Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

O křesla v čele krajů přišli, ale ODS se o ně dobře postarala

  0:09aktualizováno  0:09
Čtyři měsíce po krajských volbách se ukazuje, jak se ODS dokáže postarat o své zasloužilé členy, kteří v regionech neuspěli. Kromě někdejších hejtmanů získávají ve státní správě místa i méně viditelní krajští politici – bývalí hejtmanští náměstci a radní.

Radim Zika se stal novým šéfem Pozemkového fondu, vybral si ho ministr Gandalovič. | foto: MF DNES

Když Jiří Kalista před pár lety kandidoval do plzeňského zastupitelstva za ODS, prezentoval se jako ekolog – a ve funkci náměstka hejtmana dostal na starost regionální rozvoj a zemědělství.

Loňské volby však dopadly pro jeho stranu špatně a Kalista místo neobhájil. Našlo se pro něj nové, i když se tam poznatky z ekologie uplatní stěží. Kalista se stal náměstkem generálního ředitele Vězeňské služby. Rozhoduje o financích českých věznic.

Od krajských voleb uběhly teprve čtyři měsíce a ve státní správě se už vytvořila řada míst pro lokální politiky z ODS. Nové funkce nezískali jen někdejší hejtmani, ale i další, dnes už bývalé krajské špičky.

Záleželo ovšem na tom, jak jsou pro stranu důležití. Tak třeba dva bývalí politici z Liberecka: někdejší hejtman Petr Skokan a jeho náměstek Radim Zika.

Zatímco ten první se nyní musí uživit sám, druhý dostal "lano" od ministra zemědělství Petra Gandaloviče a stal se šéfem Pozemkového fondu. "Radim Zika je v hlavním proudu, já ne," vysvětluje si to Skokan.

Zika však tvrdí, že jeho nová pozice není žádná trafika. "Dělal jsem náměstka pro rozvoj venkova, a tak mě ministr Gandalovič oslovil, jestli bych do toho nešel. Pozemkový fond rozhodně není místem, kde se nic nedělá," uvedl Zika.

O své lidi se stará i ČSSD

Nová místa získali vedle Kalisty a Ziky i další bývalí krajští radní a náměstkové. Vilém Žák, který dělal zástupce hejtmana ve středních Čechách, se stal šéfporadcem ministra Gandaloviče.

Čtyři další lokální politici získali nově zřízenou pozici zmocněnce pro stavbu různých dálnic a rychlostních silnic. Jde o velmi lukrativní místo. Zmocněnci budou prakticky jen sledovat, jak se Ředitelství silnic a dálnic snaží vyjednávat s majiteli dotčených pozemků a různými úřady. Pokud budou "koordinovat" na plný úvazek, dostanou podle předběžné domluvy až kolem 50 tisíc měsíčně.

"Spíš než peníze je pro mě důležité to, že budu moci jednat přímo s vládou," tvrdí například bývalý náměstek jihomoravského hejtmana Milan Venclík, který dnes zastává pozici řadového radního.

První místopředseda ODS David Vodrážka na zaměstnávání neúspěšných lokálních politiků nevidí nic špatného.  "Může to vypadat, že naši straničtí kolegové získali trafiku. Ale tak tomu není. Ti lidé jsou především zkušenými manažery, kteří umějí jednat s lidmi a mají zkušenosti se státní správou. Byla by chyba je ztratit," řekl první místopředseda ODS David Vodrážka.

Svých "prověřených" se nezbavuje žádná strana. Stejně se chová i ČSSD, která zase po loňských krajských volbách dosadila na uvolněná místa mnoho svých zasloužilých členů. Souvisí to i s tím, že si vedení každé strany musí zajistit podporu regionálních politiků, aby se samo udrželo u moci.

Z funkce do funkce

Co dělají bývalí hejtmani

Evžen Tošenovský (Moravskoslezský kraj) – kandidát na europoslance za ODS

Petr Bendl (Středočeský kraj) – ministr dopravy

Ivo Toman (Pardubický kraj) – zmocněnec ministerstva dopravy

Ivan Kosatík (Olomoucký kraj) a Libor Lukáš (Zlínský kraj)
– náměstkové hejtmana

Stanislav Juránek (Jihomoravský kraj, KDU-ČSL) – ředitel brněnské pobočky Státního zemědělského intervenčního fonduHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Obliba konopí roste mezi seniory, počet mladých uživatelů se stabilizoval

(Ilustrační snímek)

Během posledních pěti let v Česku výrazně přibylo rizikových uživatelů konopí. Statistická čísla ale tentokrát neženou...

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

Soutěž: Buďte krásný Ježíšek!
Soutěž: Buďte krásný Ježíšek!

Losujeme 3 kosmetické taštičky za vánoční tipNajdete na iDNES.cz