Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

O sexu se ve škole učí, až když bývá pozdě

  10:58aktualizováno  10:58
Když se zeptáte učitele základní školy, jestli umí učit sexuální výchovu, většina z nich řekne, že s tím nemá problém. Jenže to není tak úplně pravda. Nedávný průzkum Pedagogické fakulty Palackého univerzity v Olomouci mezi 329 učiteli ukázal, že na výuku nejsou dostatečně připraveni.

Podrobnosti o pohlavním styku se školáci dozvídají hlavně z časopisů, internetu a od kamarádů. | foto: Profimedia.cz

Když třeba měli říct, co je sexuální výchova, 61 procent si nevědělo rady. Přes 92 procent dotazovaných dokonce nevědělo, jak s dětmi probírat sexuální témata ve škole. "Výsledky testu ukázaly alarmující stav jejich připravenosti," uvedla autorka průzkumu Miluše Rašková.

Problém je i v tom, že se děti k informacím o sexu dostanou díky internetu a časopisům mnohem dřív a snadněji, než to bylo možné v době, kdy vyrůstali jejich rodiče. Jenže informace získané třeba z pornografických videí nemusí úplně odpovídat reálnému životu.

Školy by tedy měly podle odborníků s dětmi o sexu mluvit dříve než v osmé třídě, jak je to teď běžné. "Děti vědí hodně, ale nevědí některé základní věci třeba i o svém vlastním těle," potvrzuje učitelka rodinné výchovy Ivana Buršíková.

Sexuologové kritizují školy 
Když jindy veselá a živá žačka osmé třídy přišla po letních prázdninách do školy, její učitelka si hned všimla, že není všechno v pořádku. Dívka byla nezvykle zamlklá a posmutnělá. Co ji trápí, však učitelce říci nechtěla. Teprve po dalším měsíci se přiznala, že je těhotná. "Byli jsme první, kdo o tom věděl, protože se to bála říct rodičům. Když jsme na to přišli, už byla v pátém měsíci, nedalo se nic dělat," vzpomíná učitelka jedné pražské základní školy.

Na škole tato zpráva způsobila rozruch. O to větší byl pro všechny šok, když zanedlouho otěhotněla další osmačka. "Líbilo se jí, jak je její spolužačka obletovaná a něčím zajímavá. Chtěla to zažít také," popisuje učitelka.

Kdyby obě dívky věděly mnohem dřív, jaké následky může mít tak brzké sexuální experimentování, možná by s ním počkaly.

Přesně to je také jedna z věcí, kterou sexuologové na svém nedávném kongresu vytkli učitelům, ale i rodičům: s dětmi se o sexu bavíte pozdě, zastaralým způsobem a některá témata jsou tabu úplně.

"O sexu by se mělo začít mluvit už v mateřské škole. Důležité je pravdivě dětem odpovídat na dotazy. Netvrdit jim, že je přinesla vrána, nebo že si je rodiče koupili v supermarketu. Děti od kamarádů zjistí, že jim dospělý lhal, a už mu nebudou věřit," vysvětluje Zuzana Prouzová, ředitelka Společnosti pro plánování rodiny a sexuální výchovu. Důležité je to hlavně dnes, kdy se na děti valí spousta mnohdy nesmyslných informací o sexu z časopisů a internetu. Školáci jim věří a žijí v přesvědčení, že o sexu vědí vše.

Mnozí učitelé však na zavedený způsob výuky nedají dopustit. Praxe v českých školách  je taková, že se o sexu a pohlavním životě děti od učitelů dozvídají až v osmé třídě. I když školy nyní mohou samy rozhodovat o tom, kdy o sexu začnou učit.

Že je v osmé třídě pozdě, ukázaly i odpovědi dětí v anketě MF DNES. "Všechno jsem si přečetl na internetu, nebo se zeptal kamarádů. Škola mi nic nového říct nemůže," napsal třeba čtrnáctiletý Tomáš z Prahy.

Internet je špatný rádce
Podle učitelů se děti přitom mnohdy jen domnívají, že "už všechno vědí". "V hodinách sexuální výchovy často jen uvádíme na pravou míru informace, které si žáci někde přečetli," řekl ředitel základní školy Struhlovsko v Olomouckém kraji Jan Jursík.

Podobnou zkušenost má i Ivana Buršíková, učitelka rodinné výchovy z pražské školy Na Balabence. "Děti nemají zas tak bohaté sexuální zkušenosti, jak si lidé někdy myslí. Když mi vyplňují anonymní dotazníky, obvykle se ukáže, že v osmé třídě mají sexuální zkušenost asi dva žáci nebo žákyně, v deváté třídě pět až sedm," dodává.

Učitelé si stěžují, že hodiny sexuální výchovy nemohou příliš vylepšít, protože nemají dostatek dobrých učebnic. Pomůckou jim bývají reklamní letáky různých hygienických firem, internet či přednášky odborníků. Chybu navíc vidí i v rodičích, kteří doma o sexu s dětmi nemluví a nechávají to jen na školách.

Zatímco podle dětí a sexuologů by učitelé měli o sexu s žáky "natvrdo" mluvit dřív, učitelům připadá osmá třída tak akorát. "Například menstruaci nebo osobní hygienu s nimi probíráme už od šesté třídy. V osmé řešíme antikoncepci a pohlavní styk," řekla učitelka z pražské základní školy Kladská Alena Klečková.

