Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

O práci na krajském úřadě je velký zájem

  10:57aktualizováno  10:57
J i h l a v s k ý k r a j - Téměř tři sta padesát lidí chce pracovat na vedoucí pozici nově vznikajícího krajského úřadu. Největší zájem projevili uchazeči o práci tiskového mluvčího, naopak nejméně přihlášek přišlo na místo vedoucího odboru územního plánování a stavebního úřadu.

V ZÁVĚREČNÉM KOLE PŮJDE O MYŠLENKU
Všechny přihlášky, které přišly krajskému úřadu, byly odeslány královéhradecké pobočce firmy Hofírek consulting. "V této chvíli probíhá první negativní výběr poradenskou firmou," potvrdil krajský hejtman František Dohnal. Pracovníci personální kanceláře nejdříve vyloučí žadatele, kteří nesplňují předepsaná kritéria, například vhodnou kvalifikaci, dostatečné vzdělání nebo praxi. Potom přijdou na řadu pohovory. "Doufám, že poradenská firma radě doporučí v ideálním případě pět zájemců na jedno místo," uvedla ředitelka krajského úřadu Simeona Zikmundová.
S vybranými uchazeči si potom promluví krajští radní. "V závěrečné fázi již nebudeme hodnotit znalosti jednotlivých kandidátů, spíše zjistíme zda jeho představy o celkové koncepci odboru odpovídají i našim záměrům," vysvětlila Zikmundová. Podle vyjádření hejtmana by mělo být výběrové řízení uzavřeno do konce dubna.

NA ÚŘAD MUSÍ PŘIJÍT LIDÉ S PRAXÍ
Praxe v řízení zaměstnanců, nejlépe ve státní správě, je jedním ze základních kritérií pro výběr uchazečů o vedoucí místa. Výhodu proto mají dosavadní zaměstnanci okresních úřadů a magistrátů. Současná situace ale odliv úředníků z okresů na kraj příliš nesignalizuje. "Zatím od nás žádný vedoucí pracovník neodešel," potvrdila Naděžda Marešová, vedoucí okresního úřadu v Pelhřimově. "Našemu úřadu přicházejí každý měsíc žádosti o zaměstnání, takže nedostatek pracovníků u nás kvůli novému krajskému úřadu nehrozí," dodala. Její slova potvrzuje i tajemník jihlavského magistrátu Jiří Doležal: "Na magistrátu jsou zaměstnancům vytvořeny dobré pracovní podmínky a příjemné prostředí. Jsem přesvědčen, že pracovníci nemají zájem odcházet."

Přestože v této chvíli není ještě podle hejtmana žádné z míst obsazeno, několik odborů už má své vedoucí pracovníky. Například Zdeněk Ludvík je vedoucím odboru školství, mládeže a sportu. "Jsem dočasně pověřen vedením odboru školství do doby, než bude znám výsledek výběrového řízení. Poslal jsem rovněž přihlášku a výsledek řízení budu respektovat," řekl Ludvík. Podle jeho slov by pro něj neúspěch v boji o vedení krajského odboru školství neznamenal katastrofu. "Zůstal bych asi na krajském úřadě," sdělil. "Vím, že školství čeká kvůli dlouhodobě se snižující porodnosti mnoho starostí. Budou se asi muset zavírat některé školy, a to není nic příjemného. Z toho důvodu bych klidně přijal i post úředníka bez odpovědnosti vedoucího," uvedl Ludvík.

MZDA ÚŘEDNÍKA NA VEDOUCÍ POZICI
Zlepšení finančního ohodnocení patří mezi důvody, které by mohly přilákat uchazeče na krajský úřad.  Základní plat vedoucího odboru Magistrátu města Jihlavy se podle tajemníka úřadu pohybuje podle délky praxe od jedenácti a půl tisíce do šestnácti tisíc korun. Zaměstnanci pobírají navíc i osobní příplatek ohraničený padesáti procenty základního platu a další - maximálně čtyři tisíce - jako příplatek za vedení a občasné mimořádné odměny. Na okresních úřadech je platová situace obdobná.
Zatímco si vedoucí na okresech a městech mohou měsíčně odnést sedmnáct až dvacet osm tisíc, plus zvláštní příplatky za mimořádné úkoly, na krajském úřadě by je mělo čekat o několik tisíc více. "Plat zaměstnanců krajského úřadu se obecně řídí vládním nařízením, které vymezuje spodní a horní hranici. Podle mých představ by se výše mzdy vedoucích pracovníků měla pohybovat kolem třiceti tisíc korun. Vše ale záleží na délce praxe, velikosti odboru, osobním ohodnocení a dalších konkrétních údajích" uvedla ředitelka Zikmundová.

JDE HLAVNĚ O KVALITY UCHAZEČŮ
Jihlavský kraj představuje pět okresů. Zda bude i struktura vedoucích pracovníků zahrnovat lidi z různých oblastí neví zatím ani ředitelka krajského úřadu. "Hlavní jsou kvality uchazečů. Jejich trvalé bydliště je až na dalších místech," prozradila Zikmundová. "Pokud by byli stejně kvalitní uchazeči, budu velmi ráda, když bude kraj rovnoměrně zastoupen," dodala.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Další z rubriky

Vzniká první polokomunistická vláda po roce 1989, kritizuje Fiala

Vzniká první polokomunistická vláda po roce 1989 kritizoval na programové...

Stále více lidí nás vnímá jako hlavní politickou alternativu, prohlásil šéf ODS Petr Fiala v moderní dřevěné sportovní...

Zubař blízký Martinu Romanovi vlastnil miliardový podíl v Unipetrolu

Šéf ČEZ Martin Roman

René Foltán je úspěšný zubař, proděkan lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Podle zjištění MF DNES ovšem zároveň až do...

Fischer získal pro senátní volby podporu ODS i tří dalších menších stran

Pavel Fischer dokázal získat podporu občanských demokratů pro podzimní volby do...

Neúspěšný prezidentský kandidát Pavel Fischer, který měl třetí největší podporu voličů, dokázal získat podporu...

Najdete na iDNES.cz