Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

O etice na plzeňské univerzitě budou rozhodovat její vlastní akademici

  14:58aktualizováno  14:58
Do etické komise, která by měla odpovědět na otázku, co na plzeňských právech neodpovídalo mravním hodnotám, nechce téměř nikdo zasednout. Většina oslovených akademiků mimo Západočeskou univerzitu účast v komisi odřekla. O situaci na plzeňských právech tak budou rozhodovat převážně lidé, kteří jsou se Západočeskou univerzitou spojení.

Rektor Západočeské univerzity Josef Průša (na snímku) předpokládal, že v komisi zasednou externí akademici. Ti ale většinou odmítli. | foto: ČTK

Rektor Západočeské univerzity Josef Průša předpokládal, že komisi z většiny obsadí externí akademické kapacity. Vážení akademici by zajistili zcela nezávislý posudek. Někteří oslovení ale odmítli v komisi zasednout.

Tři z pěti posuzovatelů tak nakonec budou zástupci Západočeské univerzity. Doplní je akademik z univerzity v Olomouci a jeden z akademie věd. Jména členů Západočeská univerzita zatím chrání. Verdikt by měla komise vynést do konce července.

V nejbližších dnech se rektor začne zabývat případy adeptů na odebrání titulu, kteří se už ohradili proti zahájení správního řízení. Dosud problematickým absolventům práv rozeslal rektor na šedesátku oznámení o záměru tituly odebrat.

A čím se hříšníci brání? "Hlavní jejich námitka je to, že se správní řád nevztahuje na vysoké školy," uvedl Průša. V případě, že by první námitka nezabrala, mají podle Průši další obrannou strategii. V odpovědích rektorovi tvrdí, že diplom není osvědčení, ale doklad a v takovém případě je na odebrání jeden rok, takže už je věc promlčená.

Hříšníci se brání

Oslovení absolventi podle Průšových slov argumentují i tím, že by se odebráním titulů mohl rektor dopustit trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele.

"Při rozhodnutí o odebrání titulu musím mít u dotyčného jistotu na 101 procent," podotkl Průša s tím, že nechce strávit zbytek života ve vězení. Univerzita podle něj vychází z názoru ministerstva školství, podle jehož právních analýz tituly je možné odebrat, "Ale u soudu nemohu samozřejmě argumentovat názorem ministerstva. Jdu skutečně s kůží na trh," dodal Průša.

Univerzita zahájila správní řízení s devíti držiteli titulu Ph.D., sedmi bakaláři a 44 magistry. Ve stanovené lhůtě 14 dnů zareagovali už všichni absolventi doktorského studia i bakaláři a také zatím deset magistrů.

O tituly mohou přijít i držitelé titulů JUDr. U nich ještě zbývá prověřit rigorózní práce. Proto je ZČU poslala do Brna k prověření systémem na odhalování plagiátů.

Rektor zatím nedokáže odhadnout, kolika absolventům bude titul skutečně odebrán. Mezi hříšníky jsou i ti, jimž nestihla škola vydat diplom, například poslanec Marek Benda. V takových případech budou informováni, že už ho nedostanou.

Univerzita podle Průši uvedla oficiální jména viníků kauzy, v případě absolventů mlčí. "Člověk je vinen, až ho označí soud," řekl Průša. Podle něj by bylo pro ZČU drahé, kdyby jména zveřejnila, vzhledem k možným soudním sporům.

Z problematických absolventů dosud ZČU zažalovala jen chomutovská primátorka Ivana Řápková. Kauza plzeňských práv stála dosud univerzitu téměř milion korun za různé právní posudky, také ze své rezervy poskytla právnické fakultě částku 1,8 milionu Kč na vyplacení odstupného pro učitele, s nimiž se škola v rámci personálních reforem rozloučila.Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...

Nemocnice spoléhala na sestřičky z Ukrajiny, zastavilo je ministerstvo

Ilustrační foto.

Do Liberce jich mělo nastoupit třicet. Místo toho zůstávají dál na Ukrajině. Krajské nemocnici v Liberci nevyšel plán...

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz