Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

O titul z plzeňských práv je stejný zájem jako loni, ukazují počty přihlášek

  17:29aktualizováno  17:29
Kauza na plzeňských právech neodradila studenty toužící po titulu JUDr. od studia na fakultě v západočeském městě. "Na to, co se tady stalo, jsou počty uchazečů dobré," řekl iDNES.cz proděkan Petr Bezouška. Přihlášku už odeslalo 2 400 uchazečů, 1 500 z nich zaplatilo i poplatek.

Rektor Západočeské univerzity v Plzni jmenoval exministra Jiřího Pospíšila dočasným děkanem právnické fakulty. (29.9.2009) | foto: ČTK

"V minulém roce byla průběžná čísla obdobná," pochvaluje si děkan plzeňských práv Jiří Pospíšil.

Uchazeči o vysokoškolské studium mohou přihlášky posílat do konce měsíce, tedy do neděle 28. února. A nejvíce přihlášek chodí vždy v posledním týdnu, finální číslo zájemců o studium práv v Plzni bude tedy zřejmě ještě o něco vyšší.

V předešlých letech se o studium na fakultě ucházelo v průměru 2 500 až 3 000 studentů. A například loni se na školu dostalo asi 400 studentů, polovina z nich na odvolání.

kauza v plzni

Kauza na plzeňských právech je označována za největší skandál českého vysokého školství od roku 1989.

Kauza na právech propukla zveřejněním plagiátu dizertace bývalého proděkana Ivana Tomažiče. Postupně se ukázalo, že škola nezpracovávala výroční zprávy a způsob přijímacího řízení byl zcela odlišný od jiných škol. Závěrečné práce nebyly předávány knihovně, nefungovala kontrola kateder, objevily se také problémy s uznáváním studia ze zahraničních univerzit. Někteří studenti absolvovali školu nestandardně rychle.

Komise zřízená rektorem udělené tituly přezkoumává.

Fakultu prošetřovala i akreditační komise. Výsledek je ten, že až do odvolání nesmí fakulta nabírat uchazeče o doktorské studium a udělovat tituly Ph.D. a také JUDr. v rámci rigorózního řízení. - více čtěte zde

Letos bude vše jinak. Fakulta se rozhodla, že oproti loňsku přijme méně studentů. "Bereme 250 studentů do magisterského studia a 100 lidí do bakalářského," upřesnil Pospíšil.

Přijímací řízení bude nově probíhat na základě úspěšnosti v SCIO testech stejně jako na olomoucké či pražské právnické fakultě. A na odvolání se už spoléhat nepůjde.

"Nebudeme brát lidi na odvolání, nebo pouze v případě, že se u nich prokáže pochybení při přijímacím řízení. Tímto zcela odstraníme spekulace o tom, že přijímací řízení na naší fakultu je neprůhledné," řekl už dříve Pospíšil v on-line rozhovoru na iDNES.cz.

Brát uchazeče na odvolání byla jedna z metod bývalého vedení, jak na fakultu dostat "své lidi". Podle zjištění akreditační komise a ministerstva školství byly přijímačky na práva velmi těžké, hodně uchazečů tak neuspělo a fakulta pak měla prostor pro to nabrat neúspěšné zájemce o studium na odvolání.

2 v 1: fakulta pro normální studenty a pro prominenty

Pospíšil se do čela právnické fakulty postavil loni na podzim záhy po propuknutí skandálu, kdy se provalilo, že řada absolventů získala právnický titul podvodem. Na začátku listopadu byl zvolen akademickým senátem děkanem na období 2009 - 2013 (viz článek o volbě děkana plzeňských práv).

Kromě reformních kroků se Pospíšil snaží pověst školy vylepšovat i během přednášek na středních školách, kam ho čas od času pozvou.

"Snažím se studentům vysvětlit, že ta kauza má dva rozměry. Vysvětluji jim to na jednoduchém příkladu: musí si představit, že tam byly dvě školy. Jedna, která byla standardní pro 90 % studentů a která měla nároky srovnatelné s Prahou. A pak škola, která se nyní prověřuje, která fungovala pro mnohem menší okruh studentů a která měla nároky úplně jiné. No a tu druhou školu jsme zavřeli," popisuje Pospíšil.

"Není pravda, že by se na fakultě nic nedělo, ale není pravda, že by to byl obraz celé školy a všech studentů," dodává.

Poslední "akualitou" na právech je, že se ze dvou učitelů, kteří jsou spjati s bývalým vedením, stali odboroví předáci. Vyhýbají se tak vyhazovu. Jedním z nich je předseda akademického senátu Daniel Telecký. (více čtěte zde).

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Anestezioložka či autorka kostýmů. Podívejte se, kdo jsou možné první dámy

Prezidentský pár po tanci sklidil potlesk.

Už příští měsíc bude znám nejen nový prezident České republiky, ale i jeho první dáma. Tou se může stát anestezioložka,...

Řím, Brusel nebo Split. Z brněnského letiště bude létat sedm nových linek

Brněnské letiště v Tuřanech.

Po brněnském letišti se už nebude prohánět jen vítr. Jihomoravský kraj oznámil, že se odtud od konce března začne létat...

Hasičské tanky vytáhly trosky trojské lávky z Vltavy

Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Hasiči dokončili dnes večer v Praze vytahování zbytků trojské lávky z Vltavy. Na místo dorazili kolem poledne, samotné...Najdete na iDNES.cz