Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

O vepře v kravíně se vede boj

  15:05aktualizováno  15:05
Ráječko - Zápach, špína, hmyz, při prudších deštích po silnici kolem rodinných domků tekoucí kejda, tedy dobytčí výkaly - to vše v poslední době pořádně hýbe žlučí obyvatelům části Ráječka na Blanensku. Poukazují na to, že zemědělci z družstva bez jakéhokoliv upozornění do bývalého kravína umístili prasata.

Je to neúnosný stav, stěžovali si Ráječkovští na blanenském stavebním úřadě. A nejen to. Proti vepřům v kravíně vznikla petice, která žádá odpovědné instituce, aby prověřily činnost akciové společnosti Zera Rájec.

"Když jsme stavěli rodinné domy, stál zde kravín na osmačtyřicet krav. Teď je z toho prasečák, jde k nám zápach, kolem je nepořádek, přibylo i zvířat. Zhoršilo se to hlavně v létě, vloni odtud dokonce sjela kejda do ulic," uvedl člen ráječkovské občanské iniciativy Jaroslav Spálenka.

Bude kravín nebo ne?
Přestože Ráječkovští by byli nejraději, kdyby v blízkosti jejich domů zemědělci přestali prasata chovat, jejich sen se v realitu nezmění. "Stavební zákon nezná žádnou možnost zakázání užívání stavby. Můžeme ve správní řízením stanovit sankce, ale vše je zatím v počátku a bude také záležet na ochotě majitele stavby spolupracovat," řekl Pořízek.
S uzavřením nebo omezením provozu střediska živočišné výroby v Ráječku nepočítají ani sami zemědělci. "Chov zvířat je ekonomickou podmínkou pro naše přežití," uvedl Sáňka. Středisko je navíc podle něj vedeno v územním plánu obce a Ráječko s ním počítá.

Před nedávnem zase Ráječkovští vedle vepřína objevili pohozené mrtvé prase. "Chtěli jsme hlavně upozornit na to, že objekty jsou užívány v rozporu s původními kolaudačními rozhodnutími," dodal Spálenka.

Prasata v Ráječku nahradila dojnice, které se přestěhovaly do nově zmodernizovaného kravína v nedaleké Rájci. "Tím, že v Ráječku máme prasata místo krav, snížila se zde celková biomasa chovaných zvířat, méně intenzivní je i doprava krmiva a steliva. A do budoucnosti chceme omezit i zápach, protože prasata hodláme chovat v hluboké podestýlce s využitím enzymů," uvedl předseda představenstva společnosti Zera Rájec Pavel Sáňka.

Oprávněnost stížností obyvatel ovšem potvrzují i lidé z blanenského stavebního úřadu a pracovníci okresní veterinární správy. "Zřejmě na nátlak obyvatel zemědělci podali žádost o změnu užívání. Byly tam však zjištěny závažné závady, chyběla také vyjádření dotčených státních orgánů nebo byla nesouhlasná. Řízení jsme proto přerušili do konce března příštího roku," uvedl vedoucí blanenského stavebního úřadu Jan Pořízek. Do té doby by zemědělci měli odstranit závady, doložit protokoly, že jímky jsou nepropustné, musejí získat potřebná souhlasná vyjádření a posudky, zajistit bezpečnost objektu a prokázat, že není ohrožováno životní prostředí.

Správní řízení se zemědělskou společností Zera Rájec vede i okresní veterinární správa. "Byli jsme tam před více než měsícem, kdy nás přivolali k odhozenému mrtvému praseti. Předsedu družstva jsem také několikrát kontaktoval, protože objekt není oplocený, což je zásadní věc. Správní řízení vedeme i kvůli celkovému nepořádku a vytékání kejdy," sdělil ředitel veterinární správy Ludvík Prášil.

Zemědělci však slibují, že vše dají do pořádku. "Je pravda, že stavební povolení nejsou v pořádku. Objekty ale byly stavěny v padesátých letech, tehdy na něco povolení bylo, na něco ne. Chceme to napravit," přislíbil Sáňka.

A ještě něco, podle Sáňky ne zanedbatelného: "Za aktivitami některých obyvatel Ráječka stojí i peníze. Spekulanti totiž v okolí střediska vykupují pozemky a chtějí je prodat na bytovou zástavbu. Blízkost kravína je pro ně na závadu," tvrdí zemědělec.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Únosci se chtěli s autobusem probít na Západ, pohraničníci ho rozstříleli

Únos autobusu v květnu 1978

Tři únosci s autobusem plným nezletilých rukojmích proti odhodlané komunistické pohraniční stráži. Přesně před...

Další z rubriky

Soud zamítl Janouškovu žádost o prominutí zbytku trestu

Roman Janoušek u pražského vrchního soudu.

Městský soud v Praze nepravomocně zamítl žádost lobbisty Romana Janouška o prominutí trestu. Portálu iDNES.cz potvrdila...

ANO bez plánu B, brankářovy slzy a požár zábavního parku

Richard Brabec /ANO/ - Otázky VM (Česká televize)

Sledujte zprávy na iDNES.tv. Hnutí ANO nepřipravuje plán B pro případ, že by referendum ČSSD o vstupu do společné vlády...

Pokud vláda u ČSSD neprojde, žádný plán B nemáme, přiznal ministr Brabec

Ministr životního prostředí Richard Brabec.

Hnutí ANO podle svého místopředsedy a ministra životního prostředí v demisi Richarda Brabce nemá žádný náhradní plán,...

Najdete na iDNES.cz