Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

O lístky na českou návštěvu papeže už požádalo sto tisíc lidí

  11:10aktualizováno  13:49
Přípravy na návštěvu papeže Benedikta XVI. vrcholí. O vstupenku na mše v Brně a Staré Boleslavi už požádalo přes sto tisíc věřících. Lidé by se na bohoslužbu měli dostat i na poslední chvíli. Papeže dopraví z Prahy do Brna armádní letadlo, na jeho bezpečnost dohlédnou tři stovky lidí z ochranky.

Svatý otec přiletí do země italským letadlem. "Z Prahy do Brna a zpět a z Prahy do Vatikánu poletí návštěva zvláštními letadly české armádní letky. Je to logisticky i bezpečnostně nejvýhodnější. Do Boleslavi letadlo nevyužijeme, je to příliš blízko," sdělil Jindřich Forejt, ředitel protokolu Pražského hradu, který návštěvu papeže spoluorganizuje.

Jak se bude mluvit

Pro oficiální části návštěvy byl zvolen anglický jazyk. S papežem budou anglicky mluvit zástupci české kulturní společnosti i akademické obce. Angličtina zazní i při setkání s věřícími.
"Zvolili jsme ji proto, že se jí učí většina mladé populace i akademiků, zatímco němčinu už nikdo nezná, je to tedy čistě praktický důvod," uvedl biskup Václav Malý.
Bohoslužby odslouží svatý otec v latině i italštině. "Část mše bude již tradičně v latině, je to zvyk. Zazní pak i italština, tedy neoficiální jazyk," dodal Malý. Prezident bude s papežem mluvit v němčině, v němčině Benedikta XVI. uvítá i biskup Malý.

Stát se postará i o ubytování Benedikta XVI. "V souladu s tradicí svatý otec nevyužije nabídku ubytování ve státní rezidenci České republiky, s ohledem na bezpečnost ale nemůžeme říci, kde přesně bude bydlet. Veškeré ubytování návštěvy hradí plně stát," dodal Forejt.

Biskup Václav Malý na tiskové konferenci vtipkoval, že bohoslužeb se zúčastní více lidí, než přišlo na americkou popovou zpěvačku Madonnu. Na její koncert na pražském Chodově přišlo na 40 tisíc zájemců.

"Pozvali jsme i křesťany ze sousedících zemí, oslovili jsme diecéze z Polska, Slovenska, Německa i z Rakouska. Zda to přijmou, zatím netušíme. S příjezdem cizinců ale počítáme," vzkázal Malý.

Více než měsíc před návštěvou církevní organizace rozdávají místenky na bohoslužby. "Doposud lidé  projevili zájem o 75 tisíc místenek na brněnskou mši a přes 35 tisíc na mši ve Staré Boleslavi a věřím, že počet lístků ještě poroste," řekl arcibiskup Jan Graubner.

V Brně s papežem odslouží mši několik stovek kněží, ve Staré Boleslavi počítají církevní hodnostáři s menším počtem, přesné číslo však neuvedli.

"Přineste si nápoje i židli"

Lidé si mohou na bohoslužbu přinést nápoje či občerstvení, arcibiskup Graubner doporučil starším vzít si na místo stoličku. "Zájemci o místenku se mohou stále hlásit na jednotlivých církevních farnostech, které požadavky odešlou na biskupství," zopakoval Malý.

Organizátoři ubezpečili, že na mši se lidé dostanou i bez místenky. Do blízkosti svatého otce se však nedostanou. "Prostor je rozdělen z bezpečnostních důvodů na sektory. Ten, kdo přijde na poslední chvíli, se již nedostane dopředu. Ale všude budou velké obrazovky, každý by měl být zapojen a měl by dobře vidět," ujistil arcibiskup Graubner.

Návštěvu nebudou provázet žádná nadstandardní bezpečnostní opatření. "Bezpečnost bude výrazně posílena zejména na mších v Brně a ve Staré Boleslavi. V žádném případě nebudeme zakazovat lidem vnášet si své věci, které budou potřebovat, jako jsou tekutiny, potraviny a podobně," řekl Lubomír Kvíčala, ředitel Útvaru pro ochranu ústavních činitelů Policie České republiky.

Dopravní omezení

Praha
* žádné dopravní uzavírky
* krátkodobá omezení pouze po dobu průjezdu kolon
Brno
* uzavřen úsek dálnice u letiště
Stará Boleslav
* vjezd do města bude povolen pouze s průjezdním povolením,
ostatní vozidla odkloní

Osobní prohlídky podle něj čekají na účastníky mší pouze na vybraných místech a policie na prohlídky předem upozorní. Zakázány budou jen zbraně a předměty, které by mohly být jako zbraně použity.

"Na bezpečnost a dopravní opatření dohlédnou policisté z regionů," dodal Kvíčala, přesný počet ale nezmínil.

Benedikt XVI. přijede na návštěvu do České republiky 26. září a zůstane do neděle 28. září.

"Svatý otec přijal pozvání prezidenta i církve, je to tedy státní návštěva i návštěva pastorační. Naposledy naši zemi navštívil papež v roce 1997. Prezident se s papežem Benediktem XVI. setkal již několikrát, naposledy počátkem května letošního roku na své návštěvě ve Vatikánu," shrnul na dnešní tiskové konferenci vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Jiří Weigl.

Hradní kancléř ani arcibiskup nesdělili, kolik bude návštěva papeže celkem stát. Ministerstvo zahraničí uvedlo, že vláda vyčlenila na zorganizování návštěvy 9,9 milionu korun. Na její přípravě se podle Weigla podílejí stát, církev, policie, krajské a městské samosprávy.

Bude se mluvit o Smlouvě s Vatikánem?

Jednání o smlouvě mezi Českou republikou a Vatikánem při návštěvě papeže Benedikta XVI. v protokolu připraveno není. Je však možné, že se tématu dotknou při svém setkání vatikánský státní sekretář kardinál Tarcisio Bertone a premiér Jan Fischer. "Není připraven žádný protokol o tématech, o kterých by se ti dva měli bavit. O čem budou hovořit, je záležitost jejich volby. Nejde o politické jednání, jde především o zdvořilostní návštěvu, uvedl arcibiskup Jan Graubner. Česko patří mezi několik málo evropských zemí, které zatím smlouvu s Vatikánem neuzavřely. O jejím návrhu už se před lety bez úspěchu jednalo v parlamentu a na ratifikaci stále čeká.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Prezidentští kandidáti v debatě „plavali“ v jednoduchém kvízu o obraně

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Kolik má česká armáda profesionálních vojáků, jaký je roční rozpočet na obranu nebo která země vstoupila do NATO jako...

Kocumová s Baxou opouštějí Změnu, vadí jim Korytářovy názory

Lídr Změny Zuzana Kocumová.

Jan Korytář obhájil pozici lídra i do dalších komunálních voleb, liberecké hnutí Změna, kterou vede, tím ale přišlo o...

Babička unesených dětí promluvila, jejich rodičům neodpustí

Rodiče děti unesli ze strakonického dětského centra při povolených návštěvách.

Ten večer zazvonil dvaasedmdesátileté Eulálii Slobodové v bytě v Banské Bystrici mobil a ona ve vteřině věděla, kdo...Najdete na iDNES.cz