Vojenský analytik Bradley Manning.

Vojenský analytik Bradley Manning. | foto: AP

Obama a Clintonová mohou kvůli vojínovi Manningovi stanout před soudem

  • 108
Právní zástupce vojína, který loni poslal serveru WikiLeaks na 260 tisíc tajných depeší USA, hodlá k soudnímu líčení pozvat desítky svědků. Podle serveru Guardian.co.uk je mezi nimi i prezident Spojených států Barack Obama nebo ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Obhájce chce dosáhnout zmírnění trestu, Manningovi totiž hrozí i trest smrti.

Podle obhajoby byl Manning vystaven neúměrnému psychickému tlaku a přestože bylo velení informováno o jeho emoční nestabilitě ještě před tím, než data vynesl a v květnu loňského roku byl zatčen, nikdo varování nebral v potaz.

Manningův právní zástupce David Coombs chce také v předběžném líčení 16. prosince ve Fort Meade v Marylandu zveřejnit dokument se seznamem 48 lidí, jež chce předvolat k soudu, aby předvedl důkazy pro zmírnění vojínova trestu.

Podívejte se na seznam svědků

Jména v seznamu jsou sice začerněná, ale podle popisu funkcí uvedených lze odtušit, že jsou mezi nimi vysocí armádní důstojníci, počítačoví experti, psychologové, agenti FBI ale také prezident USA Barack Obama nebo americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová.

Prezident Obama se má zpovídat za svůj výrok z letošního dubna, kdy uvedl, že Manning svým jednáním porušil zákon. Coombs tvrdí, že Obama sám jednal protizákonně tím, že svými slovy ovlivňoval průběh trestního řízení.

Clintonová by zase měla dosvědčit, že zveřejnění stovek tisíc dokumentů na WikiLeaks není pro národní bezpečnost USA tak nebezpečné, jak některé zdroje uváděly. "Bylo to pro vládu nepříjemné, ale na zahraniční politice USA to nezanechalo podstatné následky," řekla Clintonová.

Manning nebyl nátura pro armádu

V dokumentu Coombs popisuje Manninga jako narušeného a samotářského člověka. Psychiatr, který Manninga vyšetřoval krátce před zatčením, usoudil, že "je nebezpečím pro sebe i okolí" a mělo by mu být zakázáno mít u sebe zbraň.

Další potenciální svědek, psycholog, viděl Manninga pět měsíců před zatčením. Podle něj byl vojín "pod značným stresem" a "přecitlivělý na kritiku". Doporučil, aby byl převelen z nočních služeb a byly mu svěřovány méně náročné úkoly.

Manning podle svědků trpěl i tím, že se mu ostatní vojáci posmívali, že je gay. Jiní svědci poukazovali i na to, že ho těsně před zatčením našli smotaného do klubíčka a kývajícího se ze strany na stanu, což poukazuje na jeho psychické problémy.

Jeden z případných svědků také již před zatčením požádal o to, aby byl Manning převelen ze své zpravodajské pozice, ale jeho námitky nebyly brány vážně a nikdo si nechtěl ani připustit, že by Manning potřeboval pomoc.

Navzdory všem varováním, že se Manning do armády příliš nehodí, nebyly tyto informace předány do řetězce velení a Manningovi byl zanechán přístup k důvěrným datům. To by podle Coombse měli někteří vojáci dosvědčit.

Není jasné, kolik lidí se nakonec líčení zúčastní. Coombs přiznal, že někteří svědci už odmítli v této souvislosti vypovídat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video