Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

O čem že to hlasujeme? aneb když premiér hasí slabší chvilku kolegů

  17:54aktualizováno  17:54
Premiér Petr Nečas sice často působí slabě a neprůbojně, odpoledne ale ve Sněmovně odvrátil lapsus koaličních poslanců. Ti totiž omylem zamítli vlastní novelu zákona o soudních poplatcích, kterou Sněmovně vrátil Senát. Předseda vlády zpochybnil hlasování a napodruhé se už poslanci trefili.

Premiér Petr Nečas po jednání K9. (8. dubna 2011) | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Senát novelu dolní komoře vrátil s poukazem, že návrh, který zvyšuje poplatky za civilní spory, naruší právo chudších lidí na spravedlivý soud.

Soudní poplatky

Novela do státní kasy přinese 300 až 400 milionů korun ročně.

Justice ročně vyjde stát na deset miliard korun, změna by tedy pomohla úsporám. Poplatky se neměnily deset let, zatímco platy rostly.

Opozice argumentuje tím, že každý má mít právo na spravedlivý proces. Zákon nicméně počítá s možností žádat o snížení či odpuštění poplatku.

Kolik se má platit:

  • 1 000 Kč u zahájení soudního řízení o částku do 20 tisíc (dosud 600 Kč za spory do 15 tisíc)
  • Řízení o nemovitosti: 5 000 místo 3 000 Kč
  • Jednání o podniku: 15 000 místo 10 000
  • Zápis do obch. rejstříku: 6 000 místo 5 000
  • oběti domácího násilí se od poplatku osvobozují
  • žaloba na nesprávný úřední postup zůstane zadarmo

Zdroj: ČTK

Předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová pak dala hlasovat, přičemž na přehlasování senátního nesouhlasu bylo třeba 101 hlasů "ano".

Jenže pro jich bylo jen 34 a v koaličním táboře zavládla panika. "Zmatečné," slyšely mikrofony jednu z poslankyň, která nevěřícně sledovala informační tabuli. "To jsem tedy hlasovala blbě," povzdechla další. "Já myslím, že bylo jasné, o čem se hlasuje, ne?" namítl jiný poslanec. (audiozáznam na webu Sněmovny si poslechněte zde)

Špatně přitom hlasovalo mnoho zástupců vládních stran. V ODS se do kýženého "ano" napoprvé trefilo jen 16 poslanců ze 48 přítomných. Za TOP 09 byla dokonce jedinou pozornou poslankyní Patricie Kotalíková.

"Nebylo vám jasno, o čem hlasujete? Já už to ale lépe přečíst neumím," divila se šéfka Sněmovny Němcová. Ovšem i ona napoprvé podle webu Sněmovny hlasovala "ne" (viz výsledky prvního hlasování). Pozornější byli zákonodárci ČSSD a VV, kterých se spletlo jen pár z každé strany.

Zaúřadoval "princ Drsoň"

Nakonec se o slovo přihlásil premiér. "Hlasoval jsem pro, na sjetině mám proti, zpochybňuji hlasování," prohlásil po vzoru cimrmanovského prince Drsoně, jehož krédem bylo pozorovat a v pravou chvíli se do věcí vložit.

Námitku poslanci uznali a Němcová tak vyhlásila, že se bude hlasovat "o návrhu Senátu na zamítnutí tohoto návrhu zákona". Z toho ale byli poslanci nesví a opět začali mumlat. Šéfka Sněmovny tedy nechala jednoduše hlasovat, zda poslanci se zvýšením soudních poplatků souhlasí, či nikoliv. Napodruhé už se potřebné hlasy našly (viz výsledky druhého hlasování)

Jediní zákonodárci "ve střehu" byli komunisté. Ani napodruhé nemusel jediný z nich hlasovat jinak než při prvním hlasování.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Europoslanec Ježek se rozešel s ANO. Telička hnutí kritizuje za vlastní gól

Europoslanec Petr Ježek (na snímku z 24. února 2014)

Europoslanec Petr Ježek ukončil spolupráci s ANO kvůli odlišným názorům na podporu prezidenta Miloše Zemana ve volbách...

Komunistům nevadí Babiš jako premiér. Budou jednat o toleranci nové vlády

Andrej Babiš a Vojtěch Filip při předvolební debatě lídrů stran v roce 2013.

Komunisté se s hnutím ANO dohodli, že budou jednat o podmínkách podpory menšinové vlády Andreje Babiše, kterého chce i...

Myslivecký strážce musí být bezúhonný, odmítl ÚS zrušit část zákona

(Ilustrační snímek)

Ústavní soud odmítl zrušit část zákona o myslivosti, podle které člověk se škraloupem v trestním rejstříku nemá už...

Najdete na iDNES.cz