Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

O 50. letech učí major Zeman, normalizaci přiblíží Kotvald a Hložek

  5:41aktualizováno  5:41
Major Zeman, ministr kultury Václav Kopecký, ale i zpěváci Kotvald s Hložkem. Ti všichni pomáhají učitelům dějepisu vysvětlovat studentům dobu komunismu. Žáci tak poznávají historii prostřednictvím propagandy, kterou komunisté předkládali veřejnosti.

Deska Petra Kotvalda a Stanislava Hložka byla k dostání za 20 Kčs. | foto: Pavel Štekl

"Ukážeme, že jsou marné vzteky našich nepřátel a že jsou marné naděje na návrat staré vlády kapitalistů, velkostatkářů a vesnických boháčů," napsal v roce 1951 ministr Kopecký v projevu po vraždě tří komunistických funkcionářů v Babicích.

Nyní jeho řeč plnou frází a ideologické nenávisti studuje skupina učitelů na školení o kolektivizaci venkova, který pořádá Ústav pro studium totalitních režimů.

"Myslím, že ten projev je příliš složitý, a než bych studentům vysvětlila, o co tenkrát šlo, strávila bych tím tři hodiny," tvrdí jedna z učitelek. S tím ale nesouhlasí přednášející Kamil Činátl, učitel na gymnáziu Jana Keplera v Praze. Podle něj děti historie zajímá, záleží jen podání.

Právě proto využívá dobovou propagandu. "Studenti sami pochopí, jak jsou texty manipulativní a lživé, a mají pak lepší pocit z objevování, než když dostanou hotovou skutečnost až na stůl," tvrdí Činátl. Kromě toho také zprostředkovaně poznávají důležité momenty naší historie a učí se je vlastně mimochodem.

Kurzy pro učitele se věnují několika základním obdobím moderních dějin a pro každou se lektoři snaží najít metodu přístupnou mládeži.

"Například normalizaci děláme přes popkulturu, reklamu, klipy. To je to, čím dnešní generace žije. Když jim pustím klip Kotvalda s Hložkem, tak se baví a jsou zároveň vyděšeni. A přes analýzu těchto věcí je začne ta doba zajímat," tvrdí učitel.

Učitelé poslouchají výklad historiků

50. léta poznávají děti přes kauzu Babice

Také téma Babic, které proslavil i filmový seriál Třicet případů majora Zemana, je podle něj ideální právě pro svoji "multimediálnost". V roce 1951 byli v malé vesnici na Třebíčsku v místní škole zavražděni tři komunističtí funkcionáři. Vrahem byl Ladislav Malý, zřejmě agent StB. Událost se ale stala záminkou k perzekuci lidí, kteří odmítali vstoupit do JZD, i kněžích. V následném procesu bylo sedm lidí odsouzeno k smrti.

Učitelé na semináři sledují i vybrané záběry ze seriálu, který babické události přenesl do vymyšlené Plánice. Další ukázkou propagandy je i dětská knížka od Ondřeje Sekory popisující kolektivizaci a "zlého" sedláka.

Dětská kniha popisuje, jak lid zatočil se sedlákem

Skupinka se vrací k projevu ministra Kopeckého. "Ptejte se studentů, proč se tehdy používal tak divný jazyk. K čemu asi sloužil? K manipulaci, k tomu aby jasně rozlišoval my a oni, hodní a zlí," odpovídá ihned Činátl. Jeden z učitelů upozorňuje na podobnost se současnými politickými kampaněmi nebo reklamou.

Prověrky? Na to se mně neptej

"Při výuce moderních dějin mám například strašnou zkušenost, když pošlu své studenty, aby se u rodičů a prarodičů ptali na historii. Všichni rádi vzpomínají na rok 1968, ale když se zeptají na normalizaci a kádrové komise, nechtějí jim rodiče nic říct," popisuje zkušenosti Činátl.

Právě doba normalizace je podle něj složitá už proto, že ji řada učitelů sama zažila. Žáci se jich tak často ptají, co oni tehdy dělali. "Studenti ale ocení upřímnost. Když jim jejich učitel popravdě řekne, jaké jsou jeho zkušenosti," myslí si Činátl.

Jeho pojetí výuky by se ale asi nelíbilo Martě Semelové, která je učitelkou na prvním stupni a zároveň předsedkyní pražské KSČM. Podle ní se dějepis učí jednostranně a nedávno také vystoupila s kritikou besed dětí s politickými vězni.Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Na Zemana útočila Ukrajinka, která narušila jednání Lukašenka i fotbal

Angelina Diashová během protestu proti Alexandu Lukašenkovi

Aktivistkou hnutí Femen, která v pátek ve volební místnosti zaútočila na českého prezidenta Miloše Zemana, je 27letá...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Fenomén Sobotka. Doma ve Vrchlabí ho do Senátu vybralo 90 procent voličů

Kandidát do Senátu za Trutnovsko Jan Sobotka (STAN) odevzdal svůj hlas ve...

Popularita vrchlabského starosty v jeho městě takřka nezná mezí. Potvrdily to senátní volby, v nichž Jan Sobotka ve...

Bez elektřiny je posledních sto padesát domácností, vlaky znovu jezdí

Hasiči v Ústeckém kraji vyjeli od čtvrtečního odpoledne do pátečního rána k 152...

Kvůli vichřici, která ve čtvrtek večer zasáhla Česko, zůstávalo v pátek po 19. hodině bez elektřiny ještě 150...

Mladí puškaři míří do Uherského Brodu z celé země, mají široké uplatnění

Na Střední školu COPt v Uherském Brodě chodí čtyři stovky studentů, obor...

Na velký zájem o studium maturitního oboru technik–puškař na Střední škole COPt v Uherském Brodě reaguje Zlínský kraj,...

Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem
Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem

Nevíte, co s sebou do práce? Na oběd zkuste lehký rýžový salát

Najdete na iDNES.cz