Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

O zvláštním krytu lidé vůbec nevědí

  8:53aktualizováno  8:53
Zlínský kraj - Po útoku teroristů na newyorské mrakodrapy se lidé nejen ve Zlínském kraji začali masově zajímat o plynové masky a možnost ukrytí pro případ nenadálého konfliktu. V této souvislosti se stává aktuálnější i otázka budoucího využití zvláštního krytu, který byl v padesátých letech vyhlouben do příkrého zalesněného svahu nedaleko Zlína. Zatím si s ním nikdo neví rady.

Většina obyvatel města o něm neměla a možná ještě nemá ani tušení.

Tento kryt ani není na seznamu úkrytů, který nyní v době nového nebezpečí radnice vypracovala pro informování veřejnosti. Nebyl určen a není vybaven pro ukrývání obyvatelstva. Po skončení studené války si nikdo moc neví rady, co s ním.

Pětašedesátiletý Jan Janků, který bydlí ve strážním domku v rozsáhlém oploceném a psy hlídaném prostoru, má už dnes na údržbu krytu jen zcela nepatrný pracovní úvazek.

Kryt byl postaven v padesátých letech
Když sem však v roce 1984 nastoupil, bylo zde zaměstnáno několik lidí.  "Strážní, kteří tu dřív pracovali, mi říkali, že kryt byl dokončen asi v roce 1956. Ale jeho menší část tu byla postavena už za války a prý se tu lidé schovávali před nálety," říká důchodce.

O krytu mluví jeho správce s nadšením a snad je mu i trochu líto, že největší sláva tohoto objektu už je zřejmě pryč. Začíná sem prosakovat voda a na stěnách místy rostou plísně.

"Nabídl bych kryt nějakým rozumným podnikatelům, aby se to využilo. Je hřích nechat to tolik let chátrat," říká.

Pancéřové vrata, dokonalé vybavení
Kryt u Zlína byl vyhlouben jako oblouk o přibližně padesátimetrovém poloměru do příkrého zalesněného svahu.

Pancéřová vrata z obou stran oblouku, válečné vstupy s místnostmi pro očistu, úzká vstupní chodba a potom větší prostory s klenutými stropy o výšce až pět metrů...

Vzduchotechnika, filtry, baterie tlakových lahví s kyslíkem. V případě potřeby by se zde mohl vydýchaný vzduch po řadu dnů recyklovat bez jakéhokoli kontaktu s vnějším prostředím.

Mohutný dieselagregát i dnes okamžitě naskočí po lehkém stlačení ovladače. V bunkru je vlastní studna, bojler, rozvody studené i teplé vody. Ta by mimochodem mohla získávat teplo i přímo z chlazení dieselagregátu.

Jsou zde jen tři záchody
"Kdysi tu bývala zásoba až dvanácti set litrů nafty. Bylo to asi na měsíc provozu," říká Janků. Kryt má však jen asi tři záchody. I to dokazuje, že nebyl určen jako úkryt pro obyvatelstvo.

Prostor v srdci bunkru je rozdělen do místností, ve kterých by pracovaly různé skupiny a specializace velících důstojníků. V nejzazší části bunkru je ještě třetí východ.

Betonovým komínem, který se v polovině lomí, lze odtud vylézt čtyřicet metrů vysoko až na povrch terénu. Tento východ ovšem v poslední době silně láká mládež dychtící po dobrodružství. Správce krytu už několikrát zaznamenal - zatím neúspěšné - pokusy mladých lidí dostat se tudy dovnitř.

Telefonovat by se dalo vždy
Lze rozeznat i štábní sál s plochou pro velkou nástěnnou mapu. Nechybějí telefonní přípojky. Ve dvou místnostech jsou i rozvody a stojany telefonní ústředny. Do bunkru ostatně vedou ze dvou směrů telefonní kabely, silné jak ruka.

