Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

O příplatky za lékaře není zájem, ceníky ale chystají další nemocnice

  4:03aktualizováno  4:03
Už téměř dva měsíce si mohou pacienti připlatit za to, aby jim zákrok provedl vybraný lékař. Využívají toho ale jen minimálně, dosud si zaplatily jen dvě nastávající matky. Nemocnice, které ceník chtěly nejdéle do konce roku zavést, ale od plánu neupustily. I když samy nezaznamenaly žádný zájem.
Lidé si zatím za výběr lékaře připlácet nechtějí (ilustrační snímek).

Lidé si zatím za výběr lékaře připlácet nechtějí (ilustrační snímek). | foto: Archiv MF DNES

"Zájem o tuto službu je minimální. Podepsána byla zatím jedna smlouva, týkala se výběru lékaře z gynekologicko-porodnického oddělení, konkrétně šlo o výběr porodníka," řekla iDNES.cz Lucie Zikmundová, mluvčí mělnické nemocnice, která ceník zavedla jako jedna z prvních hned v červnu.

Kolik zaplatíte?

Za primáře nebo přednostu si podle metodického pokynu ministerstva pacient připlatí maximálně 15 tisíc, za ostatní nejvýše pět tisíc korun (o stanovení částek čtěte zde).

Konkrétní částky jsou na nemocnicích. Například v Mělníku se za výběr jakéhokoliv operatéra zaplatí pět tisíc, za primáře porodníka devět tisíc, za ostatní porodníky pět tisíc a za porodní asistentku čtyři tisíce.

Stejně na tom jsou také v Ústavu pro péči o dítě a matku v pražském Podolí. Možnost zavedli rovněž hned od června, oproti očekávání se ale setkali s minimálním zájmem. "Doposud o tuto službu měla zájem jedna pacientka," sdělila Alice Horáčková ze sekretariátu ústavu.

A podobně odpověděla i poslední nemocnice, která už službu nabízí. "Službu jsme zavedli v červnu, zatím ji žádný pacient nevyužil," uvedl Tomáš Oborný z Fakultní nemocnice Ostrava. Zde je možné si vybrat operatéra na ortopedii. Za primáře zaplatíte ministerstvem stanovený limit 15 tisíc korun, za ostatní lékaře 5 tisíc.

Zájem není, ale příplatky zavedeme

Ani naprostý nezájem pacientů neodradil další nemocnice od toho, aby ceník připravily a možnost zavedly. To platí třeba pro fakultní nemocnici v Brně. "Tento ceník v současné době připravujeme. S jeho uvedením do praxe počítáme na sklonku prázdnin," uvedla mluvčí Anna Mrázová. Současně ale přiznala, že zájem pacientů o tuto možnost doposud nezaznamenali.

Ani v Praze na Vinohradech se situace nezměnila. "Platí to, co v červnu, ceník připravujeme a službu zavedeme nejpozději v září," řekl mluvčí nemocnice Lukáš Matýsek. Pacienti si tu budou moci zaplatit za konkrétní specialisty, především vedoucí oddělení a pracovních skupin, primáře, docenty a profesory.

Odborník: Pacienti o příplatcích ani nemusejí vědět

Podle experta na kvalitu ve zdravotnictví Františka Vlčka je problém v tom, že pacienti o této své možnosti ještě ani nemusejí vědět. "Je nutné, aby nemocnice pacientům tuto možnost aktivně nabízely včetně všech doprovodných informací," sdělil iDNES.cz. Plné rozvinutí služby podle něj bude trvat klidně i roky.

"Nelze očekávat, že ke změně dojde ze dne na den. Nemocnice musí nejprve provést celou řadu změn. Mimo jiné zvolit způsob výběru 'nejlepšího lékaře', což je podle mého názoru nejtěžší krok a pravidlo, že primář znamená nejlepší lékař, rozhodně neplatí, a dle těchto kritérií je opravdu vybrat. Srozumitelně tuto informaci sdělit pacientům tak, aby pochopili její účel a skutečně s tímto svým novým právem mohli efektivně nakládat," dodal Vlček.

Podle Davida Marxe, ředitele Spojené akreditační komise, která se kvalitou a bezpečím ve zdravotnictví zabývá, by bylo naivní předpokládat, že nyní nedochází k tomu, že si pacienti na základě známosti nebo za dárek zajistí péči svým vybraným lékařem.

"Bude jen dobře, když se zvýší transparentnost těchto postupů, čímž se  předejde jak možné segragaci některých pacientů, tak daňovým únikům," podotkl Marx.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Okamura zrušil podmínku účasti SPD ve vládě, s ANO je ochotna jednat i ČSSD

Radim Fiala a Tomio Okamura z SPD před jednáním Sněmovny o důvěře menšinové...

Andreji Babišovi se poté, co jeho menšinová vláda nezískala důvěru, otevírají nové možnosti, jak by ji mohlo ANO...

Tisíce lidí nevědí, že jejich zdravotní kartu po lékařích převzal úřad

(Ilustrační snímek)

Hromadné zavírání ordinací kvůli e-receptům se nekoná. Přesto si tisíce lidí musí najít nového lékaře a nevědí, že...

Jak Babiš najde podporu pro svou druhou vládu? Odpoví v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš na úterním jednání Poslanecké sněmovny, která by měla...

Menšinový kabinet Andreje Babiše podle očekávání v úterý nedostal důvěru Poslanecké sněmovny. Prezident Miloš Zeman mu...

Najdete na iDNES.cz