Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

O psy zesnulého soudce už není zájem, útulek naléhavě žádá o pomoc

  20:31aktualizováno  20:31
Sotva zprávy o dvanácti psech záhadně zesnulého ostravského soudce Miroslava Studničky zmizely z médií, lidé o ně přestali mít zájem. Z dvanácti kříženců jezevčíka našel nového majitele jen jeden. I proto má útulek ve středočeských Poděbradech finanční problémy. Nyní naléhavě žádá veřejnost o pomoc.

Psi soudce Studničky v poděbradském útulku. | foto: Občanské sdružení Toulavé tlapky

Miloslav Studnička zemřel v domku ve Frenštátě pod Radhoštěm na Novojičínsku 9. července. Nejdříve měli kriminalisté podezření na násilnou smrt soudce, který řešil nejvážnější trestní případy. Jenže brzy cizí zavinění téměř vyloučili a přiklánějí se k nešťastné náhodě (více čtěte zde).

Ani po dvou měsících však stále není jeho smrt vysvětlena. "Vyšetřovatelé čekají na znalecké posudky, teprve poté možná budeme moci konkrétněji říci, co se vlastně stalo," uvedla policejní mluvčí Gabriela Holčáková.

Soudce choval smečku dvaceti psích kříženců. Hasiči společně s policisty museli agresivní a vystresovaná zvířata pochytat a dočasný azyl nalezla nejprve v kleci frenštátské policie, poté v zařízení strážníků ve Studénce. Jenže prostory nevyhovovaly, navíc psi dostali infekční průjem a osm jich uhynulo.

Psi soudce Studničky v poděbradském útulku.
Psi soudce Studničky v poděbradském útulku.
Psi soudce Studničky v poděbradském útulku.

Zbylých dvanácti psů se ujalo občanské sdružení Toulavé tlapky, které v Poděbradech provozuje psí útulek. Pracovníci očekávali, že z dlouhého seznamu zájemců brzy vyberou nejvhodnější nové majitele. Jenže se hodně přepočítali.

Nejprve totiž museli řešit akutní špatný zdravotní stav psů, čímž se jejich darování oddálilo o několik týdnů. A mezitím lidé ztratili zájem.

Lidé často chtějí jen čistokrevné jezevčíky

"Podařilo se darovat jen jednoho pejska, jedenáct u nás zůstává," povzdechla si vedoucí sdružení Denisa Zárybnická.

Dodala, že lidé měli o soudcových psech pomýlené představy. Domnívali se, že jde o mladá zvířata, čistokrevné jezevčíky. "Přitom to jsou několikaletí kříženci, prostě voříšci. Nebyli dobře vedeni, potřebují důslednost," uvedla Zárybnická.

Útulek se tak dostal do vážných finančních potíží, protože krmení a ošetřování psů stojí nemalé peníze.

"Prosíme proto zájemce o pejsky, aby se ozvali. Často jezdím i do Brna, takže určitě by uspěli i chovatelé z Moravy. Také budeme rádi za darované krmení, případně finanční příspěvky," řekla Zárybnická s tím, že všechny potřebné informace jsou na internetových stránkách útulku.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Tři králové útočí v Moravskoslezském kraji na rekord. Lidé byli štědřejší

Tři králové v ulicích Ostravy. (ilustrační foto)

Ještě není sečteno vše, ale už teď výsledky Tříkrálové sbírky v Moravskoslezském kraji lámou rekordy. Například jen v...

Plaga jmenoval nové profesory, jsou mezi nimi i držitelé Českého lva

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga předal jmenovací dekrety...

Nové profesorky a profesoři vysokých škol v pondělí v Karolinu převzali jmenovací dekrety od ministra školství v demisi...

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz