Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

O Grebeníčkovi rozhodují komunisté

  0:01aktualizováno  0:01
O tom, zda bývalý vyšetřovatel komunistické tajné policie (StB) Alois Grebeníček, obžalovaný za mučení politických vězňů, skončí ve vězení, rozhodují zase bývalí komunisté nebo lidé úzce spjatí s bývalým totalitním režimem.

Grebeníček, otec předsedy KSČM, už šest let nechodí k soudu a prochází mu to. Když dostane obsílku k soudu, nechá se prohlásit za nemocného. Když neonemocní on, onemocní advokát.

Soudkyně, která Grebeníčkovu "docházku" šest let toleruje, je bývalou členkou KSČ. Jiří Brož, úředník ministerstva spravedlnosti, který kontroluje, zda v kauze nejsou průtahy, je bývalým šéfem stranické buňky na ministerstvu spravedlnosti - v komunistické hantýrce se funkce jmenovala "předseda základní organizace KSČ".

A do případu významně zasáhl i lékař Alois Tichý, který vypracoval zdravotní posudek, podle nějž je Grebeníček tak nemocný, že nesmí k soudu - případ zdržel asi o rok. Sám Tichý je přitom současně souzen za to, že na objednávku komunistické tajné policie zavřel v 80. letech do karantény disidenta pod záminkou, že má žloutenku.

"Ukazuje se, že je tu určité spiknutí osob spjatých s komunistickou minulostí, kteří nyní pomáhají svým soudruhům k tomu, aby na ně spravedlnost nedosáhla," říká předseda Konfederace politických vězňů Stanislav Drobný.

Šéf odboru dohledu ministerstva spravedlnosti Jiří Brož však tvrdí, že o podjatosti nemůže být řeč: "I když jsem byl před patnácti lety v KSČ, necítím se v této věci podjatý kvůli Grebeníčkovi ani kvůli tomu, že jeho syn je předsedou KSČM." Postup své kolegyně z okresního soudu hájí: "Průtahy nejsou zaviněny nečinností soudu," tvrdí už šest let.

Přitom minimálně v jednom případě spor zdržela sama Veselá když spis poslala zbytečně ke krajskému soudu. Důkaz, že v jiných případech je možné soudit rychle, přitom existuje: Grebeníčkův kolega, vyšetřovatel Vladimír Zavadilík, už byl pravomocně odsouzen. Oba přitom byli obžalováni současně.

O tom, že by soudce s komunistickou minulostí neměl soudit komunistické zločiny, neuvažuje ani Veselá, ani její nadřízená, předsedkyně okresního soudu Marie Chmelařová. "Je soudkyní okresního soudu, má mandát, aby o věci rozhodovala. Nemohu to zpochybňovat," prohlásila Chmelařová.

Existují však i jiné názory: "O zločinech komunismu by měli rozhodovat ti, kteří nebyli s komunistickým režimem spjati. Vyplývá to z podstaty principu nezávislosti," říká soudce Ústavního soudu Vojtěch Cepl. Ministra spravedlnosti Pavla Rychetského se nepodařilo zastihnout, aby se mohl k případu vyjádřit. 

Kdo a jak rozhoduje o případu Grebeníček:

 lékař Alois Tichý - zpracoval zdravotní posudek na Grebeníčka, z nějž vyplývalo, že jeho zdravotní stav je mimořádně špatný. Soud se pak téměř rok nekonal. Tichý zavřel na podnět StB v osmdesátých letech do karantény disidenta, dnes se za to zodpovídá před soudem.

• soudkyně Radomíra Veselá - šest let toleruje Grebeníčkovu "docházku" k soudu. Před rokem 1989 byla členkou KSČ.

• Jiří Brož - vedoucí odboru dohledu ministerstva spravedlnosti - dohlíží, zda nejsou v případu průtahy. Před rokem 1989 byl předsedou ZO KSČ na ministerstvu spravedlnosti. Nikdy proti průtahům v kauze nezasáhl.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

Most rozšířil zákaz pití alkoholu venku, lidé si to prosadili peticí

Kolemjdoucí oba muže v obavách obcházeli obloukem.

Most rozšířil seznam míst, kde je vyhláškou zakázáno pití alkoholu na veřejnosti, o lokalitu Zahražany. Město reagovalo...

Jermanová složila mandát, při odchodu dala Kalouskovi svůj zelený svetřík

Petr Gazdík a Jaroslava Jermanová během zasedání Poslanecké sněmovny (12. února...

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová z hnutí ANO se v pátek vzdala poslaneckého mandátu, aby se mohla plně...

V Bílém domě jsem žádné obtěžování nezažila, řekla k aféře Hašková Coolidge

Eliška Hašková Coolidge v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel.

Spojenými státy zmítají v posledním měsíci skandály celebrit i politiků, nařčených ze sexuálního násilí či obtěžování....Najdete na iDNES.cz