Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

O práci na krajském úřadě je velký zájem

  10:57aktualizováno  10:57
J i h l a v s k ý k r a j - Téměř tři sta padesát lidí chce pracovat na vedoucí pozici nově vznikajícího krajského úřadu. Největší zájem projevili uchazeči o práci tiskového mluvčího, naopak nejméně přihlášek přišlo na místo vedoucího odboru územního plánování a stavebního úřadu.

V ZÁVĚREČNÉM KOLE PŮJDE O MYŠLENKU
Všechny přihlášky, které přišly krajskému úřadu, byly odeslány královéhradecké pobočce firmy Hofírek consulting. "V této chvíli probíhá první negativní výběr poradenskou firmou," potvrdil krajský hejtman František Dohnal. Pracovníci personální kanceláře nejdříve vyloučí žadatele, kteří nesplňují předepsaná kritéria, například vhodnou kvalifikaci, dostatečné vzdělání nebo praxi. Potom přijdou na řadu pohovory. "Doufám, že poradenská firma radě doporučí v ideálním případě pět zájemců na jedno místo," uvedla ředitelka krajského úřadu Simeona Zikmundová.
S vybranými uchazeči si potom promluví krajští radní. "V závěrečné fázi již nebudeme hodnotit znalosti jednotlivých kandidátů, spíše zjistíme zda jeho představy o celkové koncepci odboru odpovídají i našim záměrům," vysvětlila Zikmundová. Podle vyjádření hejtmana by mělo být výběrové řízení uzavřeno do konce dubna.

NA ÚŘAD MUSÍ PŘIJÍT LIDÉ S PRAXÍ
Praxe v řízení zaměstnanců, nejlépe ve státní správě, je jedním ze základních kritérií pro výběr uchazečů o vedoucí místa. Výhodu proto mají dosavadní zaměstnanci okresních úřadů a magistrátů. Současná situace ale odliv úředníků z okresů na kraj příliš nesignalizuje. "Zatím od nás žádný vedoucí pracovník neodešel," potvrdila Naděžda Marešová, vedoucí okresního úřadu v Pelhřimově. "Našemu úřadu přicházejí každý měsíc žádosti o zaměstnání, takže nedostatek pracovníků u nás kvůli novému krajskému úřadu nehrozí," dodala. Její slova potvrzuje i tajemník jihlavského magistrátu Jiří Doležal: "Na magistrátu jsou zaměstnancům vytvořeny dobré pracovní podmínky a příjemné prostředí. Jsem přesvědčen, že pracovníci nemají zájem odcházet."

Přestože v této chvíli není ještě podle hejtmana žádné z míst obsazeno, několik odborů už má své vedoucí pracovníky. Například Zdeněk Ludvík je vedoucím odboru školství, mládeže a sportu. "Jsem dočasně pověřen vedením odboru školství do doby, než bude znám výsledek výběrového řízení. Poslal jsem rovněž přihlášku a výsledek řízení budu respektovat," řekl Ludvík. Podle jeho slov by pro něj neúspěch v boji o vedení krajského odboru školství neznamenal katastrofu. "Zůstal bych asi na krajském úřadě," sdělil. "Vím, že školství čeká kvůli dlouhodobě se snižující porodnosti mnoho starostí. Budou se asi muset zavírat některé školy, a to není nic příjemného. Z toho důvodu bych klidně přijal i post úředníka bez odpovědnosti vedoucího," uvedl Ludvík.

MZDA ÚŘEDNÍKA NA VEDOUCÍ POZICI
Zlepšení finančního ohodnocení patří mezi důvody, které by mohly přilákat uchazeče na krajský úřad.  Základní plat vedoucího odboru Magistrátu města Jihlavy se podle tajemníka úřadu pohybuje podle délky praxe od jedenácti a půl tisíce do šestnácti tisíc korun. Zaměstnanci pobírají navíc i osobní příplatek ohraničený padesáti procenty základního platu a další - maximálně čtyři tisíce - jako příplatek za vedení a občasné mimořádné odměny. Na okresních úřadech je platová situace obdobná.
Zatímco si vedoucí na okresech a městech mohou měsíčně odnést sedmnáct až dvacet osm tisíc, plus zvláštní příplatky za mimořádné úkoly, na krajském úřadě by je mělo čekat o několik tisíc více. "Plat zaměstnanců krajského úřadu se obecně řídí vládním nařízením, které vymezuje spodní a horní hranici. Podle mých představ by se výše mzdy vedoucích pracovníků měla pohybovat kolem třiceti tisíc korun. Vše ale záleží na délce praxe, velikosti odboru, osobním ohodnocení a dalších konkrétních údajích" uvedla ředitelka Zikmundová.

JDE HLAVNĚ O KVALITY UCHAZEČŮ
Jihlavský kraj představuje pět okresů. Zda bude i struktura vedoucích pracovníků zahrnovat lidi z různých oblastí neví zatím ani ředitelka krajského úřadu. "Hlavní jsou kvality uchazečů. Jejich trvalé bydliště je až na dalších místech," prozradila Zikmundová. "Pokud by byli stejně kvalitní uchazeči, budu velmi ráda, když bude kraj rovnoměrně zastoupen," dodala.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Po střetu s pluhem zemřel v Rokytnici chodec, ve sněhu uvázly kamiony

Kamiony zápasily se sněhem na Albrechtickém kopci.

Sněžení komplikovalo od pátečního rána dopravu v Libereckém kraji. Příjezdy do větších měst i průmyslových zón...

VIDEO: Kus staré dlažby na novém chodníku s cyklostezkou udivuje Přerov

V přerovské ulici Velká Dlážka zůstal po opravě třináct metrů dlouhý původní...

Údiv i všelijaké narážky vyvolává nyní v Přerově několikametrový úsek ulice Velká Dlážka. Nově předlážděný chodník s...

Nemocnice musí záchranářům doplatit přestávky na jídlo, rozhodl soud

(Ilustrační snímek)

Pětadvacet řidičů, záchranářů a zdravotních sester ze záchranné služby v Sušici a na Modravě vyhrálo soudní spor se...Najdete na iDNES.cz