zajistil fanfáry.

Do Španělského sálu, kde se smlouva Nový START podepisovala, vešel pár minut po americké ministryni zahraničí a deset minut před Obamou a Medveděvem. O náladu však nepřišel.

Na Irák se zapomnělo

Zdá se, že Barack Obama přinesl českému prezidentovi štěstí. George W. Bushe táhl do Prahy hlavně Klausův předchůdce Václav Havel.

Klausovy vztahy s Bílým domem ještě ochladly poté, co americkému velvyslanci sdělil své rozpaky z války v Iráku. Irák už však dávno není v módě a staré hříchy jsou zapomenuty.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Primátor Brna jedná o zapůjčení Slovanské epopeje. Pro festival Re:publika

Slovanská epopej ve Veletržním paláci, na snímku triptych Kouzlo slova

Na festivalu Re:publika 1918-2018, který se uskuteční na přelomu května a června v Brně, má být Slovanská epopej od...

Babiš čelil otázce, jak zabrání, aby Mynář a Nejedlý na Hradě dělali byznys

Premiér Andrej Babiš během středečního jednání Poslanecké sněmovny. (17. ledna...

Andrej Babiš zažil poprvé jako premiér interpelace. Jedna z prvních mířila na jeho doporučení prezidentovi Miloši...

Léky přes čáru. Pojišťovny budou vracet víc peněz za léčiva na předpis

Léky a peníze

Lidé nad pětašedesát let a děti mohou od ledna za léky na recept ušetřit. Snižuje se totiž ochranný limit, tedy částka,...

Najdete na iDNES.cz