Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

O cvičení v Temelíně nebyl zájem

  0:01aktualizováno  0:01
V obci Temelín sice vrcholilo evakuací tamní základní školy dvoudenní cvičení Zóna 2002, které mělo prověřit záchranný systém v případě havárie v temelínské elektrárně, ale většina obyvatel o akci neprojevila zájem. "Hrajou si na vojáčky. Kdyby se skutečně něco stalo, stejně nám nějaké cvičení nepomůže," komentuje dosud největší akci tohoto typu starší žena, která pracuje na zahrádce.

Nejvážněji vzal cvičení sedmičlenný krizový štáb Temelína, který se několik hodin pohyboval po obci ve žlutých ochranných pláštěnkách.

"Určitě to smysl má, můžeme si vyzkoušet, co dělat, kdyby se náhodou v elektrárně něco stalo," říká temelínský starosta Stanislav Helige. "Ale ono se stejně nic nestane."

Starosta mohl být spokojen, jak bylo všechno do detailu připraveno.
Na tabuli v sále temelínské hospody, která se změnila na základnu havarijního štábu, byl kromě počtu obyvatel Temelína sepsán i přesný počet prasat, koz či koček - přesně podle předpisů.

"Cvičení je zbytečné. Lidi tady dobře vědí, co mají dělat," tvrdí majitel hospody Pavel Vodrážka, pro něhož je důležitější akce, kterou oznamuje leták na dveřích hospody: 23. března tady sbor dobrovolných hasičů pořádá bál. "Ve světě existuje pouze jediný úspěšný způsob, jak se dostat z ohrožení. Jmenuje se samovolná evakuace a na tu spoléhají všichni záchranáři," říká ředitel Hasičského záchranného sboru Miroslav Štěpán.

Největší zážitek přinesla simulovaná evakuace Temelína dětem tamní základní školy. Už týden pilovaly správné a rychlé navlékání pláštěnek, rukavic a návleků. "Cvičili jsme to tak dvě hodiny denně. Bylo to lepší než se učit," říká žák páté třídy Aleš Plojhar. Ale když ředitel školy pozval minulý týden na cvičení také rodiče, přišli jen dva. Děti se zvládly obléknout do ochranných oděvů do tří minut. Když je pak autobus odvezl do Tálína na dekontaminaci, mávaly z oken, jako by byly na školním výletě.

Jeden autobus, který mířil na ukázku dekontaminace do Tálína, byl připraven také pro dospělé obyvatele Temelína, ale nakonec nebyl zaplněn ani z poloviny.
Starosta Helige míní, že lidé už jsou na "svou" elektrárnu zvyklí a také unavení z neustálého omílání Temelína v novinách a televizi, a proto nemají o cvičení zájem.

"Původně mělo být cvičení v lednu. Lidé dostali letáky s instrukcemi a sešli se na školení v hospodě. Pak ho ministerstvo vnitra odvolalo. Už toho mají dost," míní Helige.

Cvičení začalo už ve středu brzy ráno, kdy hejtman Jihočeského kraje Jan Zahradník přijal depeši, že se v jaderné elektrárně stala vážná havárie. V pohotovosti se ocitlo pět okresů.

"Je to vlastně štábní cvičení, které má prověřit jednotlivé složky záchranného integrovaného systému při jejich komunikaci," charakterizoval středeční, první den cvičení Zahradník.

Ačkoli si organizátoři cvičení pochvalují, poplach ukázal i některé nedostatky. Třeba starosta Týna nad Vltavou Jiří Eisenvort zatím marně požaduje peníze na zlepšení evakuační cesty z největšího týnského sídliště. A když policejní hlídky dorazily ve středu ráno k jaderné elektrárně, zjistily, že nejsou vybaveny dozimetry na měření radioaktivity. 

Traktor se pokouzší projet uzávěrou na návsi v Temelíně, kde probíhá cvičení Zóna 2002, které mělo prověřit záchranný systém v případě havárie v temelínské elektrárně, 14. března.

Ředitel temelínské základní školy Václav Götz vyhlašuje radiační poplach při cvičení Zóna 2002, které mělo prověřit záchranný systém v případě havárie v temelínské elektrárně, 14. března.

Voják při cvičení Zóna 2002, které mělo prověřit záchranný systém v případě havárie v temelínské elektrárně, obsluhuje dekontaminační linku, kterou projíždí evakuační autobus v Tálíně na písecku, 14. března 2002.

Voják při cvičení Zóna 2002, které mělo prověřit záchranný systém v případě havárie v temelínské elektrárně, proměřuje dozimetrem evakuační autobus v Tálíně na písecku, 14. března 2002.

Vojáci při Zóna 2002, které mělo prověřit záchranný systém v případě havárie v temelínské elektrárně, předvádějí v Tálíně na písecku dekontaminaci oblečení zamořeného radioaktivitou, 14. března 2002.

Děti z temelínské základní školy čekají seřazené ve školním krytu na evakuaci při cvičení Zóna 2002, které mělo prověřit záchranný systém v případě havárie v temelínské elektrárně, 14. března 2002.

Děti z temelínské základní školy si oblékají ochranné prostředky ve školním krytu při cvičení Zóna 2002, které mělo prověřit záchranný systém v případě havárie v temelínské elektrárně, 14. března 2002.

Děti z temelínské základní školy si oblékají ochranné prostředky ve školním krytu při cvičení Zóna 2002, které mělo prověřit záchranný systém v případě havárie v temelínské elektrárně, 14. března 2002.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Jediným kandidátem na šéfa komise pro GIBS je komunista Ondráček

Poslanec a lídr KSČM v Královéhradeckém kraji Zdeněk Ondráček.

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček bude jediným kandidátem v tajné volbě předsedy sněmovní komise pro kontrolu činnosti...

Bouchly ve mně saze, vysvětlil Genderman roku, proč natočil video o MeToo

Pavel Houdek k MeeToo

Gendermanem roku, tedy mužem, který nějakým způsobem podpořil rovnoprávnost mezi muži a ženami, se stal instruktor...

Konstrukční vadu trojské lávky zatím nikdo nepotvrdil, řekl Dolínek

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek v diskusním pořadu Rozstřel. (14....

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek odpovídal v Rozstřelu iDNES.cz na otázky související s pádem lávky přes Vltavu...Najdete na iDNES.cz