Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

O podobě kempu pro odpůrce zasedání MMF a SB je už jasno

  19:31aktualizováno  19:31
Praha - První konkrétní plán stanového městečka na strahovském stadionu v Praze 6, kde budou od 21. do 29. září ubytováni odpůrci zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky, je na světě. Představitelé firmy FAM ze Mšena u Mělníku, která kemp zajišťuje, mají také z velké části jasno v organizaci. Vybrali už bezpečnostní agenturu, která bude hlídat pořádek, jsou předběžně dohodnuti na zdravotnických službách, na posílení dopravy a před finálním schválením je rovněž vnitřní řád, který budou muset příchozí dodržovat.

"Pokud se nestane něco nepředvídatelného, nemělo by už stanové městečko nic ohrozit. Všechny plány však zatím pokládáme za předběžné, do září se ještě mohou pozměnit," tvrdí jednatel firmy Vladimír Hulín.

Celých šest hektarů plochy strahovského stadionu bude rozděleno do čtyřiadvaceti sektorů oddělených zhruba šestimetrovými ulicemi. Ve čtyřech z nich budou postaveny velkoplošné a podsadové stany, přes dva se potáhne jídelna s kapacitou téměř dvou a půl tisíce míst, na ostatní ploše pak budou moci kempovat ti, kdo budou mít vlastní stany.

V dalším sektoru demonstranti najdou zdravotnický stan zajišťovaný zřejmě Červeným křížem. Jasné už je také rozmístění čtyřiceti sprchových koutů, umýváren, přibližně dvou stovek mobilních toalet a stánků, kde si lidé budou moci zakoupit vše od suvenýrů až po spací pytle.

Na poklidný chod kempu má podle představ firmy FAM dohlížet přibližně dvě stě lidí. "O pořádek se bude starat zhruba padesát členů bezpečnostní agentury, kterou jsme vybrali z deseti jiných. Hlavním kritériem bylo, aby její členové byli co nejméně spjati s policií, to znamená, kteří nebyli dříve policisty. I proto na Strahově budou nosit civilní oblečení a označeni budou jen speciálními vestami. Vedení policie nám přislíbilo, že do prostor kempu nebude vůbec chodit, pokud by se tam nestal nějaký závažný zločin - vražda či zmrzačení. Drobné přestupky si budeme řešit sami," uvedl Hulín.

Dodal, že podle dohody bude policie v okolí stadionu maximálně bránit v přístupu například skupinám extremistů, kteří by mohli chod kempu narušovat.

Další zhruba stočlennou skupinu pořadatelů by měli tvořit vysokoškolští studenti, kteří budou demonstrantům radit, uklízet nepořádek na stadionu a zajišťovat konkrétní ubytování.

Zbytek organizátorů pak bude přímo z firmy FAM. Ti budou mít na starosti koordinaci se zdravotníky a spádovými nemocnicemi, řešení dopravní situace či dohled nad zásobováním.

Kromě toho FAM najme úklidovou firmu, jež bude dvakrát denně odvážet ze stadionu roztříděné odpadky.

A jaká pravidla budou muset demonstranti dodržovat?

"Vnitřní řád teprve dotváříme. Jisté však je, že bude platit zákaz tvrdých drog a prodávat se nebude ani tvrdý alkohol. Nebudeme tolerovat ani jakékoli násilí, zjevně agresivní skupiny do kempu vůbec nevpustíme. Jestli si někdo přinese zbraně, kontrolovat nebudeme. Podle zákona jsou však na velkých shromážděních zakázány, a toho by se příchozí měli držet. V areálu se nebude smět chodit pouze na tribuny. Co se týče nočního klidu - chceme se s Prahou 6 a hygieniky domluvit, aby mohl být až od půlnoci do šesté hodiny ranní," vypočítal Hulín.

"Protože odpůrci globalizace tvrdí, že jim jde o pořádání nenásilných happeningů, chceme tomu kemp přizpůsobit. Je proto možné, že dáme večer prostor začínajícím hudebním kapelám či divadelním souborům," doplnil.

Z toho, že by nakonec kvůli účasti ministerstva vnitra, které Strahov firmě pronajalo, demonstranti na Strahov nechtěli, Hulín obavy nemá.

"Lidé si mohou rezervace vyřizovat po telefonu i přes internet a jen do této chvíle si jich takto ubytování objednalo více než tisíc," podotkl.

 

Plánek stanového městečka, které vyroste na pražském Strahově v době zářijového zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. Bydlet v něm budou odpůrci těchto institucí. (25. srpna 2000)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Vandalové počmárali ústí Albeřické jeskyně, ohněm ohrozili netopýry

Ústí Albeřické jeskyně v Krkonoších poškodili vandalové.

Ústí Albeřické jeskyně v Krkonoších poničili vandalové. I přes zákaz vstupu do I. zóny Krkonošského národního parku...

Strany si rozdělily výbory. Po dvou povedou Piráti, SPD i komunisté

Poslanecká sněmovna má ve středu na programu důležitý bod. Zákonodárci budou...

Poprvé po volbách jednali u jednoho stolu zástupci všech devíti stran sněmovních stran. Sešli se na pozvání vítěze...

Krize ohrozila letošní Turbomošt, jablka se kupovala ještě na stromech

Některým stánkařům na Moravském náměstí, Zelném trhu i náměstí Svobody schází...

Sehnat jablka na výrobu letošního Turbomoštu pro brněnské adventní trhy bylo letos obtížné. Květy jabloní na Moravě i v...

Spálené jídlo i dudlík v lednici
Spálené jídlo i dudlík v lednici

Co všechno prozradí známé mámy na síti?Najdete na iDNES.cz