Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Břeclav povolí pochody za zbitého chlapce, i když se bojí radikálů

  11:47aktualizováno  21:23
Břeclav nakonec nezakáže pochody na podporu zbitého patnáctiletého chlapce. Město přitom celý den hledalo způsob, jak jednu z akcí, kterou nahlásila Dělnická mládež, zakázat. Starosta Oldřich Ryšavý pro jistotu vyzval obyvatele, aby se k případnému průvodu pravicových radikálů nepřipojovali.

Patnáctiletý Petr a jeho matka Oksana Zhyvachivska | foto: Anna Vavríková, MAFRA

"Chceme mít situaci ve městě pod kontrolou. Akce byly svolány masově, lidé sem přijedou a my nechceme bránit ústavnímu právu na sdružování občanů," uvedl Ryšavý. Celkem město obdrželo tři žádosti - kromě Dělnické mládeže také jednu od zástupců břeclavských obyvatel a jednu od dalších fyzických osob. Všechny přitom přišly pozdě.

Starosta Břeclavi Oldřich Ryšavý.

Starosta Břeclavi Oldřich Ryšavý

"Protože akce Břeclavanů koliduje termínem konání i trasou pochodu s akcí Dělnické mládeže a s ohledem na to, že žádost Dělnické mládeže přišla první, musí se Břeclavané s Dělnickou mládeží domluvit na případné změně trasy či termínu konání shromáždění. Pokud k dohodě nedojde, radnice nebude moci shromáždění Břeclavanů povolit," dodala radnice města. Třetí pochod vede jinudy a není s ním tedy problém.

Právníci města přitom celý den hledali kličky, jak pochodu pod vedením Dělnické mládeže zabránit a zrušit jej. Město se obává excesů a další eskalace napětí mezi většinovou populací v Břeclavi a tamní romskou komunitou. "Chceme si udělat v Břeclavi pořádek sami, nechceme, aby nám jej tady dělali extremisté," prohlásil ještě dopoledne starosta. 

Chceme jen pomoci s organizací, tvrdí Dělnická mládež

Všechno mělo přitom původně být jinak. Přátelé zbitého patnáctiletého chlapce chtěli uspořádat průvod a dva z nich proto založili na sociální síti Facebook událost nazvanou Pochod za Peťu. Účast na akci přislíbilo přes dva tisíce lidí.

Mladí organizátoři však zřejmě podcenili právní stránku věci a pochod včas neohlásili. Mezitím si stejný čas i trasu zamluvila Dělnická mládež. Její předseda Erik Lamprecht tvrdí, že to bylo proto, aby mladým a nezkušeným lidem s organizací akce pomohli.

"K ohlášení pochodu nás vedl fakt, že jsme během úterý dostali více žádostí od lidí, abychom tu akci zaštítili. Šlo nám o to, aby byla hlavně splněna oznamovací povinnost," uvedl Lamprecht s tím, že se bude snažit, aby akce proběhla co nejklidněji.

Iniciativa Dělnické mládeže se však kromě města nelíbí ani části lidí, kteří na sociální síti již svou účast přislíbili. Obávají se, že původně poklidná akce se zvrhne v protiromskou demonstraci a pochod "holých lebek".

Ostatně i mezi členy skupiny zaznívají některé hlasy, jež původnímu účelu akce odporují. "Tohle je naše Republika, ať všichni Romové táhnou odkud přišly!!!!" píše doslova jedna z uživatelek. "Do pekla s nima," reaguje další.

Policie povolala posily, chce zklidnit situaci

Situaci v Břeclavi od neděle, kdy trojice mužů, pravděpodobně Romů, napadla a brutálně zbila patnáctiletého chlapce, bedlivě sleduje policie. Ulice města jsou už nyní plné policistů a strážníků, a to nejen z Břeclavska. Přijely i posily z krajského ředitelství.

V břeclavských ulicích je od neděle, kdy tři muži brutálně zbili patnáctiletého

V břeclavských ulicích je od neděle více policistů.

Jihomoravský policejní šéf Tomáš Kužel na jednání břeclavského zastupitelstva.

Jihomoravský policejní šéf Tomáš Kužel na jednání břeclavského zastupitelstva

"Na základě nedávných událostí na Šluknovsku a Karviné je nyní zklidnění situace to nejdůležitější. Chtěl jsem, aby byli policisté vidět na ulicích a mluvili s občany," uvedl krajský policejní ředitel Tomáš Kužel s tím, že minimálně do příštího týdne bude v Břeclavi o dvacet strážců zákona více.

V neděli budou bezpečnostní opatření ještě daleko rozsáhlejší. Jejich konkrétní podobu zatím Kužel neoznámil, je ale pravděpodobné, že ulice v takovém případě zaplní desítky těžkooděnců. 

S obavami očekávají nadcházející víkend i břeclavští Romové. Ti se od brutálního útoku distancují a doufají v brzké dopadení pachatelů. Přesto se však bojí, že se pokojný pochod zvrhne v protiromskou demonstraci.

"V případě, že by to byla bezpečná akce, tak by se k ní i rádi připojili a vyjádřili nesouhlas a lítost s tím, co se stalo. V případě, že půjde o nějaké radikály, tak se budou spíše chránit," sdělila vedoucí břeclavské pobočky IQ Roma servis Karolína Rejlková.

"Máme teď obrovský strach. Bojíme se o své děti. Proč máme všichni trpět za něco, co možná ani neudělali místní Romové?" ptá se s obavami například devětatřicetiletá Květoslava Korolová, která v místním romském ghettu bydlí se svou rodinou.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Praha poslala tisíce pokut na špatné adresy. Neplaťte je, vzkazuje řidičům

(Ilustrační snímek)

Do poštovních schránek zaslal pražský magistrát několik tisíc oznámení o zaplacení pokut. Problémem je, že pokuty...

Výročí úmrtí Jana Palacha připomněli zástupci akademiků a studentů

Pieta k 49. výročí sebeupálení Jana Palacha v prostorách tzv. Husova dvorku,...

Zástupci akademiků a studentů si v Karolinu připomněli 49. výročí úmrtí Jana Palacha, který se v lednu 1969 upálil na...

Armáda spustila nový náborový web. Chce přijmout 2 000 profesionálů

Nová podoba rekrutačního webu české armády

Česká armáda spustila novou atraktivní internetovou prezentaci pro nábor nových profesionálů i zájemce o vstup do...

Najdete na iDNES.cz