Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

O osudu Domu kultury se jedná

  7:00aktualizováno  7:00
Žďár nad Sázavou - Žďárský kulturní dům by mohl přijít o dva miliony korun, kterými na jeho provoz přispívá firma Žďas. Sdružení zajišťující chod žďárského Domu kultury se totiž rozpadlo. Pro žďárskou radnici je to důvod k zamyšlení, jakým způsobem dále zabezpečit provozování kultury ve městě.

Sérii jednání o budoucnosti Domu kultury odstartoval záměr žďárského podniku Žďas ze sdružení vystoupit. Kultura tak do budoucna přijde o dvoumilionový roční příspěvek strojírenského gigantu. Objekt, který vlastní odbory Žďasu, je místem konání mnoha společenských a kulturních akcí, nehledě na to, že pod jeho střechou se nyní konají zaplacené kurzy.

Oba zbývající členové, tedy město, které ročně přispívá stejnou částkou, a odbory Žďasu, z jejichž kapsy jde na kulturu půl milionu korun, se snaží najít nejvhodnější řešení.

Protože v tuto chvíli probíhají dílčí jednání jednotlivých subjektů a termín společné schůzky není ještě přesně znám, nechtěl žádný z členů sdružení sdělit podrobnější informace k vývoji situace.

Jak však vedení radnice naznačilo, o letošní dvoumilionový příspěvek od Žďasu by kultura přijít neměla. Mluvčí Žďasu Robert Veselý však nechtěl situaci kolem rozpadu sdružení blíže komentovat. "Je to otázka třístranného jednání, více zatím říci nelze," uvedl Veselý. Popřel však, že by vystoupení Žďasu ze sdružení souviselo s chystaným prodejem majoritního podílu podniku a s tím souvisejícím omezováním neziskových aktivit.

Žďárská místostarostka Dagmar Zvěřinová potvrdila, že město přistupuje k situace zodpovědně. "Je to záležitost velmi syrová, do jednání vstupují především ekonomické aspekty. Existuje několik variant řešení a situace se průběžně mění. Záleží teď hodně na odborech, jaký postoj zaujmou a jaké požadavky vznesou," řekla Zvěřinová.

Ze čtyř uvažovaných variant možného vývoje se radnici zdá nejschůdnější možnost ponechat kulturní dům ve správě odborů. "Město by si od odborů pronajímalo kulturák jen na jednotlivé městské akce," řekl k možnému vývoji starosta Jaromír Brychta. Město by navíc zřídilo organizaci, jež by zajišťovala kulturní činnost v souvislosti s provozem regionálního muzea a Městského divadla.

Jak doplnil tajemník radnice Jan Havlík, mezi další varianty patří vypsání výběrového řízení na zajišťovatele kultury za určitých dohodnutých podmínek. "Dále se zvažuje, že by si město objekt pronajalo se vším všudy a provozovalo jej prostřednictvím své organizace.

Poslední možností je, že by kulturu zajišťovaly svým střediskem odbory a město by se finančně podílelo. To je ovšem varianta dnes pro odbory nepřijatelná," vysvětlil Havlík. "Se všemi možnostmi byla seznámena rada, nicméně je třeba si uvědomit, že město se může rozhodovat pouze ve své třetinové váze. Teď samozřejmě nelze říci, která varianta bude přijata," dodal tajemník.

Naznačit možné řešení nechtěl ani předseda odborů Žďasu František Havlík. "Vznesené návrhy teď musí projednat jednotlivé statutární orgány. Víc konkrétní být nemůžu," řekl Havlík. "Jsme ale nadále ochotní se naším majetkem na kultuře podílet. Vždyť ji spoluprovozujeme deset let a stálo nás to spoustu prostředků," dodal předseda odborů.

Podle slov starosty se členové sdružení vynasnaží, aby byly všechny závazky spjaté s chodem objektu naplněny. "Nikdo se nemusí obávat, že by se objednaná akce nezrealizovala. Plynulý přechod je v zájmu všech," podotkl Brychta.

Stejný názor má i místostarostka. "Vnímáme to jako závažnou záležitost, ale převzetí veškerého finančního dopadu na městská bedra by vzhledem k třetinové účasti byla trochu velká rána. S tak rychlým vývojem jsme v rozpočtu nepočítali," míní Zvěřinová.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Matka pašeráka uvězněného na Novém Zélandu: Měla to být dovolená snů

Novozélandští policisté zadrželi na letišti v Auklandu dva Čechy s dvaceti...

Čtyřiačtyřicetiletý Jiří přišel loni v květnu za matkou, ať s ním letí na životní dovolenou. Z Prahy na pár dnů do...

Opilý muž stopoval v noci uprostřed dálnice D46, srazilo ho auto

Zastavit stopaři se řidičce jedoucí ze Svitav do Litomyšle nevyplatilo....

Šestačtyřicetiletého muže srazilo v sobotu časně ráno na dálnici D46 na Prostějovsku osobní auto. Muž v tmavém oblečení...

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...Najdete na iDNES.cz