Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

O nominaci na ombudsmana jsem si neřekl, říká Zahradník. Ani ji prý nečekal

  19:04aktualizováno  19:04
"Příležitost stát se prezidentským kandidátem na ombudsmana jsem nečekal," řekl bývalý jihočeský hejtman Jan Zahradník v rozhovoru pro Rádio Česko. Podle něj se ale taková nabídka nedá odmítnout a je připraven se vzdát všech funkcí, které jsou s výkonem ochránce práv v rozporu. Má připraveno i několik změn, které chce v případě zvolení prosadit.

Prezidentský kandidát na ombudsmana Jan Zahradník (ODS)

Úterní kolo volby ombudsmana budou s napětím sledovat čtyři kandidáti. Chybět mezi nimi nebude ani Jan Zahradník. Občanskodemokratického kandidáta a bývalého hejtmana jižních Čech nominoval asi před dvěma týdny prezident Václav Klaus spolu s bývalým disidentem Johnem Bokem. Oproti němu byla však nominace pro Zahradníka velkým překvapením.

"Návrh mě velice zaskočil. Byl předmětem celovíkendového přemýšlení, nemohl jsem ji samozřejmě odmítnout. Žádné dopisy jsem ale nepsal, ani jedinkrát jsem se o tom při rozhovoru s panem prezidentem nezmínil," komentoval svou nominaci Zahradník. "To, že jsem kandidát prezidenta republiky, je pro mě nesmírnou hodnotou na celý život a já si ji nesmírně vážím," dodal.

PLÁNY V ÚŘADU

V případě zvolení by Jan Zahradník prosazoval:

1) Ještě více přiblížit funkci občanům a veřejné správě na úrovni krajů a obcí
2) Podněty, které jsou z podmínek zákona vráceny, by měly být doloženy radou, podle které by se lidé mohli řídit
3) Předpokládatelnost rozhodnutí u podobných soudních případů

Své šance vidí při úterní volbě vyrovnané. "Mluvil už jsem se svými kolegy z jihočeské ODS. Řekl jsem jim, že když mi dají hlas, neudělají špatně," řekl bývalý hejtman.

Přiznává však, že proti němu stojí silný kandidát, na kterého ho upozorňovali už jeho kolegové. Bývalý ústavní soudce Pavel Varvařovský získal minulou středu podporu koaličních lídrů. Ti v úterní volbě doporučí svým poslancům, aby podpořili právě jeho. V dolní komoře má přitom vládní koalice pohodlnou většinu.

Podle Jana Zahradníka je současné právní ukotvení úřadu veřejného ochránce práv dostatečné, a není tedy potřeba, aby měl své místo v ústavě. To už dříve navrhovala například bývalá zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová a Anna Šabatová. (více o zasazení instituce ombudsmana čtěte zde)

"Myslím si, že pravomoce jsou jasně definované zákonem a není třeba, aby měly zákonodárnou iniciativu," uvedl Zahradník. Podle něj do instituce vtiskl důležitou tvář první ombudsman Otakar Motejl. Nyní je potřeba najít vhodného nástupce, který bude moci v jeho dobrém odkazu pokračovat.

V případě, že by Zahradník získal potřebnou podporu a stal se novým veřejným ochráncem práv, bude se muset zbavit některých funkcí, jež jsou v rozporu s výkonem úřadu ombudsmana. Konkrétně členství ve zhruba šesti dozorčích správních radách, mezi nimi například Jihočeské letiště a.s., Euroregion Šumava nebo Regionální rozvojová agentura RERA a.s.

DALŠÍ POKUS ZVOLIT OMBUDSMANA

Poslanci se k dalšímu kolu volby ombudsmana sejdou 7. září na mimořádné schůzi. Nového veřejného ochránce práv bude Sněmovna vybírat ze čtyř kandidátů. Senát navrhuje bývalého ústavního soudce Pavla Varvařovského a předsedu pražské židovské obce Františka Bányaie. Prezident Václav Klaus vybral bývalého jihočeského hejtmana Jana Zahradníka (ODS) a politického aktivistu Johna Boka.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Policie může na Babiše a Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě a další sníh

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Sledujte Zprávy iDnes.tv. Uvidíte hřímajícího Babiše a sprostého Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě, uzavřeném do...

Fenomén Sobotka. Doma ve Vrchlabí ho do Senátu vybralo 90 procent voličů

Kandidát do Senátu za Trutnovsko Jan Sobotka (STAN) odevzdal svůj hlas ve...

Popularita vrchlabského starosty v jeho městě takřka nezná mezí. Potvrdily to senátní volby, v nichž Jan Sobotka ve...

Mladí puškaři míří do Uherského Brodu z celé země, mají široké uplatnění

Na Střední školu COPt v Uherském Brodě chodí čtyři stovky studentů, obor...

Na velký zájem o studium maturitního oboru technik–puškař na Střední škole COPt v Uherském Brodě reaguje Zlínský kraj,...

Najdete na iDNES.cz