Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

O sjednocení Kypru rozhodnou referenda

  7:14aktualizováno  7:14
Řečtí, turečtí a kyperští představitelé se v Ženevě nedokázali dohodnout o plánu OSN na sjednocení Kypru. Rozhodli pouze, že konečný plán bude předmětem oddělených referend v obou kyperských komunitách. Na podobě textu se přitom nedohodli. Pouze stanovili termín plebiscitů na 24. dubna.

Po týdnu složitých rozhovorů o ukončení 30letého rozdělení ostrova generální tajemník OSN Kofi Annan vyzval přítomné vedoucí delegací Turecka, Řecka a obou kyperských komunit, aby obyvatelům ostrova před referendy dobře vysvětlovali, o co v předloženém plánu jde.

Vyjádřil naději, že Kypr vstoupí do EU 1. května sjednocený.

Ke konečné podobě plánu uvedl, že oproti jeho pondělní podobě zahrnuje mnohé změny, například v otázkách návratu majetků a kompenzací pro uprchlíky a finančních a ekonomických opatření.

"Čas na jednání a konzultace skončil. Nadešel čas pro rozhodování a konání... Nejde o výběr mezi tímto řešením a nějakým jiným kouzelným řešením. Jde ve skutečnosti o výběr mezi tímto řešením a žádným řešením," zdůraznil šéf OSN na briefingu.

S odvoláním na oficiální americký zdroj agentura Reuters krátce předtím sdělila, že Řečtí, turečtí a kyperští představitelé ve středu pozdě večer dosáhli dohody o plánu OSN na sjednocení Kypru. To vzápětí popřel řecký premiér Kostas Karamanlis.

"Bohužel dohody o plánu dosaženo nebylo. Konečné rozhodnutí je nyní na kyperském obyvatelstvu a jeho politických představitelích. Jsem přesvědčen, že se toho Kypřané zhostí s opatrností, smyslem pro odpovědnost a dlouhodobým výhledem do budoucnosti," řekl Karamanlis novinářům.

Účastníci se nedohodli
Annan při vystoupení neupřesnil, zda zúčastněné strany již souhlasí s obsahem plánu OSN. Několik hodin před ukončením rozhovorů měli kyperští Řekové, kteří tvoří většinu obyvatel ostrova, výhrady k textu, který podle nich stále zvýhodňoval kyperské Turky.

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan po Annanově vystoupení řekl novinářům, že žádná ze stran při jednáních nic neztratila.

Vyzval Kypřany, aby plán OSN v referendu podpořili.

Podporu Annanovu globálnímu plánu vyjádřil také americký ministr zahraničí Colin Powell. "Jedná se o historický okamžik a mocný signál k usmíření. Výběr je nyní v rukou Kypřanů," vzkázal z Berlína, kam přijel na konferenci k Afghánistánu.

Kypřané vyjádří, zda souhlasí s plánem
Plán předpokládá vznik dvou rovnoprávných států na ostrově, které bude zastřešovat společná federální vláda po vzoru švýcarského modelu. Kypřané budou v plebiscitech odpovídat ano-ne na otázku, zda souhlasí s plánem.

Pro jeho přijetí je nutný souhlas obou komunit. V opačném případě bude přijata do EU jen mezinárodně uznávaná řecká část ostrova.

Kypr je rozdělen od roku 1974, kdy severní část obsadila turecká vojska v reakci na převrat kyperských Řeků, kteří chtěli ostrov připojit k Řecku. V severní části ostrova vznikla takzvaná Severokyperská turecká republika, kterou uznává jen Ankara.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

V Británii soudí chirurga, který se podepisoval laserem na játra pacientů

Simon Bramhall  odchází od soudu (13. prosince 2017)

Soud v britském Birminghamu ve středu uznal vinným 53letého chirurga, který vypaloval své iniciály do jater pacientů....

Francie vyzbrojila pachatele genocidy ve Rwandě, tvrdí zpráva z USA

Hromadný pohřeb ostatků obětí nalezených v masovém hrobě v Ibuce.

Francie dodala zbraně pachatelům genocidy ve Rwandě v roce 1994. Francouzští činitelé také bránili potrestání lidí...

Satelity zmapovaly zrod nejmladšího ostrova na světě. Jsou mu tři roky

Ostrov Hunga Tonga-Hunga Ha’apai na snímku z 28. dubna 2015

Nejnovější ostrov světa, který se vytvořil před třemi roky při erupci podmořské sopky v odlehlé části Tichého oceánu,...Najdete na iDNES.cz