          Anketa: co si myslí děti i učitelé

Co říkají děti:

"Když chci něco vědět o sexu, najdu si to na internetu nebo se zeptám starších kamarádů. Rodičů se na to neptám, ani nevím, proč bych měl. Od sexuální výchovy ve škole si ale nic neslibuji. Vím toho hodně a nemyslím si, že by mi naše učitelka mohla říct něco nového."
Jirka, 14 let

"Učit se o sexu v osmé třídě na základce je už docela pozdě. Všechny nás to zajímá mnohem dřív, takže informace si seženeme sami. Asi nejvíc mě zajímají rizika spojená s pohlavním životem, jako nechtěné těhotenství a nemoci."
Kristýna, 14 let

"Pokud nám chtějí něco ve škole říkat o sexu, pak by to měl udělat raději odborník než učitelka.<QA0>
Ve škole by se o tom mělo mluvit už třeba v šesté třídě, protože to třeba mě začal sex zajímat. Dneska<QA0>
už všechno vím."
Dominik, 14 let

Co říkají učitelé:

"Sexuální výchova už není o tom, že bychom děti něco učili, ale spíš jejich znalosti o sexu uvádíme na pravou míru. Zatímco my jsme se v jejich věku styděli na tyto věci zeptat, oni zábrany nemají."
ředitel základní školy Struhlovsko v Olomouckém kraji Jan Jursík

"S dětmi o sexu mluvíme už třeba v šesté třídě. To s nimi probíráme například hygienu spojenou s menstruací. Od osmé se už bavíme o sexu. Důležitá jsou témata o antikoncepci a pohlavních nemocech. Významnou roli hrají
i rodiče, kteří však s dětmi na toto téma málo mluví."
učitelka ze Základní školy Kladská v Praze Alena Klečková  

"Děti dnes dobře vědí, jak se dostat k potřebným informacím. I to napomáhá tomu, že je s nimi komunikace o sexu poměrně jednoduchá. S dotazy za námi nechodí, ale když se toto téma otevře, ptají se na to, co je zajímá."
ředitel základní školy T. G. Masaryka Lomnice nad Popelkou Miroslav Šulc


                          Sex ve škole

Sexuální výchova ve školách je podle sexuologů nedostatečná a začíná se s ní pozdě (nejčastěji v osmé třídě, i když některá témata se s dětmi probírají i dříve). Zatím je málo pedagogů, kteří příslušný obor (nyní Výchova ke zdraví) vystudovali, a není dostatek kvalitních učebnic. Pedagog podle sexuologů sice dětem odpřednáší například o rizicích pohlavního styku, ale často pak nedojde k diskusi, která je podle nich nejdůležitější.

Co by měly děti vědět
*
V mateřské škole: 
- pojmenovat části těla a orgány včetně pohlavních, měly by získat povědomí o jejich funkci a tělesném vývoji (o narození, růstu, proměnách těla)
- jak se starat o osobní hygienu
- pravdivé odpovědi na své dotazy.
- nesprávné je jim tvrdit, že děti nosí čáp nebo že si je rodiče kupují v supermarketu

* Na 1. stupni základní školy:
- funkci pohlavních orgánů, rozdíly mezi mužem a ženou
- že se dospělí lidé mazlí a líbají a mají pohlavní styky
- význam lásky a rodiny, rodičovství, že jsou děti chtěné i nechtěné, rizika nemocí 
-  o nebezpečí zneužití dítěte, o svém právu říct ne a komu se svěřit, pokud má pocit, že něco není v pořádku, 
- o tom, že sexualita je také obchodní artikl a že co vidí třeba na internetu, není běžná realita

Na 2. stupni základní školy:
- měly by vědět o zrání pohlavních orgánů, o antikoncepci, o heterosexualitě i homosexualitě, o pohlavních chorobách, sexuálních normách, tabu, diskriminaci a předsudcích
- hlubší poznání o vztazích i výchově dětí
- jak se svobodně a odpovědně rozhodovat, o sexuálním zneužívání
- že masturbace není škodlivá, že existují nekoitální aktivity, co je orgasmus
- že dospívající není zralý pro mateřství a otcovství, že potrat je krizové řešení, ne antikoncepce

  Zdroj: Společnost pro plánování rodiny a sexuální výchovu


 

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Konstrukční vadu trojské lávky zatím nikdo nepotvrdil, řekl Dolínek

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek v diskusním pořadu Rozstřel. (14....

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek odpovídal v Rozstřelu iDNES.cz na otázky související s pádem lávky přes Vltavu...

Jediným kandidátem na šéfa komise pro GIBS je komunista Ondráček

Poslanec a lídr KSČM v Královéhradeckém kraji Zdeněk Ondráček.

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček bude jediným kandidátem v tajné volbě předsedy sněmovní komise pro kontrolu činnosti...

Hasičské tanky vytáhly trosky trojské lávky z Vltavy

Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Hasiči dokončili dnes večer v Praze vytahování zbytků trojské lávky z Vltavy. Na místo dorazili kolem poledne, samotné...Najdete na iDNES.cz