Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

O osudu Domu kultury se jedná

  7:00aktualizováno  7:00
Žďár nad Sázavou - Žďárský kulturní dům by mohl přijít o dva miliony korun, kterými na jeho provoz přispívá firma Žďas. Sdružení zajišťující chod žďárského Domu kultury se totiž rozpadlo. Pro žďárskou radnici je to důvod k zamyšlení, jakým způsobem dále zabezpečit provozování kultury ve městě.

Sérii jednání o budoucnosti Domu kultury odstartoval záměr žďárského podniku Žďas ze sdružení vystoupit. Kultura tak do budoucna přijde o dvoumilionový roční příspěvek strojírenského gigantu. Objekt, který vlastní odbory Žďasu, je místem konání mnoha společenských a kulturních akcí, nehledě na to, že pod jeho střechou se nyní konají zaplacené kurzy.

Oba zbývající členové, tedy město, které ročně přispívá stejnou částkou, a odbory Žďasu, z jejichž kapsy jde na kulturu půl milionu korun, se snaží najít nejvhodnější řešení.

Protože v tuto chvíli probíhají dílčí jednání jednotlivých subjektů a termín společné schůzky není ještě přesně znám, nechtěl žádný z členů sdružení sdělit podrobnější informace k vývoji situace.

Jak však vedení radnice naznačilo, o letošní dvoumilionový příspěvek od Žďasu by kultura přijít neměla. Mluvčí Žďasu Robert Veselý však nechtěl situaci kolem rozpadu sdružení blíže komentovat. "Je to otázka třístranného jednání, více zatím říci nelze," uvedl Veselý. Popřel však, že by vystoupení Žďasu ze sdružení souviselo s chystaným prodejem majoritního podílu podniku a s tím souvisejícím omezováním neziskových aktivit.

Žďárská místostarostka Dagmar Zvěřinová potvrdila, že město přistupuje k situace zodpovědně. "Je to záležitost velmi syrová, do jednání vstupují především ekonomické aspekty. Existuje několik variant řešení a situace se průběžně mění. Záleží teď hodně na odborech, jaký postoj zaujmou a jaké požadavky vznesou," řekla Zvěřinová.

Ze čtyř uvažovaných variant možného vývoje se radnici zdá nejschůdnější možnost ponechat kulturní dům ve správě odborů. "Město by si od odborů pronajímalo kulturák jen na jednotlivé městské akce," řekl k možnému vývoji starosta Jaromír Brychta. Město by navíc zřídilo organizaci, jež by zajišťovala kulturní činnost v souvislosti s provozem regionálního muzea a Městského divadla.

Jak doplnil tajemník radnice Jan Havlík, mezi další varianty patří vypsání výběrového řízení na zajišťovatele kultury za určitých dohodnutých podmínek. "Dále se zvažuje, že by si město objekt pronajalo se vším všudy a provozovalo jej prostřednictvím své organizace.

Poslední možností je, že by kulturu zajišťovaly svým střediskem odbory a město by se finančně podílelo. To je ovšem varianta dnes pro odbory nepřijatelná," vysvětlil Havlík. "Se všemi možnostmi byla seznámena rada, nicméně je třeba si uvědomit, že město se může rozhodovat pouze ve své třetinové váze. Teď samozřejmě nelze říci, která varianta bude přijata," dodal tajemník.

Naznačit možné řešení nechtěl ani předseda odborů Žďasu František Havlík. "Vznesené návrhy teď musí projednat jednotlivé statutární orgány. Víc konkrétní být nemůžu," řekl Havlík. "Jsme ale nadále ochotní se naším majetkem na kultuře podílet. Vždyť ji spoluprovozujeme deset let a stálo nás to spoustu prostředků," dodal předseda odborů.

Podle slov starosty se členové sdružení vynasnaží, aby byly všechny závazky spjaté s chodem objektu naplněny. "Nikdo se nemusí obávat, že by se objednaná akce nezrealizovala. Plynulý přechod je v zájmu všech," podotkl Brychta.

Stejný názor má i místostarostka. "Vnímáme to jako závažnou záležitost, ale převzetí veškerého finančního dopadu na městská bedra by vzhledem k třetinové účasti byla trochu velká rána. S tak rychlým vývojem jsme v rozpočtu nepočítali," míní Zvěřinová.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

V Česku jsou závislé stále mladší děti. Chybí pro ně ambulance

Policista při kontrole prodeje alkoholu mladistvým. Ilustrační foto

Čím dál mladší děti mají podle odborníků první zkušenosti se závislostí, ať už na návykových látkách či hraní. Do pěti...

Zeman podepsal petici proti regulaci zbraní. Chce, aby se lidé mohli bránit

Prezident Miloš Zeman při vystoupení na Žofínském fóru (23. 5. 2018)

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek podepsal petici proti regulaci zbraní. Její autoři žádají, aby zákonodárci projednali...

Poslanci přijali Metnarovo vysvětlení, proč skončil šéf rozvědky Šašek

Ministr vnitra Lubomír Metnar (vlevo) vysvětloval sněmovní komisi pro kontrolu...

Ministr vnitra Lubomír Metnar vysvětloval na uzavřeném jednání poslancům z komise pro kontrolu Úřadu pro zahraniční...

Grafton Recruitment Praha
SENIOR KONSTRUKTÉR | až 55 000 Kč!

Grafton Recruitment Praha
Středočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 55 000 Kč

Najdete na iDNES.cz