Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

O dvůr se bude bojovat

  18:08aktualizováno  18:08
Praha - Na nutnost zachování Hendlova dvora, kulturní památky v Praze 6, chce upozornit výstava projektů studentů Fakulty architektury ČVUT. Studenti svými modely ukazují, jak by se dala historická usedlost využít. Hendlův dvůr ovšem v současné době patří společnosti Skanska, která zde chce postavit dvacet luxusních bytů. Proti vydanému územnímu rozhodnutí se hodlají odvolat Občanské sdružení Hanspaulka a Společnost Šáreckého údolí. "Chceme, aby prostor sloužil veřejnosti," říká jejich mluvčí Karel Čapek.

"Podporujeme proto projekty na kulturně-společenské centrum, v kterém by byla zachována mimo jiné i restaurace, která na tomto místě funguje od středověku," uvedl Čapek.

Aktivity odpůrců podporuje i radnice Prahy 6. "Samozřejmě bychom chtěli, aby unikátní místo sloužilo našim občanům i návštěvníkům. A to by uzavřený areál nesplňoval," řekl starosta Prahy 6 Pavel Bém.

Studenti ČVUT vytvořili pod vedením architekta Martina Roubíka sedm návrhů. Ve čtyřech budovách dvora by podle nich měla vzniknout například internetová kavárna, umělecká škola, multifunkční sál i místo na přespání umělců.
Jak řekl Roubík, rozhodně chtějí zachovat poslední historické místo na Hanspaulce. "Je škoda, že kromě restaurace není na tomto krásném místě kam jít a společensky žít. Jsme proto rádi, že naše myšlenky podpořil také starosta Bém a začíná reagovat i ministerstvo kultury," prozradil Roubík.

Pražských usedlostí se z více než tří set, které existovaly ještě před sto lety, zachovalo jen několik desítek. O existenci Hendlova dvora se zmiňují písemné prameny již v roce 1334 a ke zdejšímu místu se váže neodmyslitelně i Matějská pouť.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Je třeba se zbavit Sobotky a více zdanit velké firmy, radí Paroubek ČSSD

Jiří Paroubek na konferenci v hotelu Ambassador, kde radí sociální demokracii,...

Expremiér Jiří Paroubek, který se od minulého roku neúspěšně snaží vrátit do řad členů ČSSD, pořádal v neděli...

Najdete na iDNES.cz