Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

O kolik vzroste nájemné bez regulace?

  8:43aktualizováno  8:43
Praha - V Praze jsou tisíce volných bytů, tvrdí majitelé domů. To zabrání podle nich razantnímu zvýšení nájmů, kterým vyhrožují někteří politici, i černému obchodu s byty. Za pražský byt, jehož hodnota činí milion korun, by nájemník mohl platit měsíčně méně než osm tisíc korun. A to v případě, kterého se většina lidí naopak obává - že by stát přestal nájemné regulovat a platily by se tržní ceny.

Tvrdí to Občanské sdružení majitelů domů, které prosazuje právě tržní ceny nájmů.

"V Praze je přes šedesát tisíc volných bytů, v nichž není nikdo hlášen. Z toho jen ve čtyřech tisících jsou tak špatné podmínky, že se v nich nedá bydlet. Navíc ministerstvo pro místní rozvoj odhaduje, že dvacet tisíc bytů pronajímají jejich uživatelé nelegálně," odhaduje Libor Dellin ze sdružení majitelů domů počet potenciálně volných bytů. 

Ten je tak vysoký, že zájemci mají šanci si vždy relativně laciný byt sehnat. Proto i majitelé domů musí ceny držet na přijatelné úrovni.

S tím však nesouhlasí pražský radní Zdeněk Kovářík, který se zabývá bytovou politikou. "Tato čísla vycházejí ze sčítání lidu a příliš neodpovídají skutečnosti," zpochybnil Kovářík statistické šetření. Tvrdí, že v takzvaně volných bytech žijí lidé, kteří tam nemají trvalé bydliště, tedy cizinci nebo obyvatelé z jiných míst republiky. "Bytů nadbytek není. Není ale ani jejich kritický nedostatek," dodal radní.

Bytů je snad dost, ale jsou dostupné?
Podle majitelů domů krizi a pocit nedostatku bydlení vytváří uměle vláda a sami úředníci, kteří navíc straší obyvatele, že po deregulaci nájmů budou majitelé nemovitostí chtít horentní sumy.

"Bytů je asi dostatek, ale není jich dost pro ty, kteří si ze svých příjmů nemohou dovolit byt koupit nebo platit vysoké nájemné. Přikláním se však k tomu, že v průběhu dvou let by se měly nájmy deregulovat," uvedl poslanec ČSSD Karel Šplíchal. "Sám jsem získal dům v restituci, takže vím, jaké jsou náklady na různé opravy," dodal poslanec s tím, že právě uvnitř jeho strany jsou na rychlost deregulace a vývoj cen různé názory.

"Nemůžeme chtít víc, než dovolí trh," uvedl místopředseda sdružení Tomislav Šimeček. V současné době však podle nich určuje ceny nájmů spíše černý trh.
Radní Kovářík připustil, že teprve tržní prostředí by ukázalo, kolik je bytů v Praze skutečně třeba. Ani on se nedomnívá, že by si majitelé domů mohli dovolit šponovat ceny příliš vysoko. "Nikdo by jejich nabídku nepřijal," řekl. 

Kdo využívá regulované nájmy?
Limitované nájmy nyní způsobují, že poptávka po obecních bytech je příliš velká a město nemá dostatek bytů na uspokojení sociálně slabých obyvatel. Sdružení majitelů domů však v této souvislosti namítá: "Byty s regulovaným nájmem mají být pro obyvatele se sociálními problémy, přitom v nich bydlí ministr Lachnit nebo poslanec Křeček a další dobře postavení úředníci," uvedl Šimeček.

Kovářík tvrdí, že politici nemají naději získat obecní byt, zároveň i on připouští, že s úředníky je to jiné: "Pokud jsou nezbytní pro chod města, pak získají nájemní smlouvu na dobu určitou, tedy na dobu, po kterou  pro radnici pracují."

Dosvědčují to i kauzy přidělování bytů v Praze 1, z nichž plyne, že v sociálních bytech žijí úředníci nebo lidé, kteří je získali za podivných okolností.

Slib, že ceny za bydlení nevzrostou, opírají majitelé domů o zkušenost při pronájmu nebytových prostor. "Ceny za jejich pronájem poklesly někde až na třetinu. To samé se dá očekávat i u bytů," domnívá se Libor Dellin.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Noste si léky z domova, vyzývají pacienty nemocnice. Nemají na to právo

(Ilustrační snímek)

České nemocnice po pacientech chtějí, aby si nosili z domova vlastní léky nebo zdravotní pomůcky. Taková praxe přitom...

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...

Zeman přijal ministerské kandidáty. S Plagou řešil inkluzi, s Milkem kanál

Kandidát na ministra školství Robert Plaga (ANO) po schůzce s prezidentem...

Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech přijal další tři kandidáty na ministry. Přijel za ním adept na ministra...Najdete na iDNES.cz