Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

O osudu ropných lagun rozhodne soud

  8:01aktualizováno  8:01
Ostrava - Konkursní správce firmy Ostramo-Vlček nevyloučil, že bude usilovat, aby se podniku vrátily odpadní laguny, jež kdysi převzal stát. S požadavkem anulovat smlouvy o převodu lagun na stát se obrátil na soud ještě před bankrotem Ostrama jeho majitel Vítězslav Vlček. Likvidaci jímek s 380 tisíci krychlových metrů nebezpečných odpadů v sousedství Ostrama má financovat stát až čtyřmi miliardami korun.
Vláda při schvalování této garance počítala s tím, že peníze do Ostravy potečou přes státní podnik Diamo. Právě proto je Diamo před pěti lety za symbolickou korunu  od Vlčka převzalo.

Pokud by Ostramo vyhrálo soudní spor o laguny, vrátily by se  jímky a s nimi nárok na čtyřmiliardovou státní dotaci  do soukromých rukou.

"Podle našich právních analýz mají smlouvy o převodu Ostrama formální nedostatky a není vyloučeno, že bude možné dosáhnout jejich anulování," řekl konkursní správce Ostrama František Michalík. Michalík však zatím není rozhodnut, zda bude sám ve Vlčkově při o laguny pokračovat: "Záleží na tom, najdu-li zájemce o jejich koupi, a na tom, zda tento postup schválí věřitelský výbor," řekl Michalík.

Úspěch Ostrama ve sporu o laguny naproti tomu vylučuje ředitel ostravského odštěpného závodu Diamo-Sanační práce Jiří Bělohradský, který Vlčkovu žalobu označil za "naprostý úlet".

"Návrat lagun do soukromých rukou by byl nešťastný - znamenal by obrovské riziko, že se jejich likvidace zdrží o desítky let. Jediným spolehlivým garantem vyčištění lagun je stát," míní šéf ostravského inspektorátu České inspekce životního prostředí Kamil Drabina.

Vítězslav Vlček zdůvodnil žalobu na neplatnost smluv o lagunách tím, že vláda nesplnila sliby, jež od ní dostal.  "V roce 1997 jsem nechal státu za jedinou korunu majetek v hodnotě 150 milionů. Součástí lagun jsou ochranné stěny, čistírna odpadních vod, pozemky. Do nich jsem před tím investoval a stát mi to nekompenzoval, i když to slibovali," říká Vlček.

Na Fondu národního majetku ovšem takovou argumentaci odmítají: "Pan Vlček se už při koupi Ostrama v kupní smlouvě zavázal, že sám uhradí všechny závazky, vyplývající ze starých ekologických zátěží. Podnik kupoval za 132,7 milionu korun a dostal jej tak levně právě proto, že se k němu vázaly staré ekologické škody," řekla Lucie Králová z tiskového odboru FNM.

Navíc Vlčkovi FNM odpustil poslední šestadvacetimilionovou splátku z kupní ceny za Ostramo poté, co podnik poškodila povodeň. "Podmínkou však byl závazek pana Vlčka, že se vzdá veškerých dalších nároků vůči státu," dodala Králová. Vlček to nepopírá: "Ano, podepsali jsme v dodatku ke kupní smlouvě, že k sobě s FNM nemáme závazky. Byla to asi chyba".

Ostramo stát prodal v roce 1991 Vítězslavu Vlčkovi přes protesty ostravské radnice a varování ekologů. Vlček tehdy ujišťoval, že miliardy na likvidaci starých ekologických zátěží zajistí ze zisků firmy. "Nepočítal jsem s tím, že stát zruší povinný sběr upotřebených olejů, což mě připravilo o 200 milionů ročního zisku," tvrdí dnes.

Ztrátový provoz v zastaralé továrně, jež měla neustálé potíže se svým odpadovým hospodářstvím, neudržel - v roce 1996 zastavil výrobu. Kromě lagun je třeba za několik set milionů korun vyčistit i pozemky vlastní továrny, jež jsou do hloubky prosáklé ropnými látkami. Kdo tyto práce po bankrotu firmy  zaplatí, není jasné.
Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Další z rubriky

Nejméně chutná pacientům v Bohnicích. Výtky občas řeší i ombudsman

Pacienti Psychiatrické léčebny Bohnice. Ilustrační foto

Psychiatrická nemocnice v pražských Bohnicích skončila na posledním místě v průzkumu, který hodnotí kvalitu jídel v...

ČSSD hlasuje o spolupráci s Babišem, na cestě k vládě jsou tři překážky

Předseda ČSSD Jan Hamáček po jednání předsednictva strany, kterému oznámil...

Sociální demokracie má v následujících čtyřech týdnech o pozornost postaráno. 17 683 členů ČSSD rozhoduje v referendu o...

Komunisté či Piráti si stěžují u soudu na pokuty od dohledového úřadu

Příprava volebních uren na ÚMO Plzeň 3. (6. října 2016)

Krajský soud v Brně eviduje 13 žalob, kterými se některé politické strany a hnutí brání zaplacení pokuty od dohledového...

Najdete na iDNES.cz