Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

O osudu kláštera rozhodne soud

  7:12aktualizováno  7:12
Fulnek - O osudu zchátralého fulneckého kapucínského kláštera, jemuž hrozí demolice, rozhodne soud. Více než tři sta let starý kapucínský klášter, kterému kvůli zchátralému stavu hrozí již několik roků demolice, možná ještě dostane šanci. V příštích týdnech totiž o osudu kláštera bude rozhodovat soud. Klášter je součástí konkurzní podstaty zkrachovalého výrobního družstva Redos z Hradce Králové. K vlastnictví kláštera se však hlásí také Náboženská matice.
"Soud v Hradci Králové rozhodne, zda vyjme klášter z konkurzní podstaty. Poté se bude rozhodovat o tom, komu klášter vlastně patří," řekl ředitel Náboženské matice Pavel Kluzák. Uvedl, že v posledním zápisu v pozemkové knize z roku 1946 je jako majitel kapucínského kláštera uvedena právě Náboženská matice. "Kapucíni nesměli podle své řehole nic vlastnit. Zřejmě právě proto byla majitelem kláštera Náboženská matice," uvedl Kluzák.

Na výsledek soudu čekají s napětím i fulnečtí radní. "Chtěli bychom v klášteře a na přilehlých pozemcích vybudovat kulturní a sportovní centrum," řekl starosta Fulneku Josef Rychtárik. V klášteře by podle plánů radnice byly výstavní a koncertní síň.
Starosta Rychtárik uvedl, že pokud by soud přiřkl klášter družstvu Redos, převede jej jeho likvidátor bezplatně do majetku města.

"Pokud by ale klášter získala Náboženská matice, pravděpodobně by nám jej chtěla pronajímat, což by zřejmě zastupitelstvo neschválilo," uvedl starosta. Ředitel matice Kluzák však míní, že by se obě strany dohodly. "Do záchrany kláštera bychom mohli investovat společně s městem."

Kapucínský klášter, v němž po řádových bratřích "hospodařilo" několik státních organizací, koupila v roce 1988 firma Redos a hodlala jej přestavět na hotel. Kvůli finančním problémům ale s rekonstrukcí památky vůbec nezačala.

Zničený klášter v rámci restitucí kapucíni odmítli a město se snažilo sehnat pro klášter nového majitele. Avšak kvůli nejasným majetkovým poměrům se mu to nepodařilo. Nezdarem skončilo například jednání s ostravským podnikatele Statisem Prusalisem. Odhad nákladů, za něž by bylo možné klášter opravit, se nyní pohybuje nad stem milionů korun. Podle historiků a památkářů je klášter spolu s fulneckým zámkem nejcennější památkou města.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Mladí puškaři míří do Uherského Brodu z celé země, mají široké uplatnění

Na Střední školu COPt v Uherském Brodě chodí čtyři stovky studentů, obor...

Na velký zájem o studium maturitního oboru technik–puškař na Střední škole COPt v Uherském Brodě reaguje Zlínský kraj,...

Armáda spustila nový náborový web. Chce přijmout 2 000 profesionálů

Nová podoba rekrutačního webu české armády

Česká armáda spustila novou atraktivní internetovou prezentaci pro nábor nových profesionálů i zájemce o vstup do...

Tisíce domácností zůstávají bez proudu, na jihozápadě bude dál sněžit

Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018).

Na jihozápadě Čech a na Vysočině bude v pátek trvale a místy i vydatně sněžit. Během šesti hodin může napadnout až...

Najdete na iDNES.cz