Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

O kostel má zájem rytířský řád

  12:32aktualizováno  12:32
Nové Město - Kolem barokního kostela svaté Kateřiny, který coby unikátní památka dlouhá léta chátral, je v poslední době rušno. O revitalizaci Kateřinské zahrady a obnovu kostela usiluje občanské sdružení Dvojka sobě. Zájem o pronájem bývalého církevního objektu, který dnes patří městu, projevil také řád Bratří domu paní Marie v Jeruzalémě. Detailní způsob financování rekonstrukce však zatím nemá ani jedna strana.

Rytířský řád, v jehož konstituci je například pomoc nemocným, spravuje v Evropě 150 nemocnic, lázní, hospiců a podobných zařízení. V Praze ale nevlastní žádný církevní objekt. "Kostel by měl sloužit jako duchovní zázemí pro lidi z přilehlé nemocnice," řekl sekretář velmistra řádu Rátz.

Předseda sdružení Dvojka sobě Ivo Slavík však namítá, že tento záměr je neslučitelný s jejich koncepcí. Podle ní by chrám sloužil jako reprezentativní koncertní síň , v zahradě by vystavovali umělci, konaly by se přednášky a společenská setkání. "V silně sekularizované společnosti na prahu třetího tisíciletí se mi se zdá nevhodné upřednostňovat minoritní církevní řád, a omezit tak širší využití pro veřejnost," míní Slavík.

Podle magistrátní koordinátory pro církve Věry Homoláčové se však církev spolupráci při využívání kostela pro kulturní účely nebrání. "Je pouze potřeba najít zlatou střední cestu," sdělila.

Radní pro oblast kultury a církví Igor Němec je příznivcem sakrálního využití významné památky. "Podle mého osobního názoru by měl tak význačný kostel sloužit bohoslužebným účelům," míní Němec. Podle něj je předpokladem rozumný způsob financování jeho obnovy.

Chrám byl odsvěcen již v období josefínských reforem. Dnes je stavba, na které se podepsal špičkový architekt Dienzenhofer, v dezolátním stavu. "Interiér je silně napadený dřevomorkou. Ta ohrožuje i překrásný hlavní oltář, který je jediný zrekonstruován," poznamenala Homoláčová. 

Při financování rekonstrukce si občanské sdružení slibuje podporu hlavně soukromých investorů. "Jednáme s představiteli mezinárodní hotelové sítě a dalšími velkými společnostmi se sídlem v Praze 2," uvedl Slavík. Věra Homoláčová připouští, že pokud by objekt připadl rytířskému řádu, podíl města na jeho obnově by musel být značný. Rozhodnutí by mělo přinést středeční jednání všech stran.

Prostory bývalého kostela svaté Kateřiny by se měly stát, podobně jako kostel sv. Šimona a Judy, koncertní síní. (16. srpna 2001)

Prostory bývalého kostela svaté Kateřiny by se měly stát, podobně jako kostel sv. Šimona a Judy, koncertní síní. (16. srpna 2001)

Kostel svaté Kateřiny na Novém Městě má zvláštní osud. Před čtvrtstoletím se uvažovalo o přestavbě celého areálu na nahrávací studio, v 90. letech zde chtěli radní zbudovat zrcadlové divadlo, v poslední době tady studenti Karlovy univerzity slavili majáles.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

USA otevřely ambasádu v Jeruzalémě, při střelbě v Gaze umírali Palestinci

Při nepokojích na hranicích Izraele a Gazy zemřely desítky Palestinců. (14....

Střelba izraelských bezpečnostních sil na protestující Palestince v Pásmu Gazy si vyžádala 58 mrtvých. Dalších nejméně...

Další z rubriky

Evropa musí chránit hranice, napsal Poche. Ovčáček mu vytkl názor na Izrael

Miroslav Poche na sjezdu ČSSD v Brně (10. března 2017)

Jediný způsob, jak se může Evropa chránit před migrační krizí, je efektivní ochrana její vnější hranice a stabilizování...

Českem projede konvoj americké armády, celkem tisíc vojáků a 400 vozidel

Průjezd americko-britského vojenského konvoje Českem (26. března 2017).

Českou republikou příští týden projede konvoj americké armády. Ten bude čítat zhruba 400 vozidel a celkem 1 000 vojáků....

Na severu Čech už bouří. Výstraha meteorologů platí pro celé Česko

Jiří Kouřil bouřky fotí, sleduje jejich vývoj, jak se chovají, kudy jdou a jaké...

Meteorologové rozšířili výstrahu před silnými bouřkami, které se už nyní vyskytují na severu Čech a během odpoledne...

Najdete na iDNES.cz