Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

O Silvestra končí šance na odškodnění z Německa

  23:10aktualizováno  23:10
Lidé nuceně nasazení na práci v německé říši a vězni nacistických koncentračních táborů, kteří se dosud nepřihlásili o odškodnění z Německa, mají v pondělí poslední šanci to udělat. Každý z těchto lidí, kteří podají žádost koncem roku, má další tři měsíce na to, aby prokázal, že skutečně byl nacistickým režimem poškozen. "Ten, kdo do letošního Silvestra podá přihlášku, byť pošle jen korespondenční lístek, má jistotu, že se jeho žádostí budeme zabývat," říká Jan Sechter z ministerstva zahraničí, který má odškodnění na starosti.

Blíží se tak definitivní tečka za odškodňováním, které zahájily žaloby, jež podaly u amerických soudů oběti nacismu na velké německé firmy. Každá z obětí musí nyní při přebírání odškodného podepsat dobrozdání, že se dalších nároků vůči Německu a tamním firmám vzdává.

Od konce června, kdy se s výplatami odškodnění začalo, dostala první splátku - pětasedmdesát procent z celkové částky - zhruba polovina ze sto tisíc dosud přihlášených. Na doplacení zbytku peněz si však oběti ještě počkají zřejmě několik měsíců.

Jak jsou odškodňovány oběti nacismu

• Německo - Poslední termín na podání žádosti je 31. prosinec 2001. Vězni koncentračních táborů mají nárok na 15 tisíc marek, nuceně nasazení pak na pět tisíc marek. Žádosti mají být adresovány na Českou radu pro oběti nacismu se sídlem Legerova 22, Praha 2.

• Rakousko - Oběti se mohou hlásit až do 27. listopadu 2002. Za nucené práce mají lidé nárok na 35 tisíc korun (91 tisíc korun). Většina českých žadatelů, necelých deset tisíc, už odškodnění dostala.

Zabavený majetek - Žádat odškodnění za majetek zabavený nacisty během druhé světové války lze do konce roku 2001. Odškodnění z německého fondu vyřizuje Mezinárodní organizace pro migraci (IOM).

Odškodnění z fondů švýcarských bank -
Uzávěrka je 31. prosince 2001. Kompenzace se týkají zejména Romů, svědků Jehovových, homosexuálů a fyzicky nebo mentálně postižených lidí, kteří vykonávali otrockou práci pro německé společnosti a kterým byl odmítnut vstup do Švýcarska. I tuto agendu vyřizuje IOM.

Druhá etapa vyplácení
Druhá etapa vyplácení bude totiž zahájena až poté, co se definitivně uzavře první vlna výplat. Až budou všechny žádosti řádně prošetřeny a uzavřeny.

"Předkládám, že zhruba příští rok v červnu bychom mohli zahájit výplatu zbytku peněz," odhaduje Jan Sechter.

Slíbil však, že se bude snažit s Německem vyjednat, aby lidé z koncentračních táborů a deportovaní do říše dostali druhou část odškodnění o něco dříve.

Odškodňovací proces může zdržet i to, že se někteří odmítnutí žadatelé odvolají. Takových případů už bylo několik. Přišlo se například na to, že žadatel pracoval pro nacisty dobrovolně.

Kromě toho musí Česká rada pro oběti nacismu, která žádosti prověřuje, řešit případy, kdy se lidé kompenzací dožili, ale zemřeli ještě před vyplacením peněz.

Jejich dědicové mají na odškodnění nárok a rada musí rozhodnout, komu částka připadne. Ne každý z nuceně nasazených se ve finále dočká stejné částky.

Protože není dosud znám konečný počet uznaných žádostí, není jasné, zda částka 423 milionů marek (7,3 miliardy korun), jež byla určena pro české oběti, vystačí pro všechny.

"I když jsme do výplat dodatečně zahrnuli i lidi nasazené uvnitř protektorátu, musíme rozlišovat tvrdost podmínek nasazení. Jinak bychom museli odškodnit skoro všechny obyvatele protektorátu," upřesnil Jan Sechter.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Policie zadržela podezřelého z vraždy prodavačky, skončil na psychiatrii

Policie dopadla podezřelého muže, kterého hledala v souvislosti s úterní...

Policie dopadla podezřelého muže, kterého hledala v souvislosti s úterní vraždou prodavačky v obchodním centru v...Klaus mladší vyškolil Piráta za hrubky. Jsem dysortografik, brání se Pikal

Expert ODS pro školství Václav Klaus mladší (22. července 2014)

V Česku začaly maturity a roli zkoušejícího v sobě probudil i předseda školského výboru Václav Klaus mladší. Na...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Další z rubriky

Lessy končí jako policejní přidělenec na Slovensku, nahradit ho může Tuhý

Policejní prezident Petr Lessy

Bývalý policejní prezident Petr Lessy končí ve funkci styčného důstojníka Policie ČR v Bratislavě, kam nastoupil v...

Ve svatovítské katedrále odhalili na Beranovu počest sochu sv. Vojtěcha

Slavnostní odhalení sousoší sv. Vojtěcha v katedrále sv. Víta. (19. dubna 2018)

V katedrále sv. Víta ve čtvrtek slavnostně odhalili a požehnali sochu sv. Vojtěcha. Ceremonie se uskutečnila přesně v...

Hamáček: Zvolení šéfa komise pro kontrolu GIBS komplikuje jednání o vládě

Předseda ČSSD Jan Hamáček přijel na Pražský hrad seznámit prezidenta Miloše...

Šéf ČSSD Jan Hamáček představil prezidentovi Miloši Zemanovi nabídku, kterou dostal pro rozdělení křesel v případné...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz