Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

O vládcích se mluví buď dobře, nebo vůbec, kritizoval novinář ruskou televizi

  10:07aktualizováno  10:07
Známý televizní novinář Leonid Parfjonov před kamerami zkritizoval ruskou žurnalistiku. Mluvil o ruských vládcích, o nichž se dá v televizi referovat buď pozitivně, nebo vůbec. A o televizních reportérech, kteří už nejsou novináři, ale jen úkoly plnící úředníci. Porušil tím pravidla a otázka je: Co s ním teď bude?

Ruský televizní novinář Leonid Parfjonov. | foto: Profimedia.cz

Za normálních okolností je před kamerou klidný a sebejistý, mluví pevným, rozhodným hlasem. Jak by ne, po téměř 25 letech práce v televizi. Tentokrát však Leonid Parfjonov klidný nebyl. Když kráčel po schodech na pódium, aby převzal prestižní novinářskou cenu Vladislava Listěva, už věděl, že si za pár minut možná definitivně zavře dveře do všech televizí v zemi.

Po krátké a vcelku obecné děkovné řeči vytáhl z náprsní kapsy dva archy papíru a přímo před kamerami - a také před všemi důležitými figurami televizní novinařiny - pronesl projev, jaký mediální kruhy v Rusku už dlouho nevyslechly. Projev, který až s mrazivou přesností charakterizoval současné poměry v ruských televizích a podrobil je bezprecedentní kritice.

"Státní televize už nepřinášejí zprávy... jen PR"

"Mediální příběhy se dnes dělí do dvou nesourodých skupin: na ty, jež mohou být vysílány v televizi, a na ty, jež nemohou," pronášel Parfjonov hlasem chvějícím se skoro stejně jako jeho ruce.

Moskevský exstarosta Jurij LužkovStátní televize už nepřinášejí informace, zprávy... Dělají jen státní PR, popřípadě anti-PR. Příklad? Nedávná kampaň proti moskevskému starostovi Juriji Lužkovovi. Lhostejno, zda byl Lužkov dobrým, či špatným vládcem metropole - to Parfjonov v projevu neřešil.

Šlo mu pouze o fakt, že před Lužkovovým odvoláním rozjely televize proti starostovi ostrou očerňovací kampaň - zjevně na příkaz shora.

Politici nejsou pro novináře objektem zpráv, ale jen "šéfy jejich vlastních šéfů", soudí Leonid Parfjonov. A tím pádem oni sami, televizní reportéři, už nejsou novináři, ale jen úkoly plnící úředníci. Udělat rozhovor v pravém slova smyslu? V dnešní ruské televizi nemožné. Protože kdo by si dovolil šéfovi šéfa položit nepříjemnou otázku?

"Který domácí reportér by se Vladimira Putina zeptal, proč zahnal Michaila Chodorkovského do kouta?" prohlásil Leonid Parfjonov. A tak dále a tak dále.

O vládcích buď pozitivně, nebo vůbec

Mluvil o ruských vládcích, o nichž se dá v televizi referovat buď pozitivně, nebo vůbec. O tom, že státní kanály fungují podle stejných oficiálních vzorců jako v dobách SSSR. O tom, jak přihlouplé estrády a mýdlové opery vytlačily zpravodajství.

"Říkám to všechno s hořkostí, neboť sám pracuji v ruských televizích 24 let. Neobviňuji své kolegy. Sám nejsem hrdina, a tak nemůžu žádat hrdinské činy od nich. Ale přinejmenším můžeme nazývat věci pravými jmény," řekl.

V Moskvě si stovky lidí připomněly čtvrté výročí vraždy Anny Politkovské

Anna Politkovská

Oleg Kašin (6. 11. 2010)

Oleg Kašin

A mluvil i o Olegu Kašinovi, reportérovi Kommersantu, kterého nedávno brutálně zmlátili v Moskvě. O Anně Politkovské, novinářce a kritičce Kremlu, zavražděné před čtyřmi lety rovněž v Moskvě.

A když skončil, složil zase dva archy papíru a s cenou Vladislava Listěva v ruce sešel těch pár schodů zpátky na místo. Za potlesku, který byl spíše ledový než vlažný.

Řekl nahlas, co všichni vědí

Co se to stalo? Leonid Parfjonov porušil pravidla. Porušil tichou dohodu mezi Kremlem a televizním světem, jakousi smlouvu o neútočení. Obyčejní Rusové se o jeho čtvrtečním vystoupení dozvěděli až později, ze zpráv (první kanál sice předávání cen natáčel, ale nepřenášel). Většině z nich je nejspíš kritika televizních poměrů stejně jedno.

Ale mezi těmi aktivními - a také mezi novináři - se Parfjonov, někdejší moderátor kultovního pořadu Namedni na stanici NTV a později editor nedávno zrušeného Ruského Newsweeku, postaral o hotové pozdvižení.

Řekl to, co vědí všichni - že jsou ruská média (tedy hlavně televize, protože o tu jedinou jde) v totálním područí státu, že fungují jako jeho hlásná trouba a že se novináři, kteří chtějí na obrazovku, musí obrnit notnou dávkou autocenzury. Řekl, co chtěl. Věděl o tom někdo předem? Třeba jeho šéf? Nebo dokonce šéf jeho šéfa? Těžko říci, názory se různí a sám Parfjonov se k tomu nevyjádřil.

Ruský prezident Dmitrij Medveděv (vlevo) s premiérem Vladimirem Putinem

Ruský prezident Dmitrij Medveděv (vlevo) s premiérem Vladimirem Putinem

Avšak to není tak důležité. Mnohem podstatnější teď je, co bude dál. Pokud Parfjonov bude čelit problémům, pokud bude muset ukončit svoji novou televizní show, je to signál, že poměry se hned tak nezmění, varovali včera ruští komentátoři.

Ale pokud zůstane na obrazovce, svitne naděje na celkovou změnu, soudí někteří z nich. Nezávislý politický analytik Stanislav Bělkovskij včera pro list Moscow Times zasadil Parfjonovova slova do jedné linie s nedávným projevem Dmitrije Medveděva. Prezident mluvil o politické stagnaci v zemi a urgentní potřebě reforem.

"Po stagnaci přichází perestrojka. A tohle je signál, že už začala," řekl Bělkovskij. Změny podle něj přijdou, to už je cítit ve vzduchu. Jiní pozorovatelé, novináři či blogeři jsou mnohem opatrnější. Ale kdo ví, třeba má pravdu Bělkovskij.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Britským euroskeptikům hrozí soud. Maří vyšetřování kampaní k brexitu

Nigel Farage, lídr strany UKIP, opouští hlasovací místnost v Biggin Hill (23....

Britská euroskeptická strana UKIP čelí soudnímu stání kvůli své kampani před referendem o vystoupení Spojeného...

Moře vyvrhlo na kanadskou pláž lidskou nohu. Už třináctou

Moře na pláže v Britské Kolumbii čas od času vyvrhne kus lidské nohy....

Obyvatelé osady Jordan River ležící na západním pobřeží Kanady našli ve čtvrtek na pláži zbytky lidské nohy. Co by...

Francie vyzbrojila pachatele genocidy ve Rwandě, tvrdí zpráva z USA

Hromadný pohřeb ostatků obětí nalezených v masovém hrobě v Ibuce.

Francie dodala zbraně pachatelům genocidy ve Rwandě v roce 1994. Francouzští činitelé také bránili potrestání lidí...Najdete na iDNES.cz