Letecké záběry škod z Novojičínska a Jeseníku nad Odrou.

Letecké záběry škod z Novojičínska a Jeseníku nad Odrou. | foto: Petr Žižka, MF DNES

O oranžových růžích a Velrybáři aneb kdy politiky zajímají životy

  • 6
Něco je špatně. Politici se přebíjejí, kdo dá víc vytopeným obcím. ODS dá milion, ČSSD dva. Koupíme za ně holinky, vysoušeče, jídlo, postavíme domy. Potud v pořádku. Ale proč jsme za jedenáct let dokázali postavit jen jeden, navíc zkušební, systém včasné výstrahy za pár set tisíc?

Předem se sluší přiznat, že jsem se politiků neptal, co proti náhlým záplavám dříve dělali. Podobné povodně, které před pár týdny "nikdo nečekal", totiž spláchly Olešnici v Orlických horách už před jedenácti lety. A mě nezajímá, že "za absenci výstražných systémů může někdo jiný" nebo "proč to nešlo postavit".

To, vážení politici, jeďte vyprávět příbuzným mrtvých, kteří se o vodě dozvěděli na poslední chvíli. Řekněte jim to z očí do očí. Třeba blízkým dvou bratrů, co v Jeseníku nad Odrou zachraňovali svou matku. Voda je pak uvěznila v pokoji, z nějž už nebylo úniku. Stačily možná desítky sekund...

SMS MŮŽE ZACHRÁNIT ŽIVOTY...

...chybí ale peníze i zájem o výstražné systémy.

Olešnický výstražný systém tvoří měřiče srážek a počítač, který v případě vytrvalého či intenzivního deště pošle varovnou esemesku starostce, zastupitelům a hasičům. Na říčce Olešce srážkoměry doplňuje hladinoměr. Podobná zařízení se podle meteorologů dají pořídit do dvou set tisíc, záleží na složitosti povodí.

Ale prý chybějí lidi. A peníze.

Ať se na mě nikdo nezlobí, ale argument, že "chybějí peníze" mě rozhodně v klidu nenechává. Jen za tři miliony, jejichž uvolnění velmi rychle po povodních oznámily ODS a ČSSD, šlo výstražným systémem ochránit nejméně patnáct obcí.

Tím to nekončí. Třeba ČSSD se před volbami do europarlamentu chlubila, že rozdala už sto tisíc oranžových růží. No páni. Nemám tušení, kolik uspořili na množstevní slevě. Ale i kdyby za každou květinu platili pětinu toho, co jsem nedávno dal za růže kolegyni k narozeninám, stačilo by to na dalších šest sledovacích systémů.

Kdyby zase ODS poradila tajemnému Velrybáři v Ústeckém kraji, aby jí místo nákupu nových straníků před kongresem dal transparentní sponzorský dar, mohla nakoupit výstražné systémy pro dalších pár obcí.

A nebo to úplně klidně mohlo jít z daní, z rozpočtu. Však strany nemálo svých peněz (ve formě příspěvků za hlasy) právě z daní dostávají.

Pravda: s určitou dávkou shovívavosti lze říci, že tolik náhlých smrtících povodní přece jen dříve nebylo. A tak jsme se nějakou prevencí poměrně logicky tolik nezabývali. Ale pokud má být v budoucnu něco jinak, nesmějí se politici zastavit u zpětných finančních náplastí pro oběti. Musí hledat cestu, jak obětem předejít.

Výstavba sítě včasného varování nebude jednoduchá. Jeseník nad Odrou, který současné povodně odnesl nejhůře, by ani nebyl mezi stovkou vytipovaných míst, kde je ochrana potřeba, říká klimatolog Radim Tolasz. Voda je nepředvídatelná.

Je taky potřeba vymyslet financování systému, vyčlenit zdroje na jeho provoz a údržbu. Nebo hledat, jak jejich výstavbu a provoz zefektivnit a zlevnit. Ale od hledání řešení si vás, politici, platíme. A tady máte dobrou příležitost ukázat, že to není tak nadarmo, jak mnozí často soudí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video