Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

O osudu ropných lagun rozhodne soud

  8:01aktualizováno  8:01
Ostrava - Konkursní správce firmy Ostramo-Vlček nevyloučil, že bude usilovat, aby se podniku vrátily odpadní laguny, jež kdysi převzal stát. S požadavkem anulovat smlouvy o převodu lagun na stát se obrátil na soud ještě před bankrotem Ostrama jeho majitel Vítězslav Vlček. Likvidaci jímek s 380 tisíci krychlových metrů nebezpečných odpadů v sousedství Ostrama má financovat stát až čtyřmi miliardami korun.
Vláda při schvalování této garance počítala s tím, že peníze do Ostravy potečou přes státní podnik Diamo. Právě proto je Diamo před pěti lety za symbolickou korunu  od Vlčka převzalo.

Pokud by Ostramo vyhrálo soudní spor o laguny, vrátily by se  jímky a s nimi nárok na čtyřmiliardovou státní dotaci  do soukromých rukou.

"Podle našich právních analýz mají smlouvy o převodu Ostrama formální nedostatky a není vyloučeno, že bude možné dosáhnout jejich anulování," řekl konkursní správce Ostrama František Michalík. Michalík však zatím není rozhodnut, zda bude sám ve Vlčkově při o laguny pokračovat: "Záleží na tom, najdu-li zájemce o jejich koupi, a na tom, zda tento postup schválí věřitelský výbor," řekl Michalík.

Úspěch Ostrama ve sporu o laguny naproti tomu vylučuje ředitel ostravského odštěpného závodu Diamo-Sanační práce Jiří Bělohradský, který Vlčkovu žalobu označil za "naprostý úlet".

"Návrat lagun do soukromých rukou by byl nešťastný - znamenal by obrovské riziko, že se jejich likvidace zdrží o desítky let. Jediným spolehlivým garantem vyčištění lagun je stát," míní šéf ostravského inspektorátu České inspekce životního prostředí Kamil Drabina.

Vítězslav Vlček zdůvodnil žalobu na neplatnost smluv o lagunách tím, že vláda nesplnila sliby, jež od ní dostal.  "V roce 1997 jsem nechal státu za jedinou korunu majetek v hodnotě 150 milionů. Součástí lagun jsou ochranné stěny, čistírna odpadních vod, pozemky. Do nich jsem před tím investoval a stát mi to nekompenzoval, i když to slibovali," říká Vlček.

Na Fondu národního majetku ovšem takovou argumentaci odmítají: "Pan Vlček se už při koupi Ostrama v kupní smlouvě zavázal, že sám uhradí všechny závazky, vyplývající ze starých ekologických zátěží. Podnik kupoval za 132,7 milionu korun a dostal jej tak levně právě proto, že se k němu vázaly staré ekologické škody," řekla Lucie Králová z tiskového odboru FNM.

Navíc Vlčkovi FNM odpustil poslední šestadvacetimilionovou splátku z kupní ceny za Ostramo poté, co podnik poškodila povodeň. "Podmínkou však byl závazek pana Vlčka, že se vzdá veškerých dalších nároků vůči státu," dodala Králová. Vlček to nepopírá: "Ano, podepsali jsme v dodatku ke kupní smlouvě, že k sobě s FNM nemáme závazky. Byla to asi chyba".

Ostramo stát prodal v roce 1991 Vítězslavu Vlčkovi přes protesty ostravské radnice a varování ekologů. Vlček tehdy ujišťoval, že miliardy na likvidaci starých ekologických zátěží zajistí ze zisků firmy. "Nepočítal jsem s tím, že stát zruší povinný sběr upotřebených olejů, což mě připravilo o 200 milionů ročního zisku," tvrdí dnes.

Ztrátový provoz v zastaralé továrně, jež měla neustálé potíže se svým odpadovým hospodářstvím, neudržel - v roce 1996 zastavil výrobu. Kromě lagun je třeba za několik set milionů korun vyčistit i pozemky vlastní továrny, jež jsou do hloubky prosáklé ropnými látkami. Kdo tyto práce po bankrotu firmy  zaplatí, není jasné.
Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Privatizací OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise

Na těžní věži Dolu Darkov zavlál černý prapor. Tři horníci po vznícení metanu...

Okolnostmi privatizace těžební společnosti OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise. Poslanci ji z iniciativy...

Uchazeči o Hrad mají obavy z terorismu, někteří by znovu zavedli vojnu

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Především o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice debatovalo v úterý večer osm kandidátů na českého prezidenta v...

Vydání Babiše. Nerozhodneme, dokud spis nebude ve Sněmovně, oznámil výbor

Farma Čapí hnízdo Andreje Babiše u Olbramovic na Benešovsku

Vydání lídra hnutí ANO Andreje Babiše a jeho pravé ruky Jaroslava Faltýnka se bude ve Sněmovně projednávat až v příštím...Najdete na iDNES.cz