Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

O právníkovy miliony u ČSSD má zájem podnikatel Masný

  12:28aktualizováno  12:28
Opavský podnikatel Masný chce získat obří pohledávku, kterou po straně vymáhá právník Altner. Ten chce od sociální demokracie odměnu za to, že jí v roce 2000 pomohl získat zpět do vlastnictví lukrativní nemovitost v centru Prahy - Lidový dům. ČSSD by to mohlo přivézt na pokraj zkázy.

Jiří Paroubek válčí se „Zemanovým“ advokátem. Může se mu to vymstít. | foto: Radek CihlaMF DNES

Altner říká, že ČSSD mu dluží minimálně 176 milionů korun. A kdyby mu soudy uznaly i úroky a sankce, vyšplhala by se pohledávka až k devatenácti miliardám korun.

Včera o tuto pohledávku projevil zájem opavský podnikatel Radim Masný, velký obdivovatel někdejšího šéfa ČSSD Miloše Zemana.

"Těch 176 milionů jsem schopen dát dohromady a hned je Altnerovi složit. Pověřil jsem své lidi, aby se s ním spojili. Já kvůli tomu ihned odjíždím do Prahy," řekl včera Masný.

Altner, jenž se o Masného iniciativě dozvěděl od MF DNES, řekl, že ji považuje za nepravděpodobnou. Důvod? Prý by musel za postoupení devatenáctimiliardové pohledávky zaplatit státu na daních přes šest miliard korun. "Kdyby tady taková daňová povinnost nebyla, tak už to prodám dávno," řekl Altner.

Masný to však nechce vzdát. A proč se chce v kauze angažovat? "Vždy chci na takových věcech vydělat. Takže to beru jako dobrý byznys. Zároveň nezastírám, že je v tom i trocha té politiky," říká.

Jedna ruka se Zemanem
Masný je známý svou náklonností k Zemanovi a tím, že nenávidí Paroubka. "Pan Zeman je podle mě nejčistší politik v této zemi. Zato Paroubka opravdu zbožňuju. Samozřejmě to myslím v uvozovkách," řekl.

Pokud by soudy uznaly nároky na odměnu Altnera, znamenalo by to pro ČSSD existenční potíže. Majitel takové pohledávky by se "hojil" na majetku strany. V prvé řadě by získal právě Lidový dům.
 
Zatímco teď je Altner pro ČSSD nepřítel číslo 1, před sedmi lety byl pro ně skoro bůh. I s přilehlými pozemky měl Lidový dům, jenž jim pomohl vymoct, tržní hodnotu 1,5 miliardy korun. Tehdejší předseda strany Zeman Altnerovi také patřičně poděkoval.

14. ledna 2000 mu poslal blahopřání: "Lidový dům je naším symbolem. Tímto dopisem bych vám chtěl vyjádřit uznání za odvedenou práci a poděkování nejen své, ale i celé ČSSD. Bez vaší pomoci bychom měli v tomto sporu mnohem menší naději na úspěch."

Paroubek závazek odmítá
ČSSD však sedm let odmítala uznat Altnerovi právo na odměnu, která mu vyplývá ze smlouvy. Podle ní měl Altner získat 10 procent z hodnoty vyhrané nemovitosti a z peněz z pronájmu nemovitosti, které do té doby zadržoval stát. - více zde

Odměna za vysouzení Lidového domu je podle Altnera neměnná - 90 milionů korun. Jenže podle uzavřené smlouvy narůstají každý den sankce - a ty dnes dosahují sumy kolem 800 milionů korun.

Altner však bojuje o ještě větší částku: podle smlouvy mu totiž náleží odměna za prodej pozemků u Lidového domu. I za to nabíhají podle Altnera sociální demokracii denní sankce. Když se to všechno sečte, dluží ČSSD Altnerovi podle jeho verze neuvěřitelných 19 miliard.

Altner říká, že v prvním kole mu jde zatím o 176 milionů korun. "Nejnižší částka, kterou žaluji, je zatím 18 milionů. Do 31. 12. 2006 i s pokutami a smluvními úroky to ale narostlo do velkých rozměrů - 176 milionů. Dnes uplynul termín, dokdy mi je ČSSD měla poslat na účet do mé švýcarské advokátní kanceláře. To se nestalo. O své peníze tak budu dál bojovat," prohlásil včera Altner.

Šéf ČSSD Jiří Paroubek naznačil, že by se chtěl s Altnerem dohodnout. "V zájmu urychleného dořešení sporu podniká ČSSD vstřícné kroky směřující k mimosoudnímu řešení," řekl, ale hned dodal, že strana není ochotna akceptovat další přemrštěné a ničím nepodložené požadavky Altnera.

"Doufám, že příslušné soudy, které posuzují tyto absurdní nároky, o nich spravedlivě rozhodnou," uvedl Paroubek.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

Nad Českem proletěl vzácný bolid. Pomozte ho najít, vyzývají astronomové

Výřez z celooblohového snímku bolidu pořízeného automatickou digitální...

Minulou neděli proletěl nad Českem velmi jasný meteor, který se odborně nazývá bolid. Spadl kdesi v Českých...Najdete na iDNES.cz