Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

O projektu IZIP se rozhodne v listopadu, ředitel VZP musí dodat audit

  14:01aktualizováno  17:05
Správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny odložila rozhodnutí o dalším osudu elektronických knížek IZIP na listopad. Řediteli pojišťovny Pavlu Horákovi uložila, aby do té doby dodal audit a další analýzy, které VZP nechala udělat. ČSSD se neúspěšně pokusila odvolat šéfa rady Marka Šnajdra.

Sídlo Všeobecné zdravotní pojišťovny | foto: ČTK

"Správní rada uložila vedení VZP, aby předložilo do příštího jednání rady veškeré relevantní dokumenty, které se vztahují k projektu IZIP. Současně uložila předložit hloubkový audit, který se týká majetkové struktury nebo dalších smluvních vztahů společnosti IZIP," oznámil po jednání předseda správní rady VZP, poslanec Marek Šnajdr (ODS).

Audit má ředitel VZP Pavel Horák předložit do 14. listopadu. Jeho výsledky a dokumenty kolem IZIP se rada bude zabývat opět 21. listopadu, kdy má další pravidelné zasedání. Politici tak o ostře sledované transakci rozhodnou jen tři dny před vypršením lhůty pro definitivní slovo o nákupu akcií. Nyní jsou v advokátní úschově.

Co je IZIP

Elektronická zdravotní knížkám IZIP je karta pacienta na internetu, do které lékaři zapisují nemoci, výsledky vyšetření a předepsané léky. Elektronickou knížku má 2,5 milionu lidí a přes 20 tisíc lékařů. V praxi ale výměna informací nefunguje.

Náklady na IZIP během 10 let

Registrace klientů 600 milionů
Registrace lékařů 86 milionů
Odměny lékařům 237 miliionů
Provoz a rozvoj knížek 477 milionů
Služby elektronické komunikace 130 milionů
Celkové náklady 1 530 milionů

Zdroj: VZP

"Správní rada se současně ohradila proti způsobu komunikace. Konstatovali jsme, že významnou část informací jsme se dozvídaly z médií. Vyzvali jsme pana ředitele k nápravě tohoto neuspokojivého stavu," dodal Šnajdr. Horák se členům správní rady na jednání omluvil.

Horák ujistil, že dokumenty VZP bude schopna dodat. "Takovou žádost jsme předpokládali. Navíc audit již probíhá, výsledky budeme mít v půlce listopadu," přislíbil. Zopakoval také, že pojišťovna má také zájem dokoupit zbylé akcie tak, aby firmu IZIP ovládala ze sta procent.

Právě přikoupení akcií je jednou z variant řešení situace kontroverzního projektu elektronických knížek. Dalším je, aby se VZP naopak z projektu úplně stáhla nebo aby do něj přizvala strategického partnera z Česka nebo zahraničí.

Šnajdr ustál hlasování opozice o jeho odvolání

Správní rada také v pondělí na návrh sociálních demokratů hlasovala o odvolání předsedy Marka Šnajdra (ODS). Pro byli kromě nich už jen komunisté, návrh díky třiadvaceti hlasům zástupců stran vládní koalice neprošel.

"Je to jednoznačně politický útok, který nemá nic společného z podstatou věci. Hlasování ve správní radě to jasně ukázalo," reagoval na situaci Šnajdr.

Ke snaze o odvolání se nepřidaly Věci veřejné, které po odvolání šéfa rady volaly v lednu. "Teď na to není vhodná konstelace, protože nám vedení musí vysvětlit, jak je to s projektem IZIP," řekl iDNES.cz poslanec a člen správní rady Michal Babák (VV) důvod, proč strana otočila.

Správní rada VZP má třicet členů. Deset do ní poslala vláda, dvacet Sněmovna podle zastoupení stran.

Skončete s IZIP, žádá část správní rady

Ani audit a příslib odkrytí majitelů části akcií firmy IZIP část členů nepřesvědčil  tom, že projekt elektronických zdravotních knížek má pokračovat. "Dobrovolný systém, který je postavený na důvěře pacientů i lékařů, nemůže fungovat za situace, kdy jsou dlouhodobě o jeho existenci pochybnosti," řekl iDNES.cz Michal Sojka, který byl do rady nominován za ČSSD.

Ministerstvo zdravotnictví ústy náměstka pro zdravotnictví Petra Noska zopakovalo, že pokud VZP doklady o struktuře vlastníků IZIP nepředloží, projekt skončí.

"Pokud by VZP nebyla schopna dokumenty shromáždit, byl by to špatný signál pro to, aby o tom mohla správní rada relevantním způsobem rozhodnout ve smyslu potencionálního pokračování projektu. To by velice zpochybnilo systém jako takový," řekl iDNES.cz Nosek.

"Předložení požadovaných dokumentů může management pojišťovny zvládnout, ale jen pomocí spolupráce s firmou IZIP. Jinak to půjde těžko," míní Babák.

IZIP řeší i v europarlamentu

Další vlna otazníků kolem elektronických knížek a firmy, která je provozuje IZIP, přišel poté, kdy spoluzakladatelé projektu europoslanci ODS Milan Cabrnoch a Miroslav Ouzký převedli své akcie na švýcarskou firmu eHI eHealth International. Podle Cabrnocha to udělali i zbývající akcionáři. VZP měla dosud pět procent cenných papírů, nyní pořizuje 46 procent. Zbytek, 49 procent, zůstává švýcarské společnosti. Podle ní je v dohledné době převede na strategického investora. Koho, to eHI úzkostlivě nekomentuje. Stejně jako VZP.

Horák už dříve řekl, že správní radě navrhne, aby pojišťovna získala všechny akcie a měla nad projektem plnou kontrolu. Za projekt VZP vydala za deset let 1,53 miliardy korun bez daně z přidané hodnoty.

Místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček (ČSSD) už minulý týden Cabrnocha s Ouzkým vyzval. aby buď vysvětlili všechny své obchodní a finanční zájmy ve společnosti IZIP, nebo složili mandáty europoslanců. "Nejde pouze o ostudu ODS, ale celé České republiky," míní Rouček.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Hasičské tanky vytáhly trosky trojské lávky z Vltavy

Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Hasiči dokončili dnes večer v Praze vytahování zbytků trojské lávky z Vltavy. Na místo dorazili kolem poledne, samotné...

Fischer odškodněn za blokovaná letadla nebude, neuspěl ani u Ústavního soudu

Václav Fischer

Firma spoluvlastněná podnikatelem Václavem Fischerem nemá nárok na 330 milionů korun, které žádala po státu jako...

Řím, Brusel nebo Split. Z brněnského letiště bude létat sedm nových linek

Brněnské letiště v Tuřanech.

Po brněnském letišti se už nebude prohánět jen vítr. Jihomoravský kraj oznámil, že se odtud od konce března začne létat...Najdete na iDNES.cz