Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

O vepře v kravíně se vede boj

  15:05aktualizováno  15:05
Ráječko - Zápach, špína, hmyz, při prudších deštích po silnici kolem rodinných domků tekoucí kejda, tedy dobytčí výkaly - to vše v poslední době pořádně hýbe žlučí obyvatelům části Ráječka na Blanensku. Poukazují na to, že zemědělci z družstva bez jakéhokoliv upozornění do bývalého kravína umístili prasata.

Je to neúnosný stav, stěžovali si Ráječkovští na blanenském stavebním úřadě. A nejen to. Proti vepřům v kravíně vznikla petice, která žádá odpovědné instituce, aby prověřily činnost akciové společnosti Zera Rájec.

"Když jsme stavěli rodinné domy, stál zde kravín na osmačtyřicet krav. Teď je z toho prasečák, jde k nám zápach, kolem je nepořádek, přibylo i zvířat. Zhoršilo se to hlavně v létě, vloni odtud dokonce sjela kejda do ulic," uvedl člen ráječkovské občanské iniciativy Jaroslav Spálenka.

Bude kravín nebo ne?
Přestože Ráječkovští by byli nejraději, kdyby v blízkosti jejich domů zemědělci přestali prasata chovat, jejich sen se v realitu nezmění. "Stavební zákon nezná žádnou možnost zakázání užívání stavby. Můžeme ve správní řízením stanovit sankce, ale vše je zatím v počátku a bude také záležet na ochotě majitele stavby spolupracovat," řekl Pořízek.
S uzavřením nebo omezením provozu střediska živočišné výroby v Ráječku nepočítají ani sami zemědělci. "Chov zvířat je ekonomickou podmínkou pro naše přežití," uvedl Sáňka. Středisko je navíc podle něj vedeno v územním plánu obce a Ráječko s ním počítá.

Před nedávnem zase Ráječkovští vedle vepřína objevili pohozené mrtvé prase. "Chtěli jsme hlavně upozornit na to, že objekty jsou užívány v rozporu s původními kolaudačními rozhodnutími," dodal Spálenka.

Prasata v Ráječku nahradila dojnice, které se přestěhovaly do nově zmodernizovaného kravína v nedaleké Rájci. "Tím, že v Ráječku máme prasata místo krav, snížila se zde celková biomasa chovaných zvířat, méně intenzivní je i doprava krmiva a steliva. A do budoucnosti chceme omezit i zápach, protože prasata hodláme chovat v hluboké podestýlce s využitím enzymů," uvedl předseda představenstva společnosti Zera Rájec Pavel Sáňka.

Oprávněnost stížností obyvatel ovšem potvrzují i lidé z blanenského stavebního úřadu a pracovníci okresní veterinární správy. "Zřejmě na nátlak obyvatel zemědělci podali žádost o změnu užívání. Byly tam však zjištěny závažné závady, chyběla také vyjádření dotčených státních orgánů nebo byla nesouhlasná. Řízení jsme proto přerušili do konce března příštího roku," uvedl vedoucí blanenského stavebního úřadu Jan Pořízek. Do té doby by zemědělci měli odstranit závady, doložit protokoly, že jímky jsou nepropustné, musejí získat potřebná souhlasná vyjádření a posudky, zajistit bezpečnost objektu a prokázat, že není ohrožováno životní prostředí.

Správní řízení se zemědělskou společností Zera Rájec vede i okresní veterinární správa. "Byli jsme tam před více než měsícem, kdy nás přivolali k odhozenému mrtvému praseti. Předsedu družstva jsem také několikrát kontaktoval, protože objekt není oplocený, což je zásadní věc. Správní řízení vedeme i kvůli celkovému nepořádku a vytékání kejdy," sdělil ředitel veterinární správy Ludvík Prášil.

Zemědělci však slibují, že vše dají do pořádku. "Je pravda, že stavební povolení nejsou v pořádku. Objekty ale byly stavěny v padesátých letech, tehdy na něco povolení bylo, na něco ne. Chceme to napravit," přislíbil Sáňka.

A ještě něco, podle Sáňky ne zanedbatelného: "Za aktivitami některých obyvatel Ráječka stojí i peníze. Spekulanti totiž v okolí střediska vykupují pozemky a chtějí je prodat na bytovou zástavbu. Blízkost kravína je pro ně na závadu," tvrdí zemědělec.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

ANO prosazuje miliardu pro velké zemědělce. Piráti a ODS se ptají proč

Zemědělcům komplikuje sklizeň obilí vrtkavé počasí.

S kritikou se setkal návrh hnutí ANO na přesun miliardy v rozpočtu ministerstva zemědělství na podporu velkých...

Silný vítr vyvrátil vánoční strom v Jablonci, nový vztyčí až po trzích

Nahnutý strom v Jablonci nad Nisou.

Silné poryvy větru naklonily během úterý vánoční jedli na Mírovém náměstí v Jablonci nad Nisou. Hrozilo tak její...

Porazí Zemana, zdůvodnili studenti, proč chtějí za prezidenta Drahoše

Studentské prezidentské volbě na pražském gymnáziu Na Zatlance (12.12.2017).

Studenti pražského gymnázia Na Zatlance by za prezidenta chtěli mít Jiřího Drahoše. Zvolili ho ve studentských...Najdete na iDNES.cz