Americký prezident si podává ruku s prezidentem Číny Chu Ťin-tchaem

Americký prezident si podává ruku s prezidentem Číny Chu Ťin-tchaem

Obama jednal s čínským prezidentem, rýpl si do něj kvůli lidským právům

  • 161
Americký prezident Barack Obama přivítal se všemi poctami u Bílého domu svůj čínský protějšek Chu Ťin-tchaa. Na tiskové konferenci oznámili, že budou i přes některé neshody spolupracovat. Už si dohodli obchodní kontrakty za 808 miliard korun.

Obama s manželkou Michelle vyšli před Bílý dům krátce po deváté místního času (15:00 SEČ). Za chvíli přijela limuzína. Na červený koberec vystoupil čínský prezident, který přicestoval bez manželky. Obamovi si s ním podali ruce a vyměnili několik slov.

Nato si oba prezidenti vyslechli hymny svých zemí. Nejdříve zazněla čínská, poté americká. Doprovázely je slavnostní salvy. Po hymnách prezidenti přešli kolem nastoupených vojáků. Pozdravili se také se školáky a dalšími hosty, kteří ceremoniálu přihlíželi.

Prezident Obama vítá svůj čínský protějšek Chu Ťin-tchaa na jižním trávíku Bílého domu

miliardová dohoda

USA a Čína se dohodly na exportních kontraktech ve výši 45 miliard dolarů (zhruba 808 miliard korun), které v USA podpoří 235 000 pracovních míst. Novinářům to během dnešních jednání řekl nejmenovaný vysoký americký činitel.

Čína podle něj mimo jiné nakoupí 200 letadel Boeing.

Oba prezidenti se při jednáních dohodli na vzájemné spolupráci i přes značné rozpory a rozdíly. Státníci se dohodli například na tom, že Čína nakoupí americké zboží a služby za 45 miliard dolarů. Peking také přislíbil, že odstraní překážky pro americké firmy, které budou usilovat o čínské vládní zakázky.

Podle Obamy existují problémy, při jejichž řešení si obě země nevystačí s vlastními silami a budou spolupracovat. Příkladem může být například společný postup při vzniku nedávných sankcí proti íránskému režimu kvůli jeho jadernému programu, který Spojené státy dlouhodobě znepokojuje.

"V jiných oblastech budeme soutěžit. Bude to zdravá konkurence, která bude obě země nutit k inovacím a větší konkurenceschopnosti. Takto si představuji vztah Spojených států a Číny v 21. století a je to také vztah, ve kterém jsme pokročili dnes," řekl americký prezident.

Obama si rýpl do Chu Ťin-tchaa kvůli lidským právům

Americký prezident nicméně zmínil i otázku lidských práv, tedy otázku, která obě země rozděluje. "Historie nás naučila, že společnosti jsou harmoničtější, státy jsou úspěšnější a svět je spravedlivější, když se dodržují práva," podotkl.

Americký repzident Barack Obama s hlavou Číny Chu Ťin-tchaem

Americký prezident Barack Obama diskutuje s hlavou Číny Chu Ťin-tchaem

Chu řekl, že obě země by měly respektovat cesty rozvoje, které si zvolily.

Zdůraznil ale také, že rovněž Čína má zájem na vzájemné spolupráci. "Přijel jsem do USA zvýšit vzájemnou důvěru, posílit přátelství, prohloubit spolupráci a pokročit v pozitivních, kooperativních a komplexních vztazích Spojených států a Číny pro 21. století," uvedl.

Šéf Bílého domu podotkl, že uznává odlišný vývoj Číny i její politický systém. Lidská práva ale považuje za něco, co tyto rozdíly přesahuje, a hodlá na ně Peking nadále upozorňovat. Uvedl také, že nezpochybňuje čínský nárok na Tibet, podporuje ale dialog čínského vedení s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou.

Chu kvůli překladu přeslechl otázku o lidských právech

Čínský prezident na tiskové konferenci, kde mohli dva američtí a dva čínští novináři položit prezidentům otázku, neodpověděl na dotaz o dodržování lidských práv v Číně. Poté, co se ho druhý americký novinář zeptal, proč na otázku neodpověděl, Chu uvedl, že měl problém s překladem.

Nakonec řekl, že Čína ohledně lidských práv urazila hodně cesty, že ji také mnoho práce čeká. Peking ale podle něj má zájem na tom, aby se situace v zemi v tomto ohledu zlepšovala.

Na špatnou situaci ohledně lidských práv v Číně během návštěvy upozorňovali demonstranti před Bílým domem, kteří nabádali Obamu, aby čínskému režimu nevěřil.

Obama s čínským prezidentem Chu Ťin-tchaem

Obama s čínským prezidentem Chu Ťin-tchaem

Prezidenti projednali obchody a vývoj obou měn

Kromě lidských práv a ekonomické spolupráce spolu oba státníci jednali i o bezpečnostních tématech. Zejména o situaci na Korejském poloostrově, kde kvůli jadernému programu KLDR a jejím útokům na Jižní Koreu panuje napětí. Obama se vyslovil pro demilitarizaci oblasti. Poděkoval také Číně za její podporu nedávnému referendu v jižním Súdánu.

Obama na svého čínského kolegu tlačil kvůli kurzu čínské měny. Američané jüan již delší dobu považují za uměle podhodnocený, což zvýhodňuje čínské vývozce. Šéf Bílého domu dnes řekl, že by Peking měl svou měnu uvést do běžných tržných podmínek.

Zároveň ale uznal, že i Spojené státy musejí změnit svou ekonomiku. Nadále podle něj není udržitelný systém, kdy si země půjčovala od celého světa, aby měla na svou spotřebu, a zároveň nevyráběla dost vlastního zboží. Podle Obamy tak USA přispěly ke globálním nerovnováhám.

Večer se Chu vrátil do Bílého domu, kde pro něj Obama uspořádal státní večeři.

Perličky ze setkání

Návštěva čínského prezidenta Chu Ťin-tchaa v USA probíhá zatím bez problémů. Až na dvě malé výjimky.

Čínský prezident měl malé potíže s vystoupením z limuzíny a při uvítacím ceremoniálu omdlela v davu dáma.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue