O ústavě shoda, o Iráku rozpory

  • 4
Shoda v prosazení návrhu evropské ústavy, neshody v irácké otázce. Taková je bilance sobotní vrcholné schůzky britského premiéra Tonyho Blaira, francouzského prezidenta Jacquesa Chiraca a německého kancléře Gerharda Schrödera v Berlíně.

Porozumění mezi Londýnem, Berlínem a Paříží panuje, pokud jde o posílení úlohy OSN. "Všichni si přejeme, a víme, že to tak musí být, klíčovou úlohu Spojených národů v oblasti, uvedl Tony Blair.

Německo, Francie a Británie se shodují také v tom, že výkon státní moci je třeba předat iráckým představitelům.

Představitelé těchto tří států však i po své dnešní schůzce přiznali, že jejich rozpory v pohledu na iráckou otázku zcela nezmizely. Neshody se týkají zejména tempa, kterým se má správa Iráku vracet do iráckých rukou.

"Naše názory se v tomto okamžiku ne zcela shodují," prohlásil na společné tiskové konferenci Chirac. Problémy připustil i Blair, který zdůraznil, že věří, že "tyto rozdíly, ať už jsou jakékoli, mohou být a budou vyřešeny". 

Ke zmírnění napětí by vedle sobotní schůzky měla příští týden přispět setkání Chiraka a Schrödera s americkým prezidentem Georgem Bushem, jež jsou očekávána v rámci zasedání Valného shromáždění OSN.

Paříž a Berlín chtějí rychlé předání moci
Francie a Německo vyzývají k co nejrychlejšímu předání moci Iráčanům. Berlín a Paříž kritizovaly americkou válku proti režimu Saddáma Husajna a nyní usilují o výraznější zapojení OSN do poválečného procesu v Iráku a o urychlené navrácení svrchovaných práv iráckému lidu.

Blair je naopak považován za nejbližšího spojence Washingtonu, který si nyní přeje novou rezoluci Rady bezpečnosti usnadňující vyslání dalších zahraničních jednotek do Iráku i jejich financování.

"Spojené národy by nyní měly rychle převzít významnou úlohu v Iráku," citovalo Schrödera sobotní vydání listu Ruhr-Nachrichten. Schröder oproti minulosti přistoupil k umírněnější rétorice, když prohlásil že Německo je připraveno zúčastnit se rekonstrukčních projektů v Iráku, pokud bude zajištěna bezpečnost a financování.

Evropský balík musí držet pohromadě
Co se týče prosazení návrhu evropské ústavy, Schröder na společné tiskové konferenci řekl, že všechny tři země jsou pro to, aby římská mezivládní konference o evropské ústavě, která začne příští měsíc, dosáhla politického výsledku do konce roku.

O jednotlivostech ústavy lze hovořit, ale "balík" připravený Evropským konventem "musí držet pohromadě", prohlásil Schröder.

Britský premiér Tony Blair, francouzský prezident Jacques Chirac a německý kancléř Gerhard Schröder se sešli v Berlíně, aby se pokusili zmírnit vzájemné spory týkající se války v Iráku. (20. září 2003)

,

Video