O těžbu dřeva mají kromě specializovaných firem v poslední době stále větší zájem i běžní lidé (ilustrační snímek).

O těžbu dřeva mají kromě specializovaných firem v poslední době stále větší zájem i běžní lidé (ilustrační snímek). | foto: Michal Klíma, MAFRA

Topit dřevem chtějí chudí i bohatí, nezastaví je ani dřina

  • 314
Zvuk motorové pily se v lesích ozývá stále častěji. Vozy naložené dřevem nikoho z obyvatel při procházce lesem nepřekvapí. Často je přitom kromě traktorů domácí výroby táhnou i drahé terénní vozy. V topné sezoně totiž dělá rozdíl mezi topením dřevem a plynem několik tisíc korun.

"Dřevo shání každý, kdo má kamna, a moc nezáleží na tom, z jaké sociální vrstvy je. Nikomu se nechce platit za plyn nebo elektřinu," tvrdí Michal Kubela z obce poblíž Zlína.

Pro dřevo jezdí celý rok a jeho dům je obložený naštípanými polínky. "Je v tom spousta času a dřiny," říká.

Lesníci tomu říkají samovýroba palivového dříví. V praxi to znamená, že lidé zaplatí za kus lesa, popadnou motorovou pilu, kanystr s benzinem, zapřáhnou vozík a několik dnů pak dřevo těží.

Nejčastěji prořezávají náletové stromy nebo uklízejí zbytky, které zůstanou po profesionálních těžařích. Cena za kus lesa k vyčištění se pohybuje v řádech stokorun a snižuje se, když je místo špatně přístupné.

Funguje to ke všeobecné spokojenosti, cenné dřevo lesníci vytěží a odvezou a o úklid se postarají lidé.

"Zájem je skutečně vysoký a poptávka na mnoha místech kraje hodně převyšuje nabídku," potvrdil Zbyněk Boublík ze společnosti Lesy České republiky.

Firma takto prodává naprostou většinu palivového dříví. "Lesník se zájemcem projde les, ukáže mu, co smí vytěžit a co už ne," popisuje Boublík.

Každý správce lesa má však vlastní pravidla. Třeba společnost Lesy pod Hostýnem umožní samovýrobu, ale také nabízí už připravené dříví.

"Máme tři druhy, v celých délkách, metrové i štípané," potvrdil Vladimír Sedláček z vedení Lesů pod Hostýnem.

I tam platí, že lidé raději koupí levnější dřevo, které si zpracují. "Dvě třetiny poptávky jsou po celých kmenech," potvrdil Sedláček.

Firma Městské lesy Vsetín zase dodává dřevo firmám, které je zpracují a prodají dál. "Soukromníkům prodáváme dřevo jen minimálně. I zbytky po těžbě se zužitkují na výrobu štěpky," řekl lesník Stanislav Gajdošík.

Polínka za 1 510 korun

Více zákazníků mají i firmy, které dřevo prodávají. Velký zájem hlásí třeba společnost Hlavica s pobočkou v Podhradní Lhotě u Rajnochovic. Odpadové dřevo, se kterým bude mít zákazník ještě práci, než ho dostane do kamen, vyjde na 580 korun za prostorový metr. Metrová štípaná polena na 1 290 a hotová polínka ve třech velikostech na 1 510 korun za prostorový metr.

Palivové dříví

Palivové dříví z lesa je třeba domluvit se správcem, který vymezí hranice těžby. Metr vyjde na 100 až 500 korun.

Prodej dřeva na topení zajišťují i firmy. Prostorový metr nezpracovaného dřeva vyjde přibližně na 580 korun. I toto dřevo je nutné nařezat a naštípat.

Hotová polínka se dají pořídit za 1 500 korun za prostorový metr.

Topení plynem vyjde v průměrném rodinném domě ročně na třicet tisíc korun, uhlím na dvacet dva tisíc. Za již zpracované dřevo zaplatí zájemci zhruba osmnáct tisíc korun, při samovýrobě přibližně polovinu.

"Zákazníci si často stěžují na ceny plynu. Je to nejčastější důvod, proč kupují dřevo," tvrdí prodejce Petr Sedlák.

Paradoxně se rostoucí zájem o dřevo míjí s prodejem kamen. Zájem o krbová kamna je stabilní, kotle na tuhá paliva pořizuje málokdo. Častější je, že lidé znovu zprovozní stará kamna, která třeba léta nepoužívali.

Komu se díky dřevěné horečce daří, jsou drobní živnostníci. "Dřevo ze samovýroby nařežou, naštípají a prodají jako polínka. Je jich spousta," potvrdil Vladimír Sedláček z vedení Lesů pod Hostýnem.

Dřevo na topení lidé shánějí celoročně, i teď, když přišel první sníh.

"Před zimou a v zimě se aktivují hlavně ti, kteří to celý rok odkládali, anebo naopak ti, kteří myslí hodně dopředu. V zimě se totiž těží listnáče, ty mají větší podíl paliva," komentuje Sedláček.

Ačkoliv se za dřevo v lese platí, ve Zlínském kraji se krade minimálně. Tvrdí to policie i lesníci. "Že někdo naloží do kufru auta pár větví, to se stává, ale aby pobral dřevo připravené na odvoz nebo je nelegálně vytěžil, to ne," potvrdil Sedláček.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video