Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

O zkopírování dat vynesených z BIS nejsou důkazy, míní komise

  9:32aktualizováno  9:32
Sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby nemá důkazy o tom, že by existovaly kopie tajných dokumentů, které vynesl příslušník zpravodajské služby na přelomu let 2003 a 2004. Tak zní jeden z výsledků vyšetřování komise, který je obsažený ve veřejné části závěrečné zprávy.

Únik dat zjistila BIS na přelomu let 2006 a 2007 | foto: Wikipedia

Tajné informace se podle komise zřejmě nedostaly ani ke "třetím osobám". "Možnosti takového zjištění a zkoumání jsou však ze strany komise velmi omezené," uvádí se ve zprávě.

Zpráva potvrzuje dřívější spekulace o způsobu, jakým informace z BIS unikly. Podle poslanců si vysoce postavený příslušník služby načerno zkopíroval část databáze ekonomického odboru na kompaktní disky, které si pak uložil do trezoru. To se odehrálo před červnem 2003, tedy za bývalého vedení služby.

Příslušník posléze opustil BIS kvůli bezpečnostní nezpůsobilosti. Podle informací ČTK mu služba kvůli podezřelým kontaktům odebrala bezpečnostní prověrku. CD zůstalo v trezoru a muž odešel pracovat nejdříve do soukromého sektoru, poté byl přijat k jiné zpravodajské službě.

Podle ČTK mělo jít o bývalého ředitele ekonomického odboru BIS Martina U., který údajně nastoupil k civilní rozvědce.

Data si odnesl ředitel odboru
Zpráva dále konstatuje, že když nadřízený bývalého pracovníka služby přebíral dokumenty z vyklizené kanceláře, našel tyto kopie databáze. Ačkoli je měl zničit nebo zaevidovat, ponechal si je pro svoji potřebu. Na přelomu let 2003 a 2004 pak odešel také do soukromé firmy a s sebou si odnesl i tajná data. Podle informací ČTK se jednalo o ředitele odboru Jana P.

Únik dat zjistila BIS na přelomu let 2006 a 2007. "BIS proto podnikla operaci k získání těchto informací a zároveň o tomto informovala premiéra Mirka Topolánka. Premiér v této věci podle svých slov uložil řediteli BIS mediální zdrženlivost a zadal pokyn k zamezení případným škodám," uvádí se ve zprávě.

Součástí této operace bylo také tajné sledování schůzky bývalého ředitele civilní rozvědky Karla Randáka, bývalého šéfa oddělení protikorupční policie Karla Tichého a novináře Daniela Bártka. Právě při ní se únik informací provalil.

Účastníci schůzky si totiž pracovníka BIS všimli a Randák si následně prostřednictvím svého nástupce, nynějšího šéfa civilní rozvědky Iva Schwarze, na postup BIS stěžoval. Šéf BIS Jiří Lang poté informoval politiky o tom, že Randák byl sledován v rámci operace související s vážným únikem informací z jeho služby.

BIS: Informace nešlo zneužít
Po zahájení vyšetřování komise pak služba připustila, že data opravdu unikla. Podle BIS sice byly ohroženy utajované informace, ty ale nebyly zneužity a nedostaly se k lidem, kteří by je mohli nějak použít. Právě toto tvrzení, které potvrzuje i zpráva komise, ale zpochybnil například Randák.

Podle něj nelze zjistit, zda si data v době, kdy nad nimi BIS neměla kontrolu, někdo nezkopíroval. Šlo prý hlavně o data týkající se privatizace a výběrových řízení.

Únik informací nyní vyšetřuje inspekce BIS pod dohledem státního zástupce. "Jakékoli personální důsledky z této věci plynoucí jsou pak v kompetenci vlády ČR a ředitele BIS," uvádí se ve zprávě.

Vyšetřování úniku upoutalo ještě větší pozornost, když při jednání komise v sídle BIS někdo na budovu vystřelil. Incident zatím nebyl vyšetřen a policie po pachateli stále pátrá. - více zde

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal Zeman. Hašek mluvil o puči proti němu

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

Předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4

Předsedou Strany zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4.

Předsedou Zelených se v sobotu stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4. Většinu získal už v prvním kole volby. Měl dva...

Obětí vládní čistky má být protidrogový zmocněnec, který kritizoval Babiše

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (19. 6. 2015)

Práci národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila chválí odborníci i Evropská unie, přesto bude muset...

Najdete na iDNES.cz