I kdyby atomová bomba zničila celý Zlín, odtud by se pravděpodobně dalo stále telefonovat do celého světa. O pravidelnou údržbu se v dobách studené války starali přísně prověření zaměstnanci telekomunikací.

Po roce 1989 ztratila armáda a orgány civilní obrany o zlínský kryt zájem. Vojenská ubytovací a stavební správa Brno od roku 1991 nabízí kryt městu Zlín.

Co s krytem nyní?
"Byl by to bezúplatný převod, ale s podmínkou, že kryt nesmíme po dobu deseti let využívat ke komerčním účelům," vysvětluje Josef Ševčík ze zlínského magistrátu. To se majetkové komisi nelíbilo. 

Vynakládat z rozpočtu na údržbu nemalé prostředky a nemít ani možnost pronajmout jej například pro pořádání hudebních produkcí nebo pro zřízení fitnesscentra či elektronické střelnice? Úspěch by zde mohli mít možná fandové vojenské historie.

Jestliže si dnes turisté se zájmem prohlížejí staré dělostřelecké tvrze československého válečného opevnění v Orlických horách, možná by si rádi zaplatili i za výklad a prohlídku špičkového krytu bývalého záložního pracoviště federálního štábu civilní obrany.

Nikdo o kryt nemá zájem
Začátkem letošního roku si kryt prohlédl nový krajský ředitel Hasičského záchranného sboru, ale ani hasiči neměli o tento objekt zájem. "Bohužel, pro naše potřeby je tento kryt vzhledem k technickému stavu, v jakém se nachází, nevyhovující," konstatoval mluvčí hasičů Roman Vaněk.

Zájem nemá ani kraj. "V tomto okamžiku potřebu takového zařízení nemáme. Nevylučujeme však, že by kryt mohl sloužit integrovanému záchrannému systému někdy v budoucnu," sdělil opatrně mluvčí krajského úřadu Patrik Kamas.

"Pro případ mimořádné situace, válečného nebo jiného krizového stavu, je to asi optimální prostor pro nějaké velení nebo komunikační uzly. Ale jinak to asi na žádný obecně prospěšný účel využít nepůjde," obává se i ředitel městské policie Jan Suchoň.

Potom však připouští, že by zde mohl být třeba sklad Červeného kříže. "Je to svým způsobem danajský dar. Ale zalít to betonem nebo to nechat jen tak chátrat je škoda," dodává Suchoň. Ostatně účetní hodnota tohoto objektu přesahuje dvacet milionů.

Správce krytu nedaleko Zlína, který zřejmě nebyl určen pro obyvatele, Jan Janků zde pracuje na velmi malý úvazek. Pamatuje ale doby, kdy se o bunkr staralo několik dělníků. (22.10.2001)

Správce krytu nedaleko Zlína, který zřejmě nebyl určen pro obyvatele, Jan Janků zde pracuje na velmi malý úvazek. Pamatuje ale doby, kdy se o bunkr staralo několik dělníků. (22.10.2001)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Silnice na západě Čech zaplavilo bláto z polí, vlaky na jihu mají zpoždění

Hasiči zasahovali u povodně v Kotovicích na Plzeňsku.

Západní a jižní Čechy zasáhly odpoledne silné bouřky s přívalovými lijáky. Místy napršelo až padesát milimetrů. V...

Paroubek v Ostravě uspěl. Tamní ČSSD ho chce do Senátu

Bývalý český premiér Jiří Paroubek v diskusním pořadu Rozstřel na iDNES.tv. (5....

Bývalý premiér Jiří Paroubek by se mohl vrátit do vrcholné politiky. Ostravská ČSSD ve čtvrtek schválila, že právě jeho...

Ministři chtějí od září zmírnit pamlskovou vyhlášku

Nově zásobený školní bufet v ZŠ v Kostelci nad Černými lesy. Sortiment odpovídá...

Pamlsková vyhláška se zmírní, některé dosud zakázané potraviny se tak od nového školního roku vrátí do škol. Podle...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz