Barack Obama.

Barack Obama. | foto: AP

Za útoky ruských hackerů přijde odplata, vzkázal Putinovi Obama

  • 770
Spojené státy podle odcházejícího šéfa Bílého domu Baracka Obamy nenechají bez odpovědi vměšování ruských hackerů do amerických voleb. Moskva tato obvinění popírá, nově zvolený prezident Donald Trump je zpochybňuje.

Zahraničněpolitický poradce ruského prezidenta Jurij Ušakov řekl, že Vladimir Putin již v září Obamovi poskytl naprosto jasnou odpověď na vznesená americká obvinění.

„Je jasné, že když se cizí vláda, ať je jakákoliv, pokouší zasahovat do našich voleb, tak musíme jednat. A uděláme to - v místě a době, o které sami rozhodneme,“ prohlásil prezident Barack Obama v rozhlasovém rozhovoru, jehož výňatky byly zveřejněny ještě před odvysíláním celého interview stanicí NPR.

Obama uvedl, že některé odvetné kroky budou explicitní a veřejné, zatímco jiná opatření taková být nemohou. „Pan Putin si je dobře vědom mých pocitů, protože jsem s ním o tom přímo mluvil,“ řekl.

Povahu odvetných kroků blíže neupřesnil.

Prezident, jehož mandát skončí příští měsíc, nejspíše bude čelit dotazům na toto téma na páteční tiskové konferenci před odletem na dovolenou na Havaji.

Pomohli Trumpovi zvítězit?

Budoucí americký prezident Donald Trump ve čtvrtek zpochybnil roli Ruska na kybernetickém útoku proti serverům Demokratické strany. Trump si na twitteru také položil otázku, proč prezident Barack Obama s reakcí na hackerský skandál tak dlouho otálel.

15.prosince 2016 v 15:24, příspěvek archivován: 16.prosince 2016 v 06:07

If Russia, or some other entity, was hacking, why did the White House wait so long to act? Why did they only complain after Hillary lost?

„Pokud hackerský útok podniklo Rusko či někdo jiný, proč Bílý dům čekal tak dlouho, než začal jednat? Proč si stěžují, až když Hillary (Clintonová) prohrála?“ napsal Trump.

Budoucí prezident podle amerických komentátorů nemá pravdu, protože kritika chování Ruska se objevila už před listopadovými volbami. V říjnu například oficiálně obvinila Rusko z hackerských útoků Obamova vláda. Prezident tehdy varoval kremelského šéfa Vladimira Putina před následky.

Ušakov, který se s Putinem zúčastnil návštěvy Japonska, v pátek v Tokiu řekl, že prezidenti Ruska a USA o zasahování do amerických voleb prostřednictvím počítačových manipulací hovořili při zářijovém summitu G20.

„Měli rozhovor mezi čtyřma očima a jednali o různých tématech,“ řekl Ušakov. „Došlo i na zmíněné téma. Z naší strany zazněla naprosto jasná odpověď, která zřejmě nezapadala do toho, co se nám Obama snažil vysvětlit,“ dodal.

Americké zpravodajské služby podle zdrojů tamních médií dospěly k závěru, že s postupem kampaně letošních prezidentských voleb věnovali ruští vládní představitelé zvýšenou pozornost snaze pomoci Trumpovi zvítězit (více čtěte zde). Dokazuje to podle nich fakt, že ruští hackeři se dostali k datům obou politických stran, ale na veřejnost pustili jen informace o demokratické kandidátce Hillary Clintonové.

Rusko jakékoli obvinění z kybernetických útoků či z vměšování do voleb v USA odmítlo.

Televize NBC dříve oznámila, že američtí zpravodajci „s velkou mírou pravděpodobnosti“ věří, že kybernetickou kampaň proti americkým volbám řídil osobně Putin. „Je to prostě pitomost. Marnost pokusů kohokoli o tom přesvědčit je zjevná,“ zareagoval ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v televizi Rossija 24.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video