Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

O pražské Kongresové centrum se postarají dvě firmy, tendr vyhrály společně

  14:59aktualizováno  14:59
Tendr na oddlužení pražského Kongresového centra vyhrálo společenství firem Penta Investments a Zátiší Group. Společně by měly prodat majetek centra a platit následně městu za pronájem hlavní budovy. KCP je ve ztrátě zhruba 2,1 miliardy korun a město nemá peníze, aby ho oddlužilo.

Kongresové centrum není schopno platit dluhy. Ujmou se jej soukromníci. Ilustrační foto | foto: Nguyen Phuong Thao

"Nabídka je koncepční a kopíruje hodnotu majetku, jakou určily i naše studie," zdůvodnil náměstek primátora Milan Richter, proč si město vybralo zrovna tyto dvě společnosti.

Společenství by mělo v budoucnu prodat část majetku KCP. Zbaví se například pozemku vedle hlavní budovy, hotelu nebo byznys centra, které s touto budovou bezprostředně sousedí. Nemovitosti získají za 1,2 miliardy korun.

"Investují také 300 až 350 milionů do technologie a dostavby centra, třeba sálů a podobně," řekl Richter.

KDO ZAPLATÍ DLUH

Celkový dluh Kongresového centra je 2,1 miliardy korun. Prodejem části majetku město splatí 1,2 miliardy. Ze zbylých 900 milionů zaplatí 370 milionů hlavní město a 530 milionů z nájemného společnost Penta.

Nájemné za pronájem hlavní budovy pak bude činit 50 milionů korun za rok. V pronájmu tady budou 24 let. Nájemné ale budou platit až od roku 2014.

Přestože bude prodána část majetku a společenství firem bude platit městu nájem, na splacení více než dvoumiliardového dluhu to stačit nebude. Město bude muset ještě ze svého rozpočtu doplatit 370 milionů korun.

Výběr firmy a jednotlivé kroky při oddlužování musí ještě schválit radní hlavního města a musí je posvětit ministerstvo financí.

Pokud to do konce roku udělá, zaplatí firmy městu za hotel, pozemky a byznys centrum 1,2 miliardy korun. Pokud všechny peníze společenství firem městu zaplatí do roku 2014, pozbude platnosti zástava na hotel a byznys centrum a firmy s nimi budou moci nakládat, například je prodat.

Příčin zadlužení je několik

Kongresové centrum se dostalo do problémů z několika důvodů. Když byla společnost Kongresové centrum Praha v devadesátých letech zakládána, byl její majetek nadhodnocen. To znamená, že přestože skutečný majetek měl tehdy hodnotu zhruba 1,9 miliardy korun, znalecký posudek ho ocenil na 7,1 miliardy.

Další příčinou pak byla drahá rekonstrukce v letech 1998 až 2000. K tomu přispěla ještě nevýhodná smlouva na pronájem hotelu z roku 2001 a neschopnost politiků problémy začít včas řešit.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Šlechtová se ohání „červeným tlačítkem“. Trochu blouzní, říká Vondra

Ministryně obrany Karla Šlechtová přichází na jednání vlády (17. ledna 2018)

Ministryně obrany Karla Šlechtová tvrdí, že u sebe neustále nosí „červené tlačítko“ pro případ nejvyšší potřeby. Odmítá...

Najdete na iDNES.cz