Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

O výbuchu Synthesie se lidé dozvěděli pozdě, starostové obcí prý vůbec

  11:20aktualizováno  11:20
Dva výbuchy v chemické továrně během dvou dnů. A oba dva měly pravděpodobně stejnou příčinu - přehřátí zásobníků s nebezpečným plynem. Problém je, že město varovalo lidi až s téměř čtyřicetiminutovým zpožděním, kdy už se mrak nitrózních plynů rozplýval nad městem. Okolní obce netušily vůbec nic.

Z chemičky Synthesia v Semtíně unikl velký mrak oxidů dusíku. (21. 8. 2012) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Že je to pozdě, si radnice uvědomuje. Ve vydaném prohlášení totiž k varovnému hlášení uvedla nepravdivý údaj: "Po více než třech hodinách odvolal pardubický magistrát výstrahu, kterou dnes kolem 12:30 hodin upozornil obyvatele Pardubic na únik oxidů dusíku."

Obyvatelé, hygiena ani policie netušili, co se děje

"Jel jsem z oběda ze Srchu a najednou vidím nad Semtínem cosi rudooranžověfialového, stoupajícího k nebi, myslel jsem si nejdříve, že je to oheň. Volal jsem ihned na hygienickou stanici, co děje, ale tam mi nebyli schopni nic říct," stěžuje si Martin Perný.

Žena, se kterou Perný hovořil, mu slíbila informace za deset minut.

"Volal jsem pak znovu a řekla, že to není v jejich kompetenci, ať se obrátím na Českou inspekci životního prostředí. Ani tam jsem nepochodil. Řekli mi, že mám být v klidu, starostové prý byli včas informováni, vše se vyšetří do 14 dnů."

Perný byl v té chvíli poblíž sídliště Cihelna, kde sídlí jeho firma. "Nad námi byl mrak, pálily nás oči a my nevěděli vůbec nic."

Jiří Hác měl podobnou zkušenost s policií. "Volal jsem hned, jak jsem mrak uviděl. Odpověděli, že by taky rádi věděli, co se děje. O fungování našeho integrovaného záchranného systému tak nemám opravdu žádné iluze," říká.

Ve 12:30 hodin sice výbuch skutečně nastal, jenomže první varování slyšeli lidé z městského rozhlasu až ve 13:07 hodin. Předtočený ženský hlas hovořil o chemickém nebezpečí, potřebě uzavřít okna a připravit si ochranné pomůcky.

Pardubická primátorka Štěpánka Fraňková vidí vinu spíše na straně obyvatel: "Z reakcí veřejnosti je bohužel vidět, že na podobné události není připravena. Přijme naše varování či výstrahu, ale v řadě případů pak neví, co dělat."

Jenže pokud lidé skutečně nevědí, jak se v podobné situaci zachovat, měl by to být právě magistrát, kdo přijme opatření, jak tento stav napravit.

Lidem přitom nepomohli ani na České inspekci životního prostředí. "V současnosti skutečně probíhá šetření, jehož výsledky budou známy za čtrnáct dní. Inspekce nezodpovídá za to, aby informovala lidi, to má v takovém případě na starosti Synthesia," uvedla mluvčí inspekce Simona Cigánková.

Jak je celý systém informování lidí nepropracovaný, ukázalo i vyjádření hygieniků.

Fotogalerie

"My sami jsme žádné informace neměli, protože nejsme orgánem, který by byla Synthesia povinna informovat. Lidi jsme proto s dotazy směřovali na Českou inspekci životního prostředí," uvedl ředitel pardubické krajské hygieny Antonín Vykydal.

Zdá se, že ve městě, kde nejsou výbuchy v chemických továrnách a úniky plynů ničím výjimečným, neodpovídá za informování obyvatel nikdo.

Až těsně před 14. hodinou, tedy skoro hodinu a půl po výbuchu, ve chvíli, kdy již byl mrak nad Pardubicemi téměř rozptýlen, se lidé opět z městského rozhlasu dozvěděli, že jejich životy nejsou ohroženy.

Starostové okolních obcí nic netušili

Nikdo přitom neinformoval ani starosty okolních obcí. Mrak toxických zplodin se dostal během chvilky nad Staré Hradiště. "Mě na podivný mrak upozornila sousedka, tak jsem si říkal, že mi někdo brzy nějaké varování zavolá," řekl starosta Hradiště Miroslav Čepčář.

To se ale starosta Starého Hradiště spletl. Když se vzduch v obci stal štiplavým, zavolal na tísňovou linku.

"Jenom si mě ale přepojovali, nic jsem se nedozvěděl. Pak jsme zjistili, že v Pardubicích běží varovná hlášení, tak jsem to vyhlásil taky," uvedl starosta.

Dodal, že je zcela běžné, když starosty při podobných haváriích nikdo neinformuje, přestože se nad hlavami lidí vznáší mrak podivné barvy.

"Vždycky slyším tiskovou mluvčí říkat, že nás informovali. Já jsem ale nikdy žádnou informaci nedostal, snad se to teď změní," řekl Čepčář.

Ještě více nečinnost úřadů a hasičů rozčílila starostu Sezemic Bohuslava Kopeckého, jejichž směrem se mrak i při velmi slabém větru vydal.

"Dostali jsme za celý den pět mailů o tom, že bude vedro a ať lidé nezakládají ohně. Jinak nic. O výbuchu vědí jenom v Pardubicích, okolní obce mohou klidně pochcípat, hlavně že to ví primátorka, ta je jistě důležitější než my," řekl starosta Kopecký.

V Lázních Bohdaneč a okolí prý rozhlas nevaroval lidi před nebezpečím ani se zpožděním. "Velice by mě zajímalo, proč v Živanicích ani v Bohdanči nedošlo k žádnému varování spoluobčanů, když Živanice jsou od Semtína pouze necelých sedm kilometrů," napsal Tomáš Kučera.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Kvilda obnoví hřbitov z 19. století zničený armádou, využijí jej místní

Kvildský hřbitov je za kostelem Nalezení těla sv. Štěpána.

Starý německý hřbitov chce letos znovu obnovit a připravit k pohřbívání Kvilda na Prachaticku. Areál kolem kostela, kde...

Primátor Brna jedná o zapůjčení Slovanské epopeje. Pro festival Re:publika

Slovanská epopej ve Veletržním paláci, na snímku triptych Kouzlo slova

Na festivalu Re:publika 1918-2018, který se uskuteční na přelomu května a června v Brně, má být Slovanská epopej od...

Prezident Zeman přijme demisi vlády příští týden ve středu

Prezident Miloš Zeman a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na tiskové konferenci...

Prezident Miloš Zeman přijme demisi menšinové vlády ANO ve středu 24. ledna. Telefonicky se na tom ve čtvrtek domluvil...

Najdete na iDNES.cz