Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

NYT: 'Přátelská' ČT by pomohla Klausovi k prezidentství

  20:06aktualizováno  20:06
Když v roce 1968 do Československa vtrhla sovětská vojska a rozdrtila Pražské jaro, největší boj se strhl o budovu Českého rozhlasu. Protisovětský tón tohoto nejsledovanějšího sdělovacího prostředku Moskvu velmi popouzel. Dnes se bojištěm stalo pražské sídlo státní televize. Tentokrát se jedná o politické střetnutí, které upozorňuje nejen na význam médií v postkomunistických zemích, ale také na nebezpečí, plynoucí z příliš těsného sepětí politiků s novináři, napsal v komentáři Bitva o Českou televizi páteční New York Times.

Hodač je obviňován ze servilnosti politikům 
List upozornil, že dva veřejnoprávní programy České televize konkurují třem soukromým kanálům. Ještě před několika týdny bylo vysílání České televize dílem (více či méně kompetentních) novinářů, usilujících o nestranné zpravodajství ve stylu BBC. 20. prosince však byl z politických důvodů do funkce ředitele jmenován Jiří Hodač. Velká část veřejnosti pana Hodače vnímá jako člověka poplatného zájmům politických představitelů, blízkého zejména bývalému premiérovi Václavu Klausovi, napsal New York Times.

Klaus nyní stojí v čele dolní komory parlamentu a jeho pravicová strana vytvořila koalici s vládnoucími Sociálními demokraty. Vláda setrvává u moci jen díky podpoře pana Klause, což značně posiluje jeho vliv. Televizní radu, která pana Hodače zvolila, řídí parlament. A pan Hodač si jako ředitelku zpravodajství vybral bývalou poradkyni pana Klause, vysvětlil list systém rozhodovacího řetězce.

Klausovi by přátelská ČT pomohla k prezidentství
"Očekává se, že Klaus se bude ucházet v příštím roce o Havlem zastávaný úřad prezidenta České republiky a přátelské zpravodajské krytí ve veřejnoprávní televizi jeho vyhlídky posílí," upozornil New York Times.

Masové protesty v postkomunistické Evropě za svobodu slova
Novináři z ČT se na svém pracovišti zabarikádovali a vydali prohlášení, že nebude-li Hodačovo jmenování zrušeno, stane se ČT poslušným nástrojem politiků u moci. Spor zmobilizoval celou zemi. Ve středu se shromáždilo údajně až sto tisíc lidí, volajících po Hodačově odvolání - byla to největší demonstrace od pádu komunismu. Masové protesty v zájmu nezávislosti televizního a rozhlasového vysílání nejsou v postkomunistické Evropě neobvyklé, zdůraznil deník.

V Chorvatsku a Srbsku podpořily odbojné novináře davy lidí. V těchto zemích právě nezávislí žurnalisté představují nejúčinnější opozici proti diktatuře a těší se široké podpoře veřejnosti. V mnoha zemích bývalého Sovětského svazu se však televizní zpravodajství stalo pouhým nástrojem propagace tamních prezidentů. Například Vladimír Putin, jak se zdá, se snaží zabránit kriticky se vyjadřujícím stanicím v působení v Rusku, kde po pádu komunismu začala fungovat svobodná média, připomněl deník.

Čeští politici blokovali vývoj kontrolních demokratických institucí
Naproti tomu Česká republika je jednou z nejsvobodnějších a nejdemokratičtějších zemí bývalého sovětského bloku. Její vývoj však klopýtal o politickou patronaci, která nepodléhala efektivní právní kontrole nebo regulaci. Politici a zejména Václav Klaus zablokovali ustavování institucí, které by bránily zneužívání konexí k osobnímu prospěchu. Za příklad může posloužit privatizační plán, který vedl k rozsáhlé korupci částečně i proto, že zde neexistovaly efektivní komise pro dozor nad obchodem s cennými papíry, uvedl list.

Pro mnoho Čechů je jmenování pana Hodače (který byl mezitím hospitalizován, údajně pro naprosté vyčerpání) jen dalším viditelným příkladem stranického vlivu v oblasti, kde takové vlivy nemají místo. Tentokrát by však pobouření veřejnosti mohlo přinést změnu. Parlament se spěšně připravuje na přijetí zákona, který by umožnil jmenování rady z lidí nezávislých na politických stranách. Taková reforma by byla velmi cenná a podobné změny by Česká republika potřebovala provést i v jiných sférách společnosti, zdůraznil list.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Po bojové látce se umírá, Skripalová ale vypadá dobře, řekl Putin

Julija Skripalová během rozhovoru pro britská média. Léčbu po útoku nervovým...

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek opět zpochybnil britskou verzi o tom, že bývalého dvojího agenta Sergeje...

Orel a liška se poprali o králíka. A fotograf má snímek za milion

Americkému fotografovi Kevinovi Ebimu se podařilo zachytit zápas o králíka,...

Fotograf Kevin Ebi se v sobotu vydal do prérie fotit lišky. Na rozdíl od šelmy se mu podařilo ukořistit jedinečný...

Stále jsme otevřeni jednání s Trumpem, reaguje KLDR na zrušený summit

Severokorejský vůdce Kim Čong-un (9.5.2018)

Severní Korea je nadále otevřená dialogu se Spojenými státy. Řekl to náměstek severokorejského ministra zahraničí Kim...

Maminka těžce postižené Terezky: Nevíme, co bude za týden
Maminka těžce postižené Terezky: Nevíme, co bude za týden

V loňském roce se Radce Doudové narodila holčička. Terezky život ale bude poznamenaný tělesným i mentálním postižením.

Najdete na iDNES.cz