Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

O registraci má zájem Pivní církev, uctívá posvátný nápoj a odpočinek

  7:03aktualizováno  7:03
Velmi neobvyklá náboženská společnost žádá stát o registraci. Pivní církev uctívá "posvátný nápoj, do kterého Stvořitel vtiskl kousek své bytosti". Za recesí stojí skupina mladých lidí z Brna. Povinných tři sta podpisů už sehnala, proto se nyní návrhem zabývá ministerstvo kultury.
Řady státem registrovaných církví a náboženských společností chtějí rozšířit vyznyvači piva.

Řady státem registrovaných církví a náboženských společností chtějí rozšířit vyznyvači piva. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Pivní církev vznikla předloni v jedné z brněnských hospod. "Je to něco naprosto nového a odlišného od ostatních církví. Doba je taková, že se hledají ještě nevyšlapané cestičky," říká pětadvacetiletý právník Michal Kincl, který zastává funkci Arcikuráta, který šéfuje Kurii kléru a duchovním zvaným Sacricolové.

"Říkáme, že pivo je katalyzátor, který pomáhá odpočinku, ale vystupujeme proti masové intoxikaci obyvatelstva v těchto končinách," dodává hlava církve. 

"Věrouka" Pivní církve

"...Poslání církve je vytvořit rozumnou názorovou alternativu k dnešní konzumní společnosti... Je tak vyslovena myšlenka o možnosti rozumného kompromisu mezi fází výdělečnou a fází relaxační. V té by měl každý z nás posilovat své duchovno, tak, jako se v té předchozí snaží co nejvíce navýšit stav svého finančního konta. Prospěšná mezidruhová komunikace je v ní doplněna přijímáním posvátného nápoje z chmelového extraktu a ječného sladu. Stvořitel při tvorbě tohoto nápoje do něj vtiskl kousek Své bytosti, a tak s každým Jeho douškem přijímáme Jeho všemohoucnost..."

Základní dokument církve, který poslala ministerstvu

Souvěrci se prý scházejí jednou týdně, aby společně načerpali nových sil. "K tomuto účelu blahodárně působí popíjení piva a souvěrci jsou toho názoru, že se jedná o nápoj posvěcený, neboť tento nejvíce uklidňuje tělo i mysl člověka," stojí v Základní charakteristice církve, v které její členové parodují archaické a přepjaté náboženské vyjadřování.

Ke skutečným důvodům registrace ale patří spíše snaha ukázat, jak snadno lze zaměstnat nějakou činností státní orgány.

Ministerstvo žádost téměř jistě zamítne

A to se povedlo. I když se nejedná o vážně míněnou věc, ministerstvo se jí zabývá stejně jako kteroukoliv jinou žádostí. Pivní církev totiž splnila požadavky: dodala povinných 300 podpisů lidí, kteří se k ní hlásí, stejně jako dokumenty, v kterých popsala svou základní charakteristiku, učení a působení v Česku.  

"Návrh na registraci Pivní církve obdrželo ministerstvo 27. dubna, kdy bylo zahájeno správní řízení," říká mluvčí resortu Eva Tichá. V žádosti se našly nedostatky, proto je řízení přerušené do 21. ledna, dokdy je mají představitelé církve napravit. "Byly tam nesrovnalosti, co se týče rodných čísel, někteří lidé uváděli staré trvalé bydliště nebo měli chybu ve jménu ulice," vysvětluje Kincl.

Ministerstvo posuzuje kandidáty poměrně pečlivě. Když je potřeba, nechává si zpracovávat posudky, kvůli nimž znalci hovoří s členy církve nebo navštěvují bohoslužby. Je tedy pravděpodobné, že Pivní církev registraci nezíská.

Na internetu fungují také starší stránky Svaté církve pivní s desaterem, které začíná přikázáním "nevystřízlivíš". Podle Kincla s tím ale jeho církev nemá nic společného.

Řízení s Církví husitskou se táhne už sedmnáct měsíců

Kromě "pivařů" se o registraci momentálně ucházejí i další tři subjekty. Zatímco řízení s Církví víry začalo teprve 10. října, žádost Církve husitské (neplést s podstatně známější a početnější Československou církví husitskou) zaměstnává ministerské úředníky už od loňského července.

Její představitelé svůj návrh ani po několikerém upozornění nedoplnili, proto ministr Jiří Besser řízení na konci letošního října zastavil. Hned na začátku listopadu sice církev podala nový návrh na registraci, opět v něm ale má nedostatky. Posledním uchazečem je Ukrajinská pravověrná řeckokatolická církev, kterou před dvěma lety založil bývalý katolický kněz Antonín Dohnal.

V současnosti má registraci 32 církví a náboženských společností, jako poslední přibyla loni v srpnu církev Slovo života. V letech 2006 až 2010 trvalo řízení o registraci církve průměrně deset měsíců. "Jednotlivé případy se ale mohou velmi lišit," upozorňuje mluvčí ministerstva.

Registrace má spíše symbolický charakter, výhody z ní plynou až po uplynutí 10 let a doložení zhruba 10 tisíc stoupenců. Teprve pak církev získává peníze od státu na platy duchovních a provoz, právo vyučovat náboženství na státních školách, vykonávat duchovní služby v armádě nebo oddávat.

O registraci na začátku roku uvažovalo i hnutí Jedi, které vychází z filmové ságy Hvězdné války (více zde). Nedodalo ale potřebné náležitosti, proto s ním ministerstvo ani nezahájilo registrační řízení. Od roku 2000 získalo registraci jedenáct uchazečů, pět žadatelů naopak neuspělo.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Resort chce osekat peníze pro pomocníky s inkluzí, unikátní škola má obavy

Třída dětí s poruchou autistického spektra ve Speciální základní, mateřské a...

Ministerstvo školství přišlo s návrhem, jak ušetřit peníze za inkluzivní vzdělávání. Chce výrazně omezit peníze na...

Piráti podpoří Gazdíka proti komunistovi Grospičovi. Okamuru ani Filipa ne

Petr Gazdík je poslancem, krajským radním a volebním lídrem hnutí Starostové a...

O post předsedy mandátového a imunitního výboru, který bude jednat o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka ke...

Rakousko má další úsek dálnice z Vídně do Brna hotový. Česko pořád nic

Slavnostní otevření pětikilometrového úsek D3 mezi Veselím nad Lužnicí a...

Řidiči, kteří se chystají na vánoční trhy do Vídně a pojedou přes Mikulov, potkají po cestě nové orientační cedule....Najdete na iDNES.cz