Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

O vedení ústavu pro studium totalit se utká pět lidí včetně šéfa Žáčka

  16:31aktualizováno  19:07
Nový či staronový ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů vzejde z pěti kandidátů. Kromě současného ředitele Pavla Žáčka přihlášku podali Vladimír Čermák, Antonín Kostlán, Adam Kretschmer a Jiří Pernes. Dva uchazeče rada vyřadila, zbylá pětice se ve druhém kole výběru střetne ve středu.

Ústav se zabývá mapováním zločinů totalitních režimů - nacistického a komunistického. Právě kvůli zkoumání komunismu čelí kritice levice, zejména KSČM. | foto: Ústav pro studium totalitních režimů

Rada ústavu do pondělního poledne čekala, jací uchazeči se jí ozvou. Ve 13 hodin přistoupili její členové k otevření obálek s přihláškami.

"Celkově rada obdržela sedm obálek se jmény uchazečů. Rada rozhodla, že do druhého kola výběrového řízení postupuje pět kandidátů, usnesení bylo schváleno jednomyslně," sdělil mluvčí ústavu Jiří Reichl. Ze dvou zbylých kandidátů, jejichž jména Reichl nesdělil, jeden opomněl dodat čestné prohlášení a druhý zaslal přihlášku pozdě.

Rada vypsala konkurs proto, že první a současný šéf ústavu Pavel Žáček byl jmenován, aniž by se výběrové řízení konalo. "Uvedený akt (...)vychází z toho, že za standardní nástroj pro volbu ředitele instituce tohoto typu pokládá rada výběrové řízení," uvedla rada. Žáček nicméně čelil kritice zvnějšku, že je možná dobrý odborník, ale špatný manažer. - o vypsání výběrového řízení čtěte zde

Druhé kolo výběrového řízení se bude konat ve středu. Každý z kandidátů bude mít půl hodiny na to, aby radě ústavu přednesl svou vizi, jak by ústav vedl. Podle mluvčího Reichla je možné, že rada vybere nového ředitele už ve středu.

Uchazeči o post ředitele ústavu

Současný ředitel Pavel Žáček vystudoval žurnalistiku, politologii a historii. Od roku 1993 pracoval v Úřadu pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu, kde se v roce 1998 stal náměstkem ředitele. Šéfem ÚSTR se stal bez výběrového řízení v lednu 2008.

Už minulý týden zájem o post šéfa ústavy oznámil historik Jiří Pernes. Ten vystudoval češtinu, dějepis a muzeologii. Vedl historické muzeum ve Slavkově u Brna a Moravské zemské muzeum v Brně, učil na univerzitách. Specializuje se na dějiny českých zemí na přelomu 19. a 20. století a československé dějiny po roce 1945.

Oborem Antonína Kostlána jsou pomocné vědy historické a archivní studium. V letech 1995-2000 byl ředitelem Archivu Akademie věd. Nyní vede oddělení dějin vědy v Ústavu pro soudobé dějiny. Jeho badatelským zaměřením jsou české dějiny raného novověku a dějiny vědeckých institucí v 18.-20. století.

Adam Kretschmer může nabídnout zkušenosti ředitele knihovny technické univerzity v Liberci, je členem komise pro elektronické zpřístupňování vysokoškolských kvalifikačních prací pro Asociaci knihoven vysokých škol. Někdejší zaměstnanec Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu se zabývá vztahem komunismu a terorismu.

Vladimír Čermák působil na Fakultě sociálních věd UK, později pracoval na Právnické fakultě ZČU v Plzni a nyní působí na Univerzitě J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Je řešitelem řady výzkumných projektů zaměřených na oblast výchovy vědeckých talentů a autorem řady studií a publikací věnovaných této problematice.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Další z rubriky

Tři králové útočí v Moravskoslezském kraji na rekord. Lidé byli štědřejší

Tři králové v ulicích Ostravy. (ilustrační foto)

Ještě není sečteno vše, ale už teď výsledky Tříkrálové sbírky v Moravskoslezském kraji lámou rekordy. Například jen v...

Minecraft i roboti ve výuce. Školy zavádějí nové trendy, ale jde to pomalu

Děti se mohou učit programovat pomocí robotů. I o tom byla řeč na konferenci...

S nástupem digitálních technologií a očekávanou robotizací je změna školních osnov nevyhnutelná. Shodli se na tom...

V hořícím hotelu jsme byli za tři minuty, řekl hasič v Rozstřelu

Mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů Martin Kavka (vlevo) a Jiří Španer z...

Situace v hořícím hotelu Eurostars David byla dramatická, uvedli v Rozstřelu mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů...

Najdete na iDNES.cz