Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

O vesnici roku se uchází dvě desítky obcí

  11:09aktualizováno  11:09
J i h l a v s k ý k r a j - Jednadvacet obcí Vysočiny se přihlásilo do letošního ročníku soutěže Vesnice roku, pořádané s cílem uchování tradic venkovských sídel. Podle Zdeňky Ušelové z Regionální rozvojové agentury Vysočina je soutěž především prestižní záležitostí a zúčastněné obce se tak mohou především zviditelnit.

Že nejde o peníze, potvrzuje i starostka obce Dušejov na Jihlavsku Zdenka Dubová, která je zároveň ředitelkou krajského kola pro letošní rok . "Finanční odměnu získá pouze celostátní vítěz, ale peníze postačí sotva na uspořádání slavnostního vyhodnocení," sdělila starostka obce. Dušejov vloni získal bílou stuhu za práci s mládeží. "Máme tu dětský pěvecký soubor, divadelní soubor, hudební skupinu, recitační kroužky a také chlapecké a dívčí oddíly kopané," vysvětlila Zdenka Dubová.

Soutěž o vesnici roku je pořádána Ministerstvem pro místní rozvoj společně se Svazem měst a obcí České republiky a Spolkem pro obnovu vesnice. Letošní ročník je již sedmým v pořadí. Jednotlivé přihlášené obce soutěží jednak o cenu vesnice roku v regionu a celorepublikovém hodnocení, ale mohou získat také dílčí ocenění: stuhy. Bílou stuhu za činnost s mládeží, modrou stuhu za společenský život, zelenou stuhu za péči o zeleň a životní prostředí. Hnědou stuhu komise uděluje od loňského roku jako diplom za vzorné vedení obecní knihovny. Loni si titul vesnice roku zasloužila obec Sloup z okresu Blansko čítající necelou tisícovku obyvatel.
Letošní ročník je teprve druhým, který je vyhodnocován podle nového územního uspořádání. "Za Jihomoravský kraj bylo přihlášeno vždy velké množství obcí. Nepamatuji se, že by jich bylo méně než pětašedesát. To už je obtížné i pro komisi, která má potom na zhodnocení a prohlédnutí jedné obce méně času," řekla ředitelka krajského kola.

Libice nad Doubravou, loni třetí obec v Jihlavském kraji, se letos do soutěže nepřihlásila. "Zúčastnili jsme se už dvakrát a úspěšně. Letos tak trochu nemáme s čím přijít, ale příští rok plánujeme, že si to vynahradíme," sdělil starosta Jaromír Saidl. "Jsem přesvědčen, že v příštím ročníku budeme mít co nabídnout a dokážeme to náležitě prodat," dodal starosta.

Přihlášení do soutěže všechny obce něco stojí. V letošním roce vesnice zaplatí dvě koruny za každého svého obyvatele. Obec Dušejov s více než čtyřmi sty obyvateli tedy zaplatí necelých devět stovek. "Peníze slouží na pokrytí nákladů komisí, na administrativu a na samotné vyhodnocení soutěže," uvedla ředitelka Dubová.
Vloni získala zlatou stuhu za vítěze regionálního kola obec Dukovany na Třebíčsku. Dukovany se v letošním kole soutěže neúčastní, protože starosta obce přijal post předsedy okresní komise. "Domnívám se, že z morálního hlediska není vhodné abych v komisi posuzoval obec, jíž jsem starostou," komentoval dukovanský starosta Vítězslav Jonáš. "Budu samozřejmě propagovat myšlenky, které s sebou soutěž nese. Chtěl bych přispět k úspěchu dalších obcí našeho okresu," dodal Vítězslav Jonáš.

Všechny loni oceněné obce se kromě té vítězné znovu přihlásily do soutěže. Ne všichni však byli spokojeni. "Já jsem byl loňským okresním kolem zklamán. Komise naším městem jen prolétla. Doufám, že se letos její členové u nás zdrží delší dobu," zhodnotil úroveň minulého ročníku Svatopluk Veroněk, starosta Jiřic v okrese Pelhřimov.

Cílem soutěže je podle slov pořádajících organizací snaha povzbudit obyvatele venkova k aktivní účasti na vývoji svého domova, zveřejnit rozmanitost a pestrost uskutečňování programů obnovy vesnic a prokázat široké veřejnosti význam venkova.

Obce v Jihlavském kraji, přihlášené do soutěže Vesnice roku 2001

okres

obec, počet obyvatel

Havlíčkův Brod

Dolní Hradec, 123 / Břevnice, 167 / Havlíčkova Borová, 922 / Horní Krupá, 425 / Lipnice nad Sázavou, 635 / Veselý Žďár, 452 / Vilémov, 1099

Jihlava

Dušejov, 421 / Kozlov, 420 / Dobronín, 1882

Pelhřimov

Horní Ves, 351 / Jiřice, 634 / Častrov, 585

Třebíč

Čechočovice, 278 / Kralice nad Oslavou, 891 / Lovčovice 70 / Mladoňovice, 329 / Stařeč, 1428 / Vícenice u Náměště, 345

Žďár nad Sázavou

Cikháj, 113 / Radostín, 169

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Demise vlády, komunista Ondráček neuspěl, dostupnější osobní bankrot

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Vláda hnutí ANO ve středu schválila svou demisi. Andrej Babiš současně zahájil jednání o...

Na dálnici D1 jsou kolony, řidiči se zdrží hlavně u Meziříčí a Beranova

Kolona aut a kamionů zablokovala dálniční přivaděč na D1 u Jihlavy. (17. ledna...

Silnice v Česku jsou po nočním sněžení s opatrností sjízdné. Na řadě míst zůstává rozbředlý nebo ujetý sníh a někde se...

Sníh zasype celé Česko, varují meteorologové. Na horách až 30 cm

V Jihlavě v noci z úterý na středu napadlo přes deset čísel nového sněhu....

Meteorologové vydali varování před silným sněžením a náledím, se kterým se budou potýkat lidé ve všech krajích. Na...

Najdete na iDNES.